Van der Meulen-Ansemsterrein Yenilemesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Van der Meulen-Ansemsterrein Yenilemesi
Share 3 Ocak 2020

Tasarım: OMA

 

 

OMA / David Gianotten, Being Development ile birlikte Van der Meulen-Ansemsterrein’in (VDMA) yeniden geliştirilmesi yarışmasını kazandı. Bu, bugün Eindhoven’daki bir basın toplantısında açıklandı. Eindhoven’ın merkezinde bulunan ve endüstriyel miras ile işaretlenmiş olan şu anda kısmen kullanılmayan alan, konut, ofisler ve kamusal alanlarla canlı bir kentsel merkeze dönüştürülecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaratıcı girişimleri destekleyen bir Brainport Frontdesk, bir sürdürülebilirlik merkezi ve yerel bitki örtüsü türlerini besleyen yoğun bir yeşil alan olan Micro Forest ile yeniden canlanan VDMA, yenilikçi teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapacak ve yerel konut ihtiyaçlarını karşılayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaklaşık 75.000 metrekarelik alanın tasarımı, OMA tarafından diederendirrix, KUMAŞLAR, peyzaj mimarı DELVA ve tasarımcı kolektif NUL ZES ile birlikte geliştirildi. Plan, konut ve ofis kullanımı için yeni binalar yaratırken, tarihsel olarak önemli yapıları kültürel alanlara canlandırmayı öneriyor. 19. yüzyıldan kalma eski bir kibrit fabrikası -Eindhoven’ın Işık Şehri olarak erken tarihinin temsilcisi ve bölgedeki en önemli binalardan biri- kültür, eğitim ve perakende programlarını barındırmak için orijinal durumuna geri yüklenecektir. Eski bir garaj, sergiler, etkinlikler ve tiyatro gösterileri için yapılandırılabilecek esnek bir kamusal alana dönüştürülecek. Sitenin üçte birini işgal eden VDMA’nın benzersiz bir özelliği, Eindhoven’ın doğal çevresinden farklı bitki türlerinden oluşan bir Mikro Orman olacaktır. Kent ormanı, kentin paha biçilmez doğal kaynaklarının sakinlerine, ofis kullanıcılarına ve yoldan geçenlere bir hatırlatma olacaktır.

 

 

 

 

 
Plan, şehir merkezi, istasyon bölgesi ve çevredeki yerleşim alanları arasında mükemmel bir merkez oluşturur. Yeni konut binaları, sitenin çevresinin değişen ölçeklerine karşılık gelen yığılmış hacimler olarak tasarlanmıştır. Alt bloklar Eindhoven’ın endüstriyel mimarisini çağrıştıran cam cephelere sahip olacak. Üst hacimlerin cepheleri, yeşil duvarlar ve gün boyunca güneş kazancını optimize eden kinetik PV paneller de dahil olmak üzere sürdürülebilir özelliklerle kurulacaktır. Konut blokları sosyal konut, ortalama fiyatlı kiralık mülkler, özel sektör evleri ve bir toplum evi kombinasyonu sunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mikro Ormanı çevreleyen geniş zemin plakaları ile beş katlı bir hacim, teknolojik başlangıçlar için ideal olan çalışma alanları sunacak. Halka açık bir rota, şehir merkezindeki tüm kültürel, perakende ve açık alanları farklı seviyelerde birleştirecek ve VDMA’yı şehir merkezinin geri kalanına bağlayacaktır.

 

 

Eindhoven belediyesi için konut, toplum, istihdam ve mekansal planlamadan sorumlu kızılahi Yasin Torunoğlu şöyle açıklıyor: “Eindhoven için VDMA sitesi özel bir yer. Şehrin kalbinde yer alan otel, bir kibrit fabrikası ve otopark barındırıyordu. Kazanan plan, geçmişin ve aynı zamanda sitenin tüm potansiyelini kullandığını kabul eder. Konut, istihdam, yeşil alanlar ve halkın gevşemesi ile ilgili bir programla, plan şehir merkezindeki alışveriş bölgesini çevredeki kentsel gelişime bağlamaktadır. VDMA sitesi sadece tarih açısından zengin değil, aynı zamanda parlak bir geleceğe sahip. ”

 

 

 

 
Geliştirme kurucu ortağı Bas van Dam, “Eindhoven belediyesinin planımızı seçmesinden gurur duyuyoruz. Kazanan plan, ilgili tüm tarafların yoğun çabalarını ve ekip çalışmasını takiben şaşırtıcı bir başarıdır. Mümkün olan en iyi dengeyi oluşturmak için programlama, kimlik ve sürdürülebilirliği dikkatle tarttık. VDMA ile sektöre bir bütün olarak ilham vermeyi ve radikal inovasyonu sağlamanın ve çok çeşitli sakinleri ve kullanıcıları çeken yeşil bir kentsel gelişim gerçekleştirmenin mümkün olduğunu göstermeyi amaçlıyoruz – herkes için bir sahne. ”
David Gianotten: “VDMA, Eindhoven’da merkezi bir konumda bulunan ve potansiyel dolu bir siteyi canlandırmak için eşsiz bir fırsat sunuyor. Planımız, teknolojik yenilik ve endüstriyel tasarım merkezi olarak kentin tarihi ve varlıklarına dayanıyor ve bölgeye heyecan verici halk programları sunuyor. Yeniden geliştirilen VDMA sitesi, şehre teknoloji ve kültürdeki en yenilikçi fikirlerle etkileşim için bir platform sunacak. ”

 

 

 

 

 

Proje, Being Development, ilgili mimarlar diederendirrix ve KUMAŞLAR ve peyzaj mimarı Delva işbirliği ile geliştirilmiştir. OMA / David Gianotten şu anda Hollanda’da diğer iki büyük ölçekli kentsel gelişim projesine liderlik ediyor: Feyenoord City – Rotterdam-Zuid’in yeniden geliştirilmesi – ve Amsterdam’daki eski Bijlmer Bajes hapishane kompleksinin bir yerleşim ve kültür bölgesine dönüştürülmesi. VDMA sahasının yeniden yapılandırılması, OMA’nın Eindhoven’daki ilk projesi. OMA’nın tasarım ekibi, David Gianotten ve Mariano Sagasta tarafından yönetiliyor.

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org