ZARİF BİR DÖNÜŞÜM PROJESİ |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ZARİF BİR DÖNÜŞÜM PROJESİ
Share 23 Kasım 2019

Tasarım: 31/44 Architects
31/44 Architects, Londra’nın güneyindeki Viktorya dönemi bir terasa modern bir dönüş fikri getiriyor
Editör: Amy Frearson

 

 

31/44 Architects, Londra’nın 19. yüzyıldan kalma şehir evlerinin Peckham’daki bu üç evli gelişme ile 21. yüzyıla nasıl getirilebileceğini gösteriyor.

 

 

 

 

 

Londra merkezli stüdyo, teraslı bir mülkü yeniledi, bir bahçe dairesi ve iki katlı bir apartman dairesi yarattı, ardından yeni inşa edilmiş üç yatak odalı bir ev ekledi.
 

 

 

 

Köşe Evi olarak adlandırılan bu gelişme, geleneksel Viktorya dönemi mimarisinin çağdaş bir yorumu. Ancak, modern bir bina olarak açıkça işaretlenen eğlenceli detaylar da var.

 
Örneğin, geleneksel pencere ve kapı düzenlemeleri korunur, ancak bazı yerlerde bu açıklıklar tuğla ile doldurulur. Benzer şekilde, bir açılı sundurma kanopisi, yan taraftaki daha tipik merdiven girişi biçimini taklit etmektedir.

 

 

 

 

 

Diğer şaşırtıcı detaylar arasında, Viktorya dönemine ait bir konservatuarı referans almak için tasarlanmış koyu renkli ahşap gövdeli camlı bir arka uzantı ve caddenin karşısındaki pub şeklini yansıtan yuvarlak bir dış profil bulunur.

 
Yeni dış duvarlar için gri bir Londra tuğla kullanılmıştır, beton ise lentoları, pencere çıkıntılarını ve girintileri oluşturur. Sitenin yeni sınır duvarı için aynı malzemeler kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

31/44 Architects direktörü Will Burges, “Bir uygulama olarak, şehri daha önce göz ardı edilmiş küçük yerlerde daha fazla yoğunlaştırabilir ve onarabiliriz.”
“Bu tür siteler, mahallenin düzenine, dokusuna ve karakterine yakından dokunan çağdaş bir mimari yapı oluşturmak için her zaman çok fazla özen ister.”

 

 

 

 

 

 

Her üç mülkün de kendi girişi var. Üç kata yayılmış olan evin girişi, cadde seviyesinin biraz altındadır ve arka bahçe ile aynı seviyededir.
Açık plan bir zemin katta salon, mutfak ve yemek alanları bulunmaktadır. Hem ön hem de arkadaki sürgülü cam kapılar bu alanın esintiye kadar tamamen açılmasını sağlar.
Üst katta iki yatak odası bulunurken, en üst katta ebeveyn yatak odası bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Zemin kat dairesine evle aynı düzeyde erişilir. Önünde iki yatak odası ve arkada küçük bir avlu ile birlikte geniş bir oturma ve yemek alanı vardır.
İki katlı maison sokaktan yukarı merdivenlerden geçmektedir. Alt katta bir mutfak / akşam yemeği ve salon bulunurken üst katta iki yatak odası bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Corner House, projelerinde kalite detaylarını tanıtmak isteyen yeni ortaya çıkan emlak geliştiricisi Sara Mungeam’in geliştirdiği ilk yeni gelişmedir.
Mungeam, çok az olmadan havadar mekanlar yaratmak amacıyla her üç evin de içini tasarladı.

 

 

 

 

 

 

Büyük ölçüde tek renkli palet, adaçayı yeşili ve ahşap mobilya parçalarının parlamasıyla zaman zaman kesintiye uğrar. Diğer önemli noktalar arasında modern, mermer kaplı mutfak üniteleri ve basit aydınlatma armatürleri yer almaktadır.

 
Mungeam, “Farklı bağlamların estetik, çağını ve mimarisini yansıtan cesur bağlamsal mimari ile sakin, bütünleşik yapıların birleşimi, gelişim için gerçek bir satış noktası olduğunu kanıtladı.” Dedi.

 

 

 

 

 

 

31/44 Architects ayrıca, stüdyonun tasarladığı bir teras sonu mülkü olan Red House’da miras ve yeni fikirleri bir araya getirme yollarını da araştırdı.

 

 

Burges, “Corner House, Manser Madalyası kazanan Red House’un doğal bir evrimi” dedi. “Tasarımcılar olarak, bu projelerin kısıtlarını özgürleştirici buluyoruz.”

 

Fotoğraf :Rory Gardiner

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 

1 Yorum
  1. çok iyi bir çalışma, düşünce damıtılmış adeta.

    meltem gündoğdu | 2 Aralık 2019


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu