Kanal İstanbul ÇED raporuna yorum: “Bu rapor felakettir. İki denizi birleştiriyorsunuz bir deniz bilimciye sormuyorsunuz” |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Kanal İstanbul ÇED raporuna yorum: “Bu rapor felakettir. İki denizi birleştiriyorsunuz bir deniz bilimciye sormuyorsunuz”
Share 24 Aralık 2019

Prof. Cemal Saydam, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası yayınında Kanal İstanbul için hazırlanan 1595 sayfalık ÇED raporunu değerlendirdi: “Bu rapor bilimsel anlamda felakettir. İki denizi birleştiriyorlar bir tane Türkiye’nin medarı iftiharı olan deniz bilimciye sormuyorlar. Gelir kaleminin birinci sırasında gayrimenkul geliri var. O zaman gitsinler emlak bürosuyla tartışsınlar.”

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘hayalim’, İBB Başkanı İmamoğlu’nun ise ‘cinayet’ dediği Kanal İstanbul için önemli bir eşik daha aşıldı. 75 milyar liralık yatırım maliyeti ile tartışma konusu olan Kanal İstanbul projesi için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu açıklandı. Raporu “felaket” olarak yorumlayan Prof. Cemal Saydam Akşam Postası canlı yayınında gelişmeyi değerlendirdi:

 

 

“İlk gün ne dediysem aynen onu diyorum. Bunu yaparsanız Marmara ölür. Ölürse kokar. Sadece Boğaz değil bütün Marmara Bölgesi kokar. “Hata yaptık geri dönelim” derseniz o da olmaz. Bu kadar ciddi sonuçları olan bir şey. Sayfa 371’de finansal fizibilite çalışmasının 75 milyar TL olduğunu yazıyor. Buraya gelir gider kamleri yazılmış. Hani bu kanal gemiler geçsin kanaldan gelir elde edilsin diye yapılıyordu? Gelirler kısmında birinci sıraya “Gayrimenkul gelirleri”ni koymuşlar. O zaman gitsinler emlak bürosuyla, Banker Kastelli’yle tartışsınlar.”

 

 

Saydam, ÇED raporu öncesinde kendisinden veya Türkiye’nin önde gelen deniz bilimcilerinden görüş alınmadığını söyledi:

 

 

“Hiç kimse bize sormuyor. Bir şey sormaya korkuyorlar. İki denizi birleştiriyorsunuz kime istersen sor. Bakkala, peynirciye, ayakkabıcıya sor. Bir denizciye sormuyorsunuz. Kaç tane deniz bilimci saydılar. O zaman kaliteleri söz konusu oluyor. Nerde Türkiye’nin medarı iftiharı deniz bilimciler? Bunları yetiştirmişsiniz, bir başka öğretim üyesi ise “Nuhun Gemisi roketle çalışıyor” diyor. Öyle olunca ortaya da böyle bir rapor çıkıyor. Onu da bozdur bozdur harca.”

 

 

Prof. Saydam raporda yer alan deniz suyu oksijen oranıyla ilgili bir de çarpıcı yorum yaptı:

 

 

“Deniz yüzeyinden ve dipten örnek almışlar ikisini birleştirip oksijen ölçtük diyorlar. Bu bilimsel anlamda dayak atmaya bile değmez. Bu rapor bilimsel anlamda felakettir. Tarih 2020’ye geliyor ve Türkiye’nin böyle bir ÇED raporu çıkarması utançtır. Marmara astımlı doğdu ölür, ölsün denir mi hiç. Böyle bir proje rafa bile kalkmaz bu projeyi unutacaksınız. Amaç gündem değiştirmekse eğer o güzel yapılıyor.”

 

 

 

 

 

Kaynak : t24.com.tr

1 Yorum
  1. Gerçekte böyle bir proje yapılamaz ve bitirilemez, ülkenin bütçesi için kara delik. Peki bu ısrar niye, çok sıkışmışlar demek ki, konuyu dağıtıyor, halkı meşgul etmek istiyorlar. Tabi bir tarafından başlarsa da yine yakın müteahhitlere hafriyat zenginliği sunmak diğer amaç

    Songül Çakmur | 26 Aralık 2019


Yorum yazmak için


  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kadıköy Söğütlüçeşme’deki Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) arazisini yapılaşmaya açarak yapacağı 193 milyon 794 bin TL’lik “AVM Gar” projesinin imar planlarının yürütmesi durduruldu. İstanbul 13. İdare Mahkemesi, imar planlarını şehircilik ilkelerine ve hukuka uygun bulmadı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org