Bir Görüşe Göre Hiç Hoşlanılmayan 10 Yapı… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Bir Görüşe Göre Hiç Hoşlanılmayan 10 Yapı…
Share 18 Şubat 2020

“İnsanların Nefret Etmeyi Sevdiği Ama Olmaması Gereken 10 Yapı”
Bir yanıyla Brutalism’i yeniden düşünürsek, mimarlığın en tartışmalı stili olduğunu söyleyebiliriz.
Editör: Lee F. Mindel, FAIA
Fotoğraf: Lee F. Mindel, FAIA

 

 

 

Viyana Wotruba Kilisesi

 

 

Viyana’nın En Kutsal Üçlü Kilisesi veya Wotruba Kilisesi, 1976’da binanın tamamlanmasından önce ölen heykeltıraş Fritz Wotruba’nın bir modeline dayanıyordu. 152 adet asimetrik olarak konumlandırılmış beton bloktan oluşuyor. Yapı, sanatçının Fransa’nın Chartres Katedrali’ni ziyaretinden ilham aldı.

 

 

 

 

 

Viyana Wotruba Kilisesinden beton blok detayları

 

 

 

 

 

Barbican Evleri

 

 

II.Dünya Savaşı sırasında bombalanan bir sitede 60’lı ve 70’li yıllarda inşa edilen Londra’nın Barbican  evleri, konut kulelerinin yanı sıra müzeler, okullar ve kültür merkezlerinden oluşur

 

 

 

Londra emlak fiyatları son yıllarda arttıkça, Barbican emlak popülerliğinde bir artış görmüştür. Burada, bazı balkonların bir detayı.

 

 

 

 

 

Barbican’da bir su kompozisyonu. Komplekste açık alanlar, binaların yapımında kullanılan aynı malzemelerle inşa edilerek konut, kültürel ve ticari alanlar arasında süreklilik yaratıldı.

 

 

Barbican’ın yerleşik deniz kenarı oturma yerleri

 

 

 

 

Boston Belediye Binası

Boston Belediye Binası, Campbell, Aldrich & Nulty (ayrıca mimarlar) ve mühendisler LeMessurier ile Kallmann McKinnell & Knowles’ın usta prensipleri tarafından yaratıldı. 1968 yılında tamamlanan bina kentin meşhur (ki bu tasarıma bazı eleştirmenleri “rezil” der) merkezidir.

 

 

Kesintisiz beton çıkıntıları ile Boston Belediye binasında detay.

 

 

 

Yale Sanat ve Mimari Bölümü Binası

Yale Sanat ve Mimari Bölümü Binası, Paul Rudolph tarafından 1958’den 1965’e kadar üniversitede mimarlık bölümü başkanı olarak tasarlandı. 1963’te tamamlanan bina daha sonra yangında hasar gördü ve çok sayıda yenilemeye maruz kaldı. 2008 yılında, mimarın özgün tasarımına sadık kalan büyük bir restorasyondan sonra Paul Rudolph Hall olarak yeniden tasarlandı.

 

 

 

 

Rudolph, Yale Sanat ve Mimari Binasında estetik imzası haline gelen ve burada kadife beton olarak adlandırılan çizgili bir kaplama tekniği de dahil olmak üzere birçok tasarım öğesi kullandı.

Kadife beton Rudolph Salonu’nda close-up.

 

 

 

 

 

Londra’nın en ünlü toplu konut projelerinden biri olan Trellick Tower, Erno Goldfinger tarafından tasarlandı ve 1972’de tamamlandı. 70’lerde ve 80’lerde suç ve bakımsızlık nedeniyle yaygın bir şekilde eleştirildi ve rahatsız oldu, ancak şimdi daireler çok iyi fiyatlara satılabiliyor, Goldfinger’in çalışmaları yeniden ele alındı. Kompleks, günümüzün lüks yüksek katlı binalarının çoğunun tasarımını ön plana çıkaran başlıca alanlarla donatıldı.

 

 

 

 Trellick Kulesi’nde grafiti kaplı duvar.

 

 

 

Sout Bank Queen Elizabeth Hall

 

Brütalizm hakkında yaygın bir şikayet yumağı, çekici detay çalışmalarından yoksun olmasıdır. Londra’daki Southbank Center sanat kompleksinin bir parçası olan Queen Elizabeth Hall’da görülen ince işlenmiş sütunlarda kanıtlandığı gibi…

 

 

 

Queen Elizabeth Hall’da beton kapı kolları.

 

 

Marcel Breuer’ın Whitney Müzesi

New York’un Madison Bulvarı’ndaki Marcel Breuer’ın Whitney Müzesi’nin cephesi. Binanın 1966’da tamamlanmasından sonra, New York Times eleştirmeni Ada Louise Huxtable, “Belirsiz derecede en ağır, ters piramit kütlesinin tadı, zeytin veya sıcak bira tadı gibi yavaş yavaş büyüyor.” Whitney son zamanlarda yeni bir yere taşındı ve bu yapı Breuer, binasını yeniden canlandırdı.

 

 

 

Breuer’ın Whitney Müzesi içinden.

 

 

Unité d’Habitation of Berlin

 

 

 

Le Corbusier’in 1957 Unité d’Habitation of Berlin, bu tarzda tasarladığı birkaç binadan biridir (en ünlüsü, Le Corbusier’in Fransa’nın Marsilya’da yaptığı Unité d’Habitation’dur; bu serinin ilkidir).

 

Le Corbusier’in oranlar ölçeği olan Modlor, Berlin’in Unité d’Habitation cephesinde şekillendirildi.

 

 

Geisel Kütüphanesi

 

 

William Pereira’nun 1968’deki California Üniversitesi San Diego’daki Geisel Kütüphanesi, yer üstünde asılı duruyor gibi görünüyor.

 

 

 

Geisel Kütüphanesi’nin etkileyici beton çıkıntısının yakın planı.

 

 

 

Manhattan  AT&T gökdeleni

Manhattan’ın merkezindeki penceresiz eski AT&T gökdelen, aşırı derecede Brutalist bir mimaridir. 1974 yılında John Carl Warnecke tarafından tasarlanan bina, teknik ekipmanlara ev sahipliği yapıyor ve New York’un en güvenli yapılarından biri olduğu iddia ediliyor.

 

 

 

 

 

Kaynak: A D

 

2 Yorum
  1. Bürütalizm aslında mimarlık serüveninde bir duruşu ve tutarlılığı temsil eden çok önemli bir akım. Bazı örnekleri ve buradaki bir kısım heykel tarzı yapıların hoşa gitmemesi görüş meselesi. Londra’daki Queen Elizabeth Hall şimdi nasıl “kötü” sayılır ki, beton ile içi dışı sıfır bitirmiş, kaplamasız müthiş bir yapı.

    Deniz ARKAN | 20 Şubat 2020

  2. en dürüst ve ilkeleri olan akımdır bürütalizm oysa.

    Nevzat Ersoy | 14 Mart 2020


Yorum yazmak için


Editör:Lizzie Crook Yüksek mahkeme, lüks Neo Bankside dairelerinin sakinlerinin, Tate Modern’in Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan uzantısı nedeniyle “hayvanat bahçesinde sergileniyormuş” gibi yaşadıklarına karar verdi.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org