KENTSEL ALANDA İBADET YERİ |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
KENTSEL ALANDA İBADET YERİ
Share 13 Ocak 2020

Dua salonu kaya şeklinde binalar kümesinin içine oturur.
Editör: Jon Astbury
CEBRA, Abu Dabi’de pürüzlü, kaya gibi formlar içeren bir mağara benzeri dua merkezini tamamladı.
Al Musallah dua salonu da şehir için yeni bir park.

 

 

 

 

Şehrin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan dua merkezi, Abu Dabi’nin en eski taş yapısı olan Qasr Al Hosn Kalesi’ne bitişik bir alan için daha geniş bir master planın bir parçasıdır.

 

 

 

 

Abu Dabi’nin kıyı çöl manzarasının çamur çatlak desenleri üzerinde çizim yapan kaya şekilleri, küçük bir su havuzundan yükseliyor.

 
Birlikte, en büyükleri namaz kompleksinin mekanlarını barındıran yürüyüş yolları, bahçeler, oturma ve hatta direklerin bir karışımını oluştururlar.

 

 

 

 

 

CEBRA, “Geometriler kasıtlı olarak bina ve peyzaj arasında bir yere iniyor,” dedi.

 
“Geçiş bölgesi boyunca, manzara yatay düzlemlerden eğimli yüzeylere dönüşüyor ve yavaş yavaş Musallah ile doruğa ulaşan gerçek binalara dönüşüyor.”

 

 

 

 

Dua salonu mekânlarının kendileri su ile çevrili bir dizi birbirine bağlı formlardır.

 
Bu havuzlar onları kamu parkından ayırır ve daha fazla gizlilik ve inzivaya çekilme hissi verir.

 

 

 

 

 

“Parkın açık manzarasından ‘kayalar’ arasındaki dar geçitler boyunca yürürken, şehrin gürültüsü ve hareketli hayatı yavaşça kayboluyor ve ziyaretçiler mağaraya benzeyen giriş salonlarına giriyor ve burada dualardan önce dinlenip konuşabiliyorsunuz.” dedi stüdyo

 

 

 

 

 

Erkekler ve kadınlar için ayrı alan dizileri, yıkama alanlarından Kıble’ye doğru yönlendirilen iki ayrı salona götürür – Müslümanların dua ettiği yön

 

Bir duvar betonda yazılı bir kabartma ile süslenmiştir ve dışarıdan gizlenmiş bir pencereden görülebilir.

 

 

 

 

Cam koridorlar dua merkezinin farklı bölümlerini birbirine bağlar.

 
Dua salonlarında bakır, duvarları ve tavanları kaplamak için kullanıldı ve stüdyoda “ışığın sonsuz yansımaları” dediği şey yaratıldı.

 

 

 

 

 

CEBRA, “İnsanın her zaman gökyüzüne nasıl baktığını, kendi varlığını merak ettiğini ve yansıttığını gösterir.

 
Dış kısmın geometrik çamur çatlak görünümü, hem çatı pencereleri hem de yapay asılı ışıklar tarafından aydınlatılan asma formların tavanıyla dâhili olarak yansıtılır.

 

Hem Aarhus, Danimarka hem de Abu Dabi merkezli CEBRA, 2001 yılında Mikkel Frost, Carsten Primdahl ve Kolja Nielsen tarafından kuruldu.

 

 

 

 

Abu Dabi’ye yakında gelecek olan bir başka ibadet projesi, Adjiyat Associates tarafından tasarlanan Saadiyat Adası’ndaki çok katlı tapınakların üçlüsüdür.

 

 

 

 
Fotoğraflar: Mikkel Frost

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org