Avrupa’nın en büyük yeşil duvarı Londra’da “yılda sekiz ton karbon kirliliğini emecek” |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Avrupa’nın en büyük yeşil duvarı Londra’da “yılda sekiz ton karbon kirliliğini emecek”
Share 10 Aralık 2019

Editör: Lizzie Crook
Sheppard Robson, yerel hava kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olmak için “Avrupa’nın en büyük yaşam duvarı” olacak Londra’daki karma kullanımlı Citicape Evi’ni tanıttı.

 


Citicape House, yılda “sekiz tondan fazla karbonu yakalayıp altı tonluk oksijen üretmesi” beklenen 400.000 bitki tesisin cephesi ile sarılacak.

 

 

 

 

 

Bina, İngiltere’nin başkenti Londra’da Farringdon ve Moorgate arasında yoğun bir bölge olan Culture Mile’de yer alacak.

 

 

Londra stüdyosu Sheppard Robson tarafından Holborn Viyadüğü köşesinde bulunan bir ofis binasının yerini almak üzere tasarlandı ve yapılı çevrenin iklim değişikliği ve hava kirliliği gibi sorunları nasıl çözebileceğini göstermek için tasarlandı.

 

 

 

 

Sheppard Robson’un ortağı Dan Burr, “Çok öne çıkan bir sitede, hava kalitesi, gürültü ve toz kirliliği dahil olmak üzere Londra’nın en acil çevre sorunlarından bazıları ile nasıl başa çıkılacağına dair yeni bakış açıları enjekte etmek için gerçek bir sürücü vardı” dedi.

 
“Yalıtılmış bir yeşillik ekine sahip olmak yerine, sürükleyici ve bütünleşik bir yaklaşımın yerel çevre koşulları üzerinde en büyük etkiye sahip olacağını, daha iyi ve daha yaşanabilir bir şehir yapmanın yanı sıra açık bir mimari ifadeye eklemleneceğini düşündük” diye devam etti.

 

 

 

 

Tamamlandığında, 11 katlı Citicape House, bir dizi ofis, ortak çalışma ve etkinlik alanları, bir gökyüzü bar, spa ve yer seviyesindeki bir restoranın yanı sıra beş yıldızlı bir otelden oluşacak.

 
Büyüklüğü ve şekli, daha önce konik köşe bölgesini işgal etmiş ve “zarif bir pruva oluşturdu” savaş öncesi bir bina tarafından referanslandırılmıştır.

 
Ancak, orijinal binadan farklı olarak, zemin kat, sitenin karşısındaki küçük plazaya bağlantı sağlamak için sokak kenarından geri bir konumda ayarlanacaktır.

 

 

 

 

Binanın yeşil cephesi, üst yapılarının dış ifadesi olarak kafes kirişlerle aynı hizada olacaktır.

 
Bu, Sheppard Robson tarafından, binanın yıkılmasını önlemek amacıyla mevcut bir binanın yıkılmasını ve bunun altındaki demiryolu hatlarını aşmasını sağlamak için kaçınılmaz bir şekilde karmaşık bir yapıya ihtiyaç duymayacak şekilde tasarlandı.

 
Tasarım grubu Dezeen’e konuyla ilgili olarak, “Yeşil yıkamadan kaçınmak için çok bilinçliyiz” dedi. “Cephe bileşimi, arkasında oturan treni ifade ediyor, bu yüzden mimaride bir bütünlük var.” diye devam etti.

 
“Tasarımımızın şehrin yoğun kentsel dokusunu nasıl olumlu etkileyebileceğini düşündük.  Bu kadar dar bir alandaki bir bina, bir taraftaki yoğun bir araç yolu ve diğer taraflardaki sert cam ve duvarcılık binaları tarafından sarılıyor, en anlamlı yeşil etkiyi nasıl yapıyor?” diye sürdürdü.

 

 

 

Citicape House, kentin kesintisiz manzarasını sunan on birinci katta halka açık bir çatı terası ile tamamlanacaktır.

 
Bu, yaşam duvarı tarafından sarılacak ve ayrıca onların gelişmesine yardımcı olmak için tehdit altındaki doğal kır çiçeği türlerini içeren çatı bahçeleri içerecektir.

 
Burr, “Sosyal açıdan sürdürülebilir yönler bizim için de önemlidir” diye ekledi. “Kamusal olarak erişilebilir alanlar ve zengin bir kullanım karışımı, halkın doğrudan büyük bir ulaşım merkezine bitişik olan ve sürdürülebilir kalkınma etiyosunu takip eden, akşam ve hafta sonlarına yerleşmesine izin veriyor.”

 

 

 

 

 

Dezeen Yaşam Duvarının ötesinde, binanın mümkün olduğu kadar sürdürülebilir bir şekilde çalışması umulmakta olup, bina dahilinde ısı da dahil olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları ile birlikte kullanılacak ısı kazanımını en aza indirmek için düşük U-Değerleri ve verimli camları olan harici bir zarf bulunacaktır.

 

 
Aynı zamanda yeşil duvarı sulamak ve sitenin mevcut altyapısı üzerindeki stresi azaltmak için yağmur suyu birikimi sağlanacaktır.

 

 

 

 

 

 

İngiliz mimarlık stüdyosu Sheppard Robson, 1938 yılında Richard Herbert Sheppard tarafından kurulmuştur. Londra, Manchester ve Glasgow’da stüdyoları vardır.

 

 

 

 
Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Editör:Lizzie Crook Yüksek mahkeme, lüks Neo Bankside dairelerinin sakinlerinin, Tate Modern’in Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan uzantısı nedeniyle “hayvanat bahçesinde sergileniyormuş” gibi yaşadıklarına karar verdi.

Copyright © 2023 All Rights Reserved | Mimdap.org