Deniz Merkezi Projesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Deniz Merkezi Projesi
Share 11 Aralık 2019

Snøhetta ve WERK Arkitekter , “Teknelerin işçiliği” üzerine Lanternen deniz merkezi projesini hazırladı
Editör: Lizzie Crook

Snøhetta ve WERK Arkitekter, Danimarka’nın Esbjerg sahilinde ahşaptan yapılacak su sporları için bir topluluk merkezinin görsellerini yayınladı.

 

Adlandırılmış Fener olarak adlandırılan dairesel tesis, Snøhetta ve WERK Arkitekter tarafından, liman kasabasındaki diğer binalardan ayrılmak amacıyla “teknelerin geometrisi ve işçiliğini” ortaya koymak için tasarlandı.

 

 

 

 

2021 yılında tamamlanması planlanan binada birden fazla su sporu kulübü, tekne depolama, eğitim tesisleri, büyük bir atölye ve sosyal alanlar yer alacak.

 

Snøhetta, “Danimarka mimarlık firması WERK Arkitekter ile birlikte geliştirilen tasarım, denizcilik geleneğine saygı duyuyor. Tasarımın amacı, arkasındaki şehirden sıyrılarak kendine özgü kentsel alanı yaratan bir bina geliştirmek.”  dedi.

 

 

 

 

 

Lanternen, tesis için bir rekabete galip geldi ve jüri tarafından “toplumu destekleme” ve “yenilikçi mimariyi yüksek işlevsellikle birleştirme” tutkusu için seçildi.
Tamamlandığında, Esbjerg’in denizle bağlantısını güçlendirmek ve deniz tutkunları ve daha geniş bir topluluk için bir topluluk merkezi haline gelmesi umulmaktadır.
Biçimi Snøhetta ve WERK Arkitekter tarafından açık ve kapsayıcı olacak şekilde tasarlandı ve ziyaretçilerin “her açıdan” girmelerini sağlayacak. Bu açıklık hissi, dış kısmının etrafına okyanusa bakan büyük pencerelerle daha da artacaktır.

 

 

 

 

Pencerelerin ayrıca geceleri binayı aydınlatması ve böylece bir fener veya deniz fenerine benzemesi amaçlanmıştır. Bu “fener” için Danimarkalı olan Lanternen adlı projeleri bilgilendirdi.
WERK Arkitekter, “Bir deniz feneri gibi deniz merkezinin de denize bakması ve kelimenin tam anlamıyla aydınlanması gerekiyor. Lanternen, Esbjerg Limanı için yeni bir dönüm noktası olacak.” Dedi.

 

Denizcilik merkezinin bir tarafı, birinci kattaki terasa açılan büyük bir merdivenle delinecektir.
Binanın dairesel şekliyle korunan bu teras, Lanternen’in kalbini oluşturacak ve çevresini yerleştiren eğitim tesislerini ve kulüp salonlarını kullanan ziyaretçiler için ortak bir alan sağlayacaktır.
“Salon” olarak adlandırılan stüdyolar olarak adlandırılan ikinci bir anahtar alan zemin katında tutulacaktır. Salon, bir atölye ve depolama alanları dahil olmak üzere binanın daha pratik tesislerine ev sahipliği yapacak.
Ziyaretçilerin küçük tekneler ve kanolar taşımasına izin vermek için cephedeki büyük bir açıklıktan su kenarına çıkacak ve yukarıdaki terasa açılan iki büyük boşlukla aydınlatılacaktır.

 

 

 

 

 

WERK Arkitekter’in yaratıcı direktörü Thomas Kock, “Vizyonumuz rasyonel ve şiirin bir simbiyozda buluştuğu bir bina yaratmaktır” dedi.
“Denizin hareketleri, ışığın göçü ve alçak anahtar ve her gün arasında bir simbiyoz. Mekansal deneyimler ve pratiklik arasında bir simbiyoz. İnce ve ham, sosyal ve spor arasındaki simbiyoz.” Diye devam etti sonra.
2989’da Kjetil Trædal Thorsen ve Craig Dykers tarafından kurulan Snøhetta, Oslo ve New York’ta stüdyolarla birlikte bir mimarlık uygulamasıdır.
Stüdyo tarafından tasarlanan diğer sahil binalar arasında, kullandığı enerjinin iki katını üreten bir ofis ve Dezeen Ödülleri 2019 için İç tasarım kategorisinde kısa listeye giren Avrupa’nın ilk sualtı restoranı bulunuyor.

 

 
Görseller : MIR

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


İstanbul’un hafızasını yüz yılı aşkın bir süredir muhafaza eden Büyükada Rum Yetimhanesi için restorasyon hazırlıkları başladı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org