Efes antik kentindeki kanal projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Efes antik kentindeki kanal projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi
Share 7 Şubat 2020

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan, 9 bin yıllık Efes antik kentinin adını alacak 6 kilometrelik kanalın denize çıkış yapıları için “ÇED gerekli değildir” kararı verildi.

 

 

 

 

 

Kanal İstanbul, Kanal Çeşme ve Kanal Ankara tartışmaları sürerken bu kez de dünyaca ünlü Efes antik kentini denizle buluşturmak için düğmeye basıldı. Kenti denizle buluşturacak kanal için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca “ÇED gerekli değildir” kararı verildi.

 

 

Kanalın sadece denize çıkış yapılarının 17 milyon 867 bin TL’ye mal olacağı ve dip taramasıyla bölgeden 50 bin metreküp ve üzerinde malzeme çıkarılacağı bildirildi.

 

 

 

 

Kanal projesinin, Küçük Menderes Nehri ve Marnas Çayı’nın getirdiği alüvyonlarla kapanan antik limanın ortaya çıkarılmasını ve Efes antik kentinin yeniden denizle buluşturulmasını amaçladığı ileri sürülüyor.

 

 

 

 

Kaynak : www.kulturservisi.com


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org