CopenHill |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
CopenHill
Share 9 Aralık 2019

Tasarım : Bjarke Ingels Group (BIG)uxazyvvavydrfdxb

 

 

Amager Bakke olarak da bilinen CopenHill, Kopenhag’ın dünyanın ilk sıfır karbonu olma hedefine uyum sağlayarak hedonistik sürdürülebilirlik kavramını benimseyen, bir kayak pisti, yürüyüş parkuru ve tırmanma duvarı ile bezeli yeni bir atıktan enerji santrali türü olarak açılıyor. CopenHill, sosyal altyapıyı mimari bir dönüm noktasına dönüştüren, kentsel rekreasyon merkezi ve çevre eğitim merkezi bulunan 41.000 m2 atık enerji santralidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

CopenHill, ilk günden itibaren amaçlanan sosyal yan etkileri olan bir kamu altyapısı olarak düşünülmektedir. Bitişik 50 yıllık atıktan enerji üretim tesisini Amager Ressourcecenter (ARC) ile değiştiren CopenHill’in yeni atık yakma tesisleri atık arıtma ve enerji üretiminde en son teknolojileri birleştiriyor. Ham sanayi tesislerinin wakeboarding’den go-kart yarışına kadar ekstrem sporlar için bir alan haline geldiği Amager’in endüstriyel sahil bölgesinde yer alması nedeniyle, yeni enerji santrali kayak yapmak, yürüyüş yapmak ve kaya tırmanışı yapmak isteyenlerin istek listelerine ekliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Santralin iç hacimleri, 9000m2 kayak alanına kadar verimli, eğimli bir çatı oluşturarak makinelerinin yükseklik sırasına göre hassas bir şekilde konumlandırılması ve düzenlenmesi ile belirlenir. En üstte, uzmanlar yapay kayak pistini Olimpik yarı boru ile aynı uzunlukta kaydırabilir, serbest parkını test edebilir veya zamanlanmış slalom parkurunu deneyebilirken, yeni başlayanlar ve çocuklar daha düşük yamaçlarda pratik yapabilir. Kayakçılar, bir atık yakma tesisinin 24 saatlik çalışmalarında bir bakış için parkın tabla asansörü, halı asansörleri veya cam asansöründen yükselir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekreasyon meraklıları ve CopenHill’in zirvesine ulaşan ziyaretçiler, başka türlü düz bir ülkede bir dağın yenilikçiliğini hissedecek. Kayakçı olmayanlar, Danimarkalı Peyzaj Mimarları SLA tarafından tasarlanan yemyeşil, dağlık bir alanda 490m ağaçlıklı yürüyüş ve koşu parkurunu inmeden önce çatıdaki bar, çapraz oturma alanı, tırmanma duvarı veya şehirdeki en yüksek görüntüleme platosunun keyfini çıkarabilir. Bu arada, 10.000m2 yeşil çatı, 85m yüksekliğindeki bir parkın zorlu mikro iklimine hitap eder, ısıyı emerken, hava parçacıklarını giderir ve yağmur suyu akışını en aza indirirken biyolojik olarak çeşitli bir alanı yeniden oluşturur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yamaçların altında, fısıldayan fırınlar, buhar ve türbinler, yıllık 440.000 ton atığı 150.000 ev için elektrik ve bölgesel ısıtma sağlamak için yeterli temiz enerjiye dönüştürüyor. Santralin havalandırma şaftlarından hava girişlerine kadar bu görevi tamamlaması gereklilikleri bir dağın çeşitli topografyalarının yaratılmasına yardımcı olur; Aşağıdan gelen ihtiyaçlarla yukarıdan gelen arzular arasında karşılaşıldığında yaratılmış insan yapımı bir manzara. 10 kat idari alan, ARC ekibi tarafından, akademik turlar için 600m2 eğitim merkezi, atölye çalışmaları ve sürdürülebilirlik konferansları dahil olmak üzere işgal edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARC’yi yalıtılmış bir mimari nesne olarak düşünmek yerine, bina zarfı yerel bağlam için bir fırsat yaratırken ve şirketin ilerici vizyonuna bir yansıması olarak düşünülmektedir. CopenHill’in sürekli cephesi, birbiriyle örtüşen devasa tuğlalar gibi istiflenmiş 1,2 m yüksekliğinde ve 3,3 m genişliğinde alüminyum tuğlalardan oluşuyor. Arada, camlı pencereler tesisin içerisine derinlemesine ulaşırken, güneybatı cephesindeki daha büyük açıklıklar idari katlardaki iş istasyonlarını aydınlatıyor. En uzun dikey cephede, dünyadaki en uzun yapay tırmanma duvarı olmak üzere 85m tırmanma duvarı, fabrika kayıtlarına yeni dünya rekorları kırılarak yerleştirildi. Kayak pistinin dibinde, 600m2 kayak sonrası barı yerli halkı ve ziyaretçileri botlar kapalıyken sarılmaya davet ediyor. Eskiden bir sanayi bölgesinde bir altyapı parçası olan CopenHill, aileleri, arkadaşları ve kutlamaları için ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan karlı olan yeni hedef haline geliyor.

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi:
Proje: CopenHill
Mimarlar: Bjarke Ingles Grubu. Bjarke Ingels, David Zahle, Jakob Lange, Brian Yang (sorumlu ortaklar), Jesper Boye Andersen, Claus Hermansen, Nanna Gyldholm Møller (proje liderleri), Alberto Cumerlato, Aleksander Wadas, Alexander Codda, Alexander Ejsing, Alexandra Gustafsson, Alina Tamosiunaite, Zırh Gutierrez, Anders Hjortnæs, Andreas Klok Pedersen, Annette Jensen, Ariel Wallner, Ask Andersen, Balaj IIulian, Blake Smith, Borko Nikolic, Brygida Zawadzka, Buster Christensen, Chris Falla, Chris Zhongtian Yuan, Daniel Selensky, Dennis Rasmussen, Espen Vik, Finn Nørkjær, Franck Fdida, Gonzalo Castro, Gül Ertekin, George Abraham, Helen Chen, Henrick Poulsen, Henrik Rømer Kania, Horia Spirescu, Jakob Ohm Laursen, Jean Strandholt, Jelena Vucic, Jeppe Ecklon, Ji-genç Yoon, Jing Xu, Joanna Jakubowska, Johanna Nenander, Kamilla Heskje, Katarzyna Siedlecka, Krzysztof Marciszewski, Laura Wätte, Liang Wang, Lise Jessen, Uzun Zuo, Maciej Zawadzki, Mads Enggaard Stidsen, Marcelina Kolasinska, Marcos Bano, Maren Allen, M Athias Bank, Matti Nørgaard, Michael Andersen, Narisara Ladawal Schröder, Niklas A. Rasch, Nynne

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org