Yargıyı dinleyen yok… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Yargıyı dinleyen yok…
Share 2 Ocak 2020

İstanbul 7. İdare Mahkemesi, Üsküdar Belediyesi tarafından 49 yıllığına bedelsiz AKP’ye yakın vakıflardan Aziz Hüdayi Vakfı’na verilen Acıbadem’deki Şehit Mete Sertbaş Parkı bitişiğindeki arazide süren yurt inşaatını durdurdu. Mahalle sakinleri dün bitmek üzere olan inşaatın önünde toplanarak binanın mühürlenmesini istedi ancak ilçe belediyesi binayı mühürlemedi.

 

 

 

 

 

 

Türkiye İş Bankası AŞ Mensupları Emekli Sandığı Vakfı (TİBAŞ) tarafından park ve bitişiğindeki arazi “belediye hizmet birimi” ve park olarak kamu yararına bedelsiz terk edildi. Arazinin Üsküdar Belediyesi tarafından Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı’na verildiği ortaya çıktı. Vakfın araziye yurt yapmasının da önü açıldı. Bölge sakinleri açtığı davayı kazandı. İBB inşaatı mühürledi ancak daha sonra bir önceki İBB yönetimi parka ilişkin yeni bir imar planı hazırladı.
YENİDEN DAVA
Yeni imar planlarına parkın sosyal ve kültürel tesise dönüşmesinin önünü açan plan notları ekledi. Bu sürecin ardından Üsküdar Belediye Meclisi’nin geçen yıl ocak ayı oturumlarında arazinin Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’na “Eğitim Hizmetleri ve Öğrenci Yurdu” faaliyetinde bulunmak üzere 49 yıllığına bedelsiz verilmesine oyçokluğuyla karar verildi. Böylece süre 20 yıl uzadı.
Üsküdar Belediyesi Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından da 10 Ocak 2019’da inşaata ruhsat verildi. Bölge sakinleri dava açtı. İstanbul 7. İdare Mahkemesi ne uygulama imar planında ne de açıklama raporunda belediye hizmet birimleri alanı fonksiyonunun kesin kullanım türünün somut olarak belirtilmediğine dikkat çekerek hukuka uymadığını anlattı. Telafisi güç zararlar doğabileceğini vurgulayan mahkeme, ruhsatın yürütmesinin durdurulmasına 25 Aralık’ta oybirliğiyle karar verdi.
MÜHÜRLENMEDİ
TİBAŞ Parkı Gönüllüleri dün inşaat önüne giderek belediyeden binayı mahkeme kararına uyarak mühürlemesini istedi ancak belediye mühürlemedi. Gönüllüler, “Kaçak inşaat ile ilgili yürütmenin durdurulması kararının uygulanması için Üsküdar Belediyesi’nin tüm birimlerine tebliğ edildi. Hukuk birimi ‘inşaatı durdurmayabiliriz’ şeklinde cevap verdi. Karardan haberdarlar, kasten mahkeme kararını uygulamıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

 

 

1 Yorum
  1. Burasının böyle saçma sapan vakıflara verilmesi bir faciaydı zaten. Ama büyük ölçüde yapıp bitirdiler. Önemli olan bundan sonra o binanın o vakıftan alınması.

    Enver Uçar | 2 Ocak 2020


Yorum yazmak için


  Christo 84 yaşında vefat etti Editör: JONATHAN HILBURG   Rahmetli eşi Jeanne-Claude Denat de Guillebon ile tamamladığı muazzam kamu tesisleri için ün kazandıran Bulgar doğumlu sanatçı Christo Vladimirov Javacheff, 31 Mayıs 2020’de dün 84 yaşında doğal nedenlerle öldü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org