İkonik Aravena Evi… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
İkonik Aravena Evi…
Share 21 Aralık 2019

Alejandro Aravena Şili sahilindeki beton evinde büyük bacayı eğdi…

 
Editör: Eleanor Gibson |

 
Şilili mimar Alejandro Aravena, bir hafta sonu kaçamağı olan Şili’deki Pasifik Okyanusu boyunca eğilmiş bir hacmin içini oydu ve içeride ateş yakılması için bir boşluk açtı.

 

Pritzker Ödüllü mimarı ve Şili stüdyosu Elemental’ın kurucusu Los Vilos’ta Santiago’dan 250 kilometre kuzeyde bulunan sağlam bir alan için mülk tasarladı. Bu, Sekiz Kuzgun olarak tercüme edilen Ocho Quebradas adlı gelişimin bir parçası olarak, bölge için planlanan bir dizi inziva alanının ilkini oluşturuyor.

 

 

 

 

 

Elemental, “Siteyi ve bir hafta sonu evi olma gerçeğini, belirli bir ilkelliği keşfetme fırsatı olarak gördük” dedi.

 

 
“Coğrafya o kadar acımasızdı ki, yalnızca güçlü ve erkeksi bir unsurlar kümesi uygundu. Buradaki Pasifik Okyanusu hiç pasifik değil; su, dünya ile tanışırken şiddete beyazdır.” diye ekledi.

 

 

 

 

 

 

Basit yapı, üç farklı boyutta ve boyutta düzenleme içermektedir.

 

 
Yatay bir beton hacmi, eğimli arsanın kenarından çıkıp manzaraya büyük bir pencereyle biter ve bir çiftin ihtiyaç duyduğu tüm tesisleri içerir. Arkasında yükselen dikey bir hacme sahiptir ve üstte teraslı ek konuk odaları bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

İkincisine dayanacak şekilde yatırıldığında, üçüncü hacim aşağıda dairesel bir ateş çukuru için bir açıklık oluşturmak üzere içi oyulur. Evin içinde, açıklık, açık ateş için yer açmak amacıyla altındaki camın etrafına sarılır ve etrafına cam sarılır.

 

 

Ekip, “Bir hafta sonu evi, insanların kendilerini daha temel bir yaşama geri götürmelerine izin verdiği yerde geri çekiliyor” diye konuyu açıklamayı sürdürdü. “Masanın diğer tarafındaki boşluğu – bir müşterinin yokluğunu – yaşamın daha indirgenemez boyutlarını keşfetmek yerine, ev yaşamının sözleşmelerini ortadan kaldırmak için bir mazeret olarak kullandık. Nostaljik bir kaçış olarak değil, klişelere karşı doğal bir filtre olarak arkaiklere doğru geriye doğru gitmeyi seçtik” diye devam etti.

 

 

 

 

 

Her blokta daha sonra tahta ile işaretlenmiş beş adet dökülmüş beton kenar bulunur. Altıncı taraf, betonu basmak için kullanılanın aynısından oluşur.

 
Stüdyo, “Bu parçaların bir taş gibi yaşlanmasını, yerin vahşiliğinin bir kısmını edinmesini, ancak insanların genel olarak doğanın ve hayatın tadını çıkarmaları için nazik olmalarını bekliyoruz” dedi.Daha fazla göster

 

 

 

 

 

Betona uygun gri bir ahşap, daha uzun olan binayı önleyen bir dizi panjurun yanı sıra 289 metrekarelik konutun içindeki bölümleri de oluşturur.

 
Açık plan yaşam alanında, mutfak dolapları beyaz mermer bir yemek masası ile eşleştirilmiş soluk, yıpranmış ahşapla karşı karşıyadır.

 

 

 

 

 

Camlı ateş çukuru, mutfak ile L şeklindeki bir kanepe ve az miktarda bir renk sunan cesur sanat eserleri ile döşenmiş olan salonu birbirinden ayırır. Sürgülü ahşap panjurlar, oturma odasını bitişik ana yatak odasından ayırmaktadır.

 
Ayrıca bu seviyede, spiral çimento merdiveni dikey hacmi yükseltmek için bir kuyunun içine sokulur ve mülkteki başka bir ahşap merdivenin karşıtlığını sağlar.

 

 

 

 

 

 

Evin tümü, en az estetiği izleyen üç yatak odası, banyo ve bir şarap mahzeni ile tamamlanmıştır.

 
Casa Ocho Quebradas, Los Vilos’taki özel bir gelişimin parçası olarak kurulacak serinin ilkidir. Şilili geliştirici Phillipe Godoy liderliğindeki proje, sekiz Japon mimar ve sekiz Şilili mimarın Kengo Kuma, Sou Fujimoto ve Felipe Assadi de dahil olmak üzere kırsal alanda inziva inşa etmesini sağlıyor.

 

 

 

 

 

 

2016 pritzker mimarlık ödülü aldı ve aynı yıl Venedik Mimarlık Bienali’ni yönetti. 1994 yılında Alejandro Aravena Architects, 2011 yılında ise Elemental olarak çalışarak en iyi sosyal konut çalışmalarına öncülük etti.

 

 

 

 

 

 

Ocho Ochoquebradas’ın sade ve monolitik binası, bir dizi eserin estetiğini stüdyo tarafından takip ediyor. Örnekler arasında UC İnovasyon Merkezi – Anacleto Angelini’nin küp yapısı ve Meksika’da, uç noktasında bir tahterevalli gibi konumlandırılmış bir görüntüleme platformu bulunmaktadır.

Proje Bilgisi:

 
Takım: Alejandro Aravena, Victor Oddó, Suyin Chia
Ortak çalışanlar: Alexander Frehse, José Esparza, Carlos Portillo, Isaías Moreno, Clémence Pybaro
Yapısal mühendis: Luis Soler P & Associates
Makine mühendisliği Geocav Ltda

 

 

 

 

 

Fotoğraf: Cristóbal Palma

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org