Cornell Teknoloji Kampüsü Çerçeve Planı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Cornell Teknoloji Kampüsü Çerçeve Planı
Share 10 Ocak 2020

Tasarım: Skidmore, Borçlar ve Merrill
Titizlikle ilkeli fakat yaklaşımına son derece uyarlanabilir olan bu master plan, Cornell Üniversitesi’nin uygulamalı bilim programının büyümesini özetlemektedir. Ayrık akademik bölümlerden bağımsız olarak tasarlanan plan, New York’un Roosevelt Adası’nın yeşil alanına dokunan sınırsız, 12,4 dönümlük bir alanda açık ve işbirlikçi tasarımcılar, mühendisler ve bilim adamları topluluğu oluşturuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Plan, bir kurumun ekonomik kalkınmayı teşvik edip edemeyeceğini araştıran New York City Economic Development Corporation tarafından başlatılan 2010 yarışmasından ortaya çıktı. Şehrin sahip olduğu arazi ve 100 milyon dolar ile iddialı meydan okuma. Cornell yanıt verecek 27 kurumdan biriydi ve sonuçta açık alanların akademik ve ticari dünyalar arasındaki sınırları ortadan kaldıracağı 2 milyar dolarlık 2 milyon metrekarelik bir kampüs oluşturma önerisiyle kazandı.

 

 

Kampüs, adanın ana caddesini dört özgürlük parkına bağlayan Techwalk adında merkezi bir yaya bulvarı etrafında düzenlenmiştir. Binalar ve dış mekan odaları Techwalk’u sıralar ve farklı kullanımları desteklemek için bir dizi benzersiz programlanmış alan sunar. Her açık oda Midtown Manhattan ve Queens’in sahil manzarasına sahiptir ve kullanım amacı için optimize edilmiştir. Daireler, çalışma alanları, restoranlar ve açık hava olanaklarının tümü bir arada karıştırılırken, yollarla şekillenen arazi parselleri, yeni program gereksinimlerini destekleyen tasarım özetleri tarafından bilgilendirilen gelecekteki genişleme için geniş alan sağlar.

 

 

 

 

 

Konumu göz önüne alındığında, sürdürülebilirlik kampüs planının arkasında itici bir güçtü ve ekip tasarımına bütünsel bir yaklaşım izledi. Kampüsü yükselen deniz seviyelerinden korumak için Techwalk, 500 yıllık taşkın yatağının yükselmesinden beş ila yedi fit yükselir. Yakıt hücreleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını içeren merkezi bir tesis, kampüsün elektrik spot ağ sistemini sağlar ve sitenin en yüksek sırtında yer alır.

 

 

 

 

 

 

Bu plan, 21. yüzyıl pedagojisini temelden yeniden düşünerek, topluluk ve çevre endüstrileriyle tamamen ilgilenen yeni bir tür eğitim kurumu için bir vizyon ortaya koymaktadır. Yaya odaklı, dinamik ve sürdürülebilir, öngörülen kampüs şehrin kendisinin bir mikrokozmosudur.

 

 

 

 

 

Proje Kredileri:
Açık Alan Master Planlayıcısı ve Peyzaj Mimarı: James Corner Saha Operasyonları
Master Geliştirici: Forest City Ratner Corporation
Konut Geliştiricisi: Hudson ve İlgili Şirketler

 

Geliştirme Stratejisi: U3 Danışmanları

 

Kamu Sektörü Ortağı: New York City Economic Development Corporation

 

Proje Yöneticisi ve Geliştirme Danışmanı: Karen Backus & Associates

 

Strateji: Sirefman Ventures

 

İnşaat Öncesi ve Maliyet Tahmini: Tishman İnşaat

 

Mühendis – MEP: AKF

 

Sürdürülebilirlik Mühendisliği Planlaması: Pos-In-Posse

 

Yapısal Mühendislik Planlaması: Robert Silman

 

Mühendis – İnşaat ve Ulaşım: Philip Habib & Associates (PHA)

 

Grafik Tasarım: İki Oniki

 

Emlak ve Arazi Kullanım Danışmanı: Fried Frank

 

 
Kaynak: www.arcitectmagazine.com


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org