AKP’nin 3 çocuk politikasının farkında olmadığı bir gerçek var: Artık köyde yaşamıyoruz |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
AKP’nin 3 çocuk politikasının farkında olmadığı bir gerçek var: Artık köyde yaşamıyoruz
Share 13 Ocak 2020

50 yıl önce nüfusun yüzde 70’ini oluşturan köyler bugün yüzde 10’unu bile oluşturmuyor. Kent yaşamına uyum sağlayan genç kuşaklar AKP’den giderek kopuyor. İktidarın nüfus artışı için önerdikleri akıldışı ama nedenleri öngörülebilir: Çözülüyorlar.

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın perşembe günü evlilik yaşının yükselmesine ilişkin konuşması ertesi gün Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın en az 3 çocuk fetvasıyla devam etti. Erdoğan son 10 yıldır sık sık nüfusun artması gerektiğinden bahsetse de Türkiye’nin değişen toplumsal yapısı bu isteğin önündeki en büyük engel. AKP büyüyen kent nüfusunun rızasını alamadığı için giderek köylere ve kasabalara hapsolmuş durumda. Kentte yaşayanların oranı arttıkça nüfus artış hızı gündelik hayatın zorunlulukları nedeniyle yavaşlıyor. Bu yavaşlamaya rağmen Türkiye’nin nüfus artışı hala Avrupa’daki artışın çok üzerinde.

 

1969’da nüfusumuz 34 milyondu

 

Bundan 50 yıl önce Türkiye nüfusu bugünkünün yüzde 41’i kadardı. 1968’de hazırlanan ikinci 5 yıllık kalkınma planına göre 34 milyon olan nüfusun yüzde 70’i köylerde yaşıyordu. Bugün ise köylerde yaşayan nüfusumuzun oranı yüzde 8,7’dir. Köyden kente göçün 1950’lerde başladığı bilinse de son 20 yılda göç, hız kazanmış durumda. Kentteki olanakların da sınırlı kalmasıyla kentler yoksulluk ve işsizliğin giderek arttığı bölgelere dönüştü. Yaşanacak olan sorunları planlaması gereken Devlet Planlama Teşkilatı 1982 anayasası ile yetkisiz hale getirildi. 2011’de ise tamamen kapatıldı. Artan nüfusa ilişkin bir hazırlık yapılmazken, akşamdan sabaha Kanal İstanbul gibi demografik yapıyı tümden değiştirecek projelere karar verilebiliyor.

 

50 yıl önce 23,5 milyon köyde yaşıyordu

 

Bu haliyle 50 yıl önce yaklaşık 23,5 milyon köyde yaşayan yurttaşa ev sahipliği yapan ülkenin nüfus artış hızı da böylece bugünkünden daha hızlıydı. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) verilerine göre 1964-1968 yılları arasında nüfus artış hızı yıllık yüzde 2,4 iken son 5 yılın ortalaması yüzde 1,3 olarak gerçekleşti. Yani nüfus artmaya devam etse de artış hızı yavaşladı. Uzmanlar nüfus artış hızındaki bu yavaşlamanın başlıca sebebinin artık nüfusun köylerde değil, daha yoğun olarak kentlerde yaşamasını gösteriyorlar. Bu durum aynı zamanda dünya ölçeğinde de kanıtlanabilir durumda. Zira nüfus artışı en hızlı olan ülkeler sanayileşmemiş tarım ülkeleri. TÜİK’in “Türkiye’nin demografik yapısı” adlı çalışmasına göre 2010 ve 2015 arasında nüfusu en hızlı artan 5 ülke sırasıyla, Nijer, Malavi, Batı Sahra, Uganda ve Afganistan. Türkiye ise aynı dönemde 187 ülke içinde nüfusu en hızlı artan 92’nci ülke konumunda.

 

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

 


Yorum yazmak için


  Christo 84 yaşında vefat etti Editör: JONATHAN HILBURG   Rahmetli eşi Jeanne-Claude Denat de Guillebon ile tamamladığı muazzam kamu tesisleri için ün kazandıran Bulgar doğumlu sanatçı Christo Vladimirov Javacheff, 31 Mayıs 2020’de dün 84 yaşında doğal nedenlerle öldü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org