İsviçre Sineması |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
İsviçre Sineması
Share 15 Kasım 2019

Tasarım:EM2N

 

Paradoksal olarak, mevcut Cinémathèque’in cazibesi, basit ve faydacı görünümünde yatıyordu. Ulusal kolektif film hafızasının evi, kendisini, içeriğe, paketlemekten ziyade odaklanan iddiasız bir sürü birikimi olarak sundu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Genişletme projesi bu başlangıç ​​noktasını kabul etmiştir. Birbirine paralel olarak düzenlenmiş mevcut binaların yerleşimi, yeni eklemelerle çevrilmiş ve farklı uzunluklardaki paralel binaların kompozit, kararsız bir biçimine dönüşmüştür. Sadece son durum, birkaç açılı kesim yapılarak ayırt edilir; bu şekilde bina yeni bir yüz elde eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İçlerinde de binaların yan yana yerleştirilmesi prensibi açıktır. Üst üste yerleştirilmiş olan üç ana dolaşım yolu, paralel duvarlardan dik açılardan geçerek “bireysel” binaların sıralı düzenlenmesine izin verir. İki katlı giriş ve sergi salonundaki askıya alınmış konferans salonları sırasıyla pencerelerle birbirine bağlanmıştır. Binanın karşısına ve içinden bakarken bu, montaj ve kesme gibi film yapım işlemlerine ilişkilendirmeler önerirken, aynı zamanda bir perspektif derinliği oluşturur.

 

Kamusal alanlar ve tüm iş yerleri Penthaz I’de yoğunlaşırken, yolun uzak tarafındaki arşiv tamamen yeraltında bir depolama alanı olarak düşünülmüştür. Bu şekilde, işlevsel ve atmosferik yan etkiler, mutlak asgari düzeyde tutulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Penthaz II, kültürel açıdan değerli eserler için mümkün olan en iyi korumayı sağlayan bir tür süper işlevsel sığınaktır. Basit bir şekilde, bir yandan yakındaki tarımsal alanın genişliğine tepki gösteren ve diğer yandan Cinémathèque suisse’i kurum olarak açıkça açık bir adres veren bir tür kentsel eğilim elde edilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şehvetli bir kaliteyi sınayan endüstriyel bir malzeme olan yeni paslanmış çelik zarf, tüm kompleksi kaplar ve yeni ile mevcut parçaları birbirine bağlar. Bu doğal malzemenin aşamalı olarak ayrışması, arşivin filmi korumadaki işlevine bir atıftır ve komplekse kendine özgü bir ayırt edici kimlik verir. Nazikçe eğimli, ekilmiş çatılardan oluşan modüle edilmiş, yoğunlaştırılmış çatı alanı endüstriyel üretim tesisleri veya film stüdyoları temasını benimsemiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Proje Bilgisi:

 
Proje: Cinémathèque Suisse
Mimarlar: EM2N. Mathias Müller, Daniel Niggli (ortaklar), Marc Holle, Christof Zollinger (ortaklar), Bettina Baumberger, Jean-Baptiste Joye, Roger Küng (proje liderleri), Ruben Daluz, Phillippe Jorisch, Yoshihiro Nagamine, Noémi Necker, Miriam Rollwa (proje ekibi) , yarışma), Julia Berger, Stefan Berle, Laurent Chassot, Nadine Coetzee, Nicolas de Courten, Pascal Deschenaux, Melih Dilsiz, Yann Dubied, Ramona Elmiger, Amélie Fibicher, Marita Gelze de Montiel, Gregor Goldinger, Sebastian Knorr, Robert Kuijper, Andreas Lahti, Andrea Landell, Minka Ludwig, Raúl Mera, Stéphanie Morel, Klaudija Oroshi, Fabien Oulevay, Jeremias Pellaton, Bernard Radi, Adriano Reis, Tanja Schmid, Daniela Sigg, Eva-Noemi Thiele, Agata Tyszecka, Danessa Urquiola, Jonas von Wartburg, Sven Ziegler, Michael Zürcher (proje ekibi, yürütme)
İnşaat yönetimi / inşaat gerçekleştirme: Tekhne SA, Lozan / Aplanir sarl, Echallens
İnşaat danışmanlığı: Brandenberg + Ruosch AG, Bern
İnşaat mühendisi: Schnetzer Puskas Ingenieure AG, Zürih / Boss & Associés Ingénieurs Conseils SA, Ecublens
Cephe planlaması: Basler & Hofmann AG, Zürih
Planlama ve koordinasyon ısıtma / havalandırma / iklimlendirme / soğutma teknolojisi ve sıhhi tesisat: Gruenberg + Partner AG, Zürich
Elektrik mühendisi: IBG B. Graf AG / Josef Piller SA, Verici / Betelec SA, Villars-Sainte-Croix
Yapı fiziği: Kopitsis Bauphysik AG, Wohlen
Akustik: Uygulamalı Acoustics GmbH, Gelterkinden
Yangından korunma: CR Conseils Sàrl, Oron-la-Ville
Güvenlik: Holliger Consult, Epsach
Jeolog / Jeoteknik mühendisi: De Cérenville Géotechnique, Ecublens
Trafik planlama: IBV Hüsler AG, Zürih
Peyzaj mimarlığı: Studio Vulkan, Zürih
Kirletici güvenlik: HPB Consulting, Zürich
Hareket Tasarımı: La Boite Görsel Sanatlar, Locarno / L’Immagine Ritrovata, Bologna

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

 

1 Yorum
  1. Korten girdiği yeri başka yapıyor açıkçası. Çarpıcı…

    Mahmut Filiz | 15 Kasım 2019


Yorum yazmak için


Tasarım: Kashef Chowdhury Kashef Chowdhury – URBANA tarafından tasarlanan bu camiye tahsis edilen kentsel arsa nispeten küçüktü, ancak araştırma caminin büyük bir cemaatin barındırılması gerektiğini önerdi.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org