Galler’de Sıfır Karbon Konutlar… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Galler’de Sıfır Karbon Konutlar…
Share 22 Ocak 2020

Tasarım: Loyn & Co,
Loyn & Co, Galler’deki karbon nötr mahalle teklifini açıkladı
Editör: Lizzie Crook

 

 

Loyn & Co, Galler’de çapraz lamine ahşaptan inşa edilecek ve yenilenebilir enerji ile güçlendirilecek net sıfır karbonlu konut şeması Parc Hadau için tasarımını tanıttı.

 

 

Loyn & Co ve peyzaj mimarları Farrer Huxley tarafından Sero Homes için geliştirilen Parc Hadau semti, Pontardawe’deki bir çalılık arazisinde 35 çevre dostu konuttan oluşacak.

 

 

 

 

 

Stüdyoya göre, evler net-sıfır-somutlaşmış karbon birincil yapısına sahip olacak, pasif tasarım kullanacak, şemayı güçlendirmek için yeterli elektrik üretmek için yenilenebilir enerji teknolojilerini kullanacak.
Loyn & Co.’nun mimarı Tim Fry, “Sıfır karbon ilkesiyle tasarımyapılması gereken doğru şeydir” dedi.
Yaptığı açıklamada “Devam eden iklim acil durumuyla, sıfır karbonlu evler bugün ihtiyacımız olan evleri, hükümetin 2050 sıfır karbon taahhüdüne ulaşmamızı sağlayacak çevresel bir standartta sağlayabilir.” diye devam etti.
“Hükümet mevcut konut stokunu güncellemeye yöneldiğinden, bu yeni evler, hükümetin 2050 hedefi sıfır karbon taahhüdünü yerine getirdikleri için herhangi bir iyileştirme gerektirmeyecekken, aynı standart evler önümüzdeki yıllarda iyileştirme gerektirecek.” şeklinde görüşünü açıkladı.

 

 

 

 

 

 

Park Hadau, 2020’de daha sonra inşaat yapmaya başlayacak ve sakinlerin 2021 Yazında taşınması bekleniyor.
Tamamlandığında, 11 adet iki yatak odalı ev, 22 üç yatak odalı ev ve iki dört yatak odalı ev, büyük bir ortak bahçe ve hem sakinler hem de yerel halk için bir ortak toplanma binası yapılmış olacaktır.
Her ev çapraz lamine ahşap kullanılarak inşa edilecektir. Ahşap, büyüdükçe atmosferik karbonu emer ve daha sonra bir binadaki ömrü boyunca korur.
Bu, düşük karbonlu bir betondan yapılacak binanın temellerinin karbon emisyonlarını dengelemeyi umuyor. Bu, gelecekteki planları daha da iyileştirmek için inşaat boyunca “kanıtlanacak ve hesaplanacaktır”.
Dışarıdan, evler ahşap, yerel taş ve geri kazanılmış tuğla içeren yerel kaynaklı ve düşük somutlaşmış enerji malzemelerinin bir karışımıyla kaplanacaktır.

 

 

 

 

 

Loyn & Co’ya göre, Parc Hadau’nun düzeni ve şekli, evlerin enerji taleplerini azaltmak için “gün ışığının, güneş kazançlarının, ısı kaybının ve termal verimliliğin doğru dengesini sağlamak için optimize edildi”.
Bu pasif tasarım ilkeleri, güneş panelleri ve toprak kaynaklı ısı pompaları da dahil olmak üzere yenilenebilir enerji teknolojilerinin bir karışımı ile birleştirilecek, termal ve elektrik depolama, yani sakinlerin enerji faturaları ödemek zorunda kalmayacakları anlamına geliyor.
Şema yoğun zamanlarda Ulusal Şebekeden elektrik gerektiriyorsa, Parc Hadau, yerinde elektrik üretimi ile dengelendiğinden emin olmak için akıllı ölçüm ve şebeke raporlaması kullanarak bu elektriğin gerçek zamanlı karbon emisyonlarını hesaplayacaktır.
Fry, “Şantiye düzeni, evlerin ağırlıklı olarak sabahları ve akşamları enerji talebinin en yüksek olduğu ve şebekenin karbon yoğunluğunun daha yüksek olduğu günlerde güneş enerjisi üreteceğinden daha iyi tasarlanmıştır.”
“Bu nedenle sitemiz, normalde daha fazla karbon yoğun enerji üretimine dayanan şebekeye kendi enerjisini kullanacak veya” temiz enerjiye “katkıda bulunacaktır.”

 

 

 

Çizim Farrer ve Huxley

Planın bir parçası olarak, bölge sakinleri de daha sürdürülebilir seyahat etmeye teşvik edilecektir. Her konut bir elektrikli araç şarj cihazı ile tamamlanacak ve döngü depolama dahil edilecektir.
Özel araç sahipliği talebini azaltmak amacıyla araba kulübü tesisleri de tanıtılacaktır.
Sero genel müdürü James Williams, “İklim değişikliği gündemi son yıllarda ve aylarda, İngiltere hükümetinin 2050 için net sıfır karbon emisyonu hedefleri tarafından kanıtlanmış olmasına rağmen, bu büyük zorlukların cevaplarına şu anda ihtiyaç duyuluyor” dedi.
“Parc Hadau, yaşanacak harika yerlerin neye benzeyebileceğinin uluslararası bir örneği olacak ve umuyoruz İngiltere’de daha fazla insanın yüksek kaliteli, sıfır karbonlu evlere erişmesini sağlayan yeni mahalleler yaratmamız için birçok fırsattan biri olacağız. ”

 

Parc Hadau teklifi, İngiltere hükümetinin 2016’dan itibaren tüm yeni evlerin karbon nötr olmasını sağlayacak bir politikayı getirmesinden yedi yıl sonra geldi.
Mimarlar iklim krizine ve inşaat endüstrisinin Henning Larsen’in Kopenhag’daki “tüm ahşap mahallesi” de dahil olmak üzere büyük çevresel etkilerine uyandıkça geliştirilen bir dizi sürdürülebilir bina tasarımındaki en son teklif.
Stirling Ödülü kazanan mimarlar Mikhail Riches, 2019’dan itibaren sadece sıfır karbonlu projeler üzerinde çalışacaklarını açıkladı ve Snøhetta, 20 yıl içinde tüm binalarını karbon negatif hale getireceğini söyledi.
Foster + Partners paketi takip etti ve İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü “karbon emisyonlarında gerçek ve kalıcı azaltmalar sağlamak” için bir sürdürülebilirlik kılavuzu başlatmadan kısa süre önce bir sürdürülebilirlik manifestosu başlattı.

 

 

Görseller:  Loyn & Co tarafından verilmiştir.

Kaynak: Dezeen

2 Yorum
  1. Biz ne kadar uzağız bu tür imar düzenlemelerine. Biz de imar barışı adı altında çürük çarık binalardan para toplama yasaları var.

    seval yılmaz | 1 Şubat 2020

  2. Sıfır karbonun bizde adı bile anılmıyor. Geleneksel de geleneksel, oğlum okur kendi bildiğini okur.

    Nazan Aydın | 17 Mart 2020


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org