Gable Formunu Öne Çıkarmak… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Gable Formunu Öne Çıkarmak…
Share 24 Ocak 2020

Genç Mimarlar’dan Greg Young, 2019 ADNZ Resene Mimari Tasarım Ödülleri’nde büyük bir ödül kazandı ve iki proje için iki ulusal ödül aldı. ‘Gable Silhouette’ başlıklı Merivale projesi için 300m2’den fazla 2019 Konut Yeni Evini ve ‘Hereford Apartments’ için Konut Çok Birimli Konut Mimari Tasarım Ödülü’nü kazandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Basit bir aile evi olan ‘Gable Silhouette’, yaşamın keyfini çıkarmaya odaklanmıştır. Estetik, Sir Miles Warren’ın ilk çalışmalarından ve Central Otago’nun mimarisinden ilham aldı, bu nedenle ev için basit bir üçgen biçim seçildi. Kereste ve taş, formun sadeliğini ve gücünü vurgulamak için seçilen siyah sedir kaplaması ve beyaz perdelerle birlikte kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ADNZ Jürisi, Greg’in uzun ve dar alanda tek bir beşik çatı formu ile tutarken büyük bir yönetici evini başarıyla yerleştirmek için mükemmel bir iş çıkardığını söyledi.

 

“Kafeslerde parantez ve kayışların kullanılması güçlü bir grafik elemanı sunar ve çatı çizgisi görünüm ve his için bir gölge elemanı ekler. İç mekanın beyazı sedir kafeslerini ve karanlık tavanları patlatır. Grafik öğeler gerçekten iyi çalışıyor, karanlık tavan hepsini birbirine bağlıyor. Karanlık tavan eve güçlü bir hacim ve derinlik hissi veriyor. ”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Greg tarafından Hereford Apartments adlı diğer ödüllü proje, Christchurch şehir merkezindeki 405m2’lik bir alanda dört tek yatak odalı dairelerin tasarımıydı.

 

 

Çağdaş üçlü üçgen tasarımlı şehir evleri, kontrplak kaplı gömme alanlar ile siyah Colorsteel tepsisinde kaplanmıştır. İki zemin kattaki dairelerin her biri 60m2’dir, birinci kattaki konutlar ise 74m2’de biraz daha büyüktür. Alt dairelerin avluları vardır, üstteki dairelerin alt avlulara bir miktar mahremiyet vermek için dikkat çeken balkonları vardır. Balkonlar tasarımın odak noktasıdır ve kontrplak ile kaplıdır ve onlara siyah kaplamaya karşı neredeyse altın bir varlık verir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ADNZ Jüri üyeleri Greg’in nadiren uzamsal kalitede dört adet tek yatak odalı ünite yarattığını söyledi.

 

 

“Mekansal ilgi ve açık hava eğlence alanları, akılda kalıcı üçlü çatı altında kompakt planlara akıllıca yerleştirildi.”

 

 

Greg, iki tasarımın estetik bir perspektiften öne çıktığını, çünkü Yeni Zelanda yerel beşik formunun hala çok alakalı olduğunu ve kentsel bir bağlama çok iyi uyduğunu güçlendirdiklerini söyledi.

 

 

“Dikkat çekiyorlar çünkü öne çıkmaya çalışmıyorlar” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu iki ödül, zor Christchurch yeniden yapılanma ortamında çalışan Greg için kişisel düzeyde çok özeldi.

 

 

“Bunun ilgili herkesin aldığı duygusal ücret depremlerin fiziksel olarak yok edilmesinden çok daha yıkıcı oldu – bu iki proje olumlu bir sonucu sembolize ediyor … küllerden yükselen bir anka kuşu”.

 

 

 

 

 

Kaynak: www.defign.co.nz


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu