SEL BASKINLARINDAN MANZARALI EVE… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
SEL BASKINLARINDAN MANZARALI EVE…
Share 15 Ocak 2020

Tasarım: Bates Masi Architects

 

 

Bates Masi, periyodik sel baskınlarına katlanmak için Long Island’daki Kiht’han evini tasarladı

 

 

Editör: Jenna McKnight

ABD’li firma Bates Masi Architects, bu New York evini yerden kaldırdı ve alttan su geçmesine izin vermek için daha düşük seviyeli perdeler ekleyerek “selin tehdit edici olmayan bir olay haline gelmesine” yardımcı oldu.

 

 

 

 

 

Mohegan kabilesinin okyanus kelimesinin adını taşıyan Kiht’han evi, Long Island’ın bir sahil köyü olan Sagaponack’te yer almaktadır. Ev, tarım ve kıyı manzaralarını birleştiren tek dönümlük bir mülk üzerinde oturuyor.

 

Yakındaki East Hampton kasabasında bulunan Bates Masi Architects, selden korunma önlemlerinin dahil edilmesi de olmak üzere doğal bir ortam olan bir ev yaratmakla görevlendirildi. Mimarlar taşkın koruma gereksinimlerini gerçek ve bütüncül bir şekilde karşılayan bir çözüm arayışındadır.

 

 

 

 

Bates Masi, “Sele eğilimli bölgelere mimari yanıt, taşkın koruma gereksinimlerini karşılamak için geleneksel tasarımları ve yöntemleri çarpıtmak ve sorunu en iyi şekilde maskelemek.
“Buna karşılık, bir kıyı göletine ve ötesindeki okyanusa bakan bu mülkün tasarımı, periyodik olarak artan su seviyelerini  kontrol ediyor.”

 

 

 

 

 

 

465 metrekarelik alanı kapsayan ev, farklı açılarda yerleştirilen ve camla çevrili köprülerle birbirine bağlanan “dikey hacimlerden” oluşuyor. Ekip evi yükseltti ve konutun etrafında suyun  akabilmesi  için “kıyı sel baskısının hidrodinamik basıncını” azaltabilmek için evi farklı parçalara ayırdı.

 

Firma, “Güvenli bir şekilde tünemiş, sel tehlikesi olmayan bir olay, evin toprakla olan ilişkisinde periyodik bir değişiklik haline geldi.”

 

 

 

 

 

 

“Taşkın hasarı önleme tedbirlerini gizlemek yerine, tasarım bunlardan yararlanıyor, böylece sulak alanın doğasını ve yapılı formu iç içe geçirmek için ikiliği kucaklıyor” diye ekledi.
Her birimin yerleştirilmesi, iç program ve doğal manzara manzarası sağlama arzusuyla yönetildi.

 

 

 

 

 

Evin kuzey tarafında, mimarlar dört konuk odasını kapsayan iki katlı bir hacim yarattılar. Konutun güney kısmında zemin katta açık plan yemek pişirme, yemek ve oturma alanı ve yukarıda bir ana süit bulunmaktadır.

 

 

 

 

Merkezi olarak yerleştirilmiş bir hacim, giriş katında bir fuaye, çamaşırhane / çamur odası, merdivenler ve asansör ile üst katta bir aile odası barındırmaktadır. Planın doğu tarafında, ekip bir terasa ve yüzme havuzuna bitişik tek katlı bir havuz evi yarattı.

 

Farklı hacimleri birbirine bağlayan camlı köprüler, yolcuların “yağışlı  ıslak dönemlerde sular altında olsun, ister tipik daha kuru dönemlerde doğal ekim akışlarıyla birbirine bağlı olsun, aralarındaki dramatik alanları takdir etmelerini sağlar.

 

 

Dış duvarlar geniş cam ve soluk tonda sedirlerle kaplanmıştır. Yerel geleneklere dayanarak, mimarlar bir bükümle tahta ve çıta kaplama kullandı.

 

 

 

 

 

Cephenin en alt kısmı, suyun evin altına akmasını sağlayan bir ekran oluşturan çıtalardan yapılmıştır. Orta kısım, komşu evlerin görünümünü engelleyen opak bir yüzey oluşturan hem tahtalardan hem de çıtalardan oluşur. Üst seviye, aralarında ince geçişlere sahip, ışığın geçişini sağlayan tahtalardan oluşur.

Farklı cephe uygulamaları da estetik bir işlev görür. Takım, “Değişen opasiteler arasındaki geçişler, kuleleri çalan, cephelerin dikeyliğini parçalayan ve dalgalanan su seviyelerinin bıraktığı gelgit çizgilerini referans alan yatay referans çizgileri boyunca gerçekleşiyor.” dedi.

 

 

 

 

Cephe kelime hazinesi iç mekanlarda taşınır. Zemin seviyesinde, duvarlar üst kattaki kaplamalı ve açık renkli duvarlara geçiş yapan ahşap tahtalara sarılır. Geçiş, dış taraftaki tonlamaları taklit etmek içindir.

 

“Yatay referans çizgileri, iç kaplamalar ve duvar kaplamaları için malzeme geçişleri aracılığıyla iç duvarlara görsel olarak kopyalanıyor.”

 

 

 

 

 

“Bu görsel bağlantı, ev boyunca seyahat ederken iç ve dış arasındaki kesintisiz bağlantıyı ifade ediyor,” diye devam etti.

 

Ev, yüzyılın modern dekorunda uzmanlaşmış Wyeth’in seçkin parçaları da dahil olmak üzere dünyevi kaplamalar ve çağdaş mobilyalarla donatılmıştır. Büyük pencereler arazinin geniş manzarasını sunar ve ortak alanlar sürgülü cam kapılardan yükseltilmiş güvertelere akar ve iç-dış mekan yaşamı için fırsatlar sunar.

 

 

 

 

Takım, “Mimari ve doğa arasında homojen bir ilişki kurarak, ikamet ettikleri yeri sürekli hatırlatıyor.” Dedi. “Doğal unsurlar eve davet edilir ve günlük olarak deneyimlenir, böylece günlük yaşamın bir parçası haline gelir.”

 

Long Island’a dayanan Bates Masi Architects, Annapolis’te yelkenci bir aile için yaratılan ahşap bir ev ve tarihi cankurtaran istasyonlarından ipucu alan Hamptons konutu da dahil olmak üzere sahil ortamlarında bir dizi konut projesi tamamladı.

 

 

 

Fotoğraflar:  Bates Masi Architects

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


İsmail ŞAHİN   Daha önce TOKİ’nin 3 kez “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” yöntemiyle ihaleye çıktığı bina için bu defa Merkez Bankası “anahtar teslim” yöntemiyle “sır” bir ihale gerçekleştirdi. SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, ihale ilanı yapılmaksızın davet edilen isteklilerin teklif verebildiği ihalede en düşük yapım bedeli Limak’tan geldi.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org