Uzmanlar Uyarmıştı AKP Dinlemedi! Kanal İstanbul Projesi İçin İhale Sürecine Geçildi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Uzmanlar Uyarmıştı AKP Dinlemedi! Kanal İstanbul Projesi İçin İhale Sürecine Geçildi
Share 29 Kasım 2019

2011 yılından bu yana sürekli adı geçen ve uzmanların felaketlere neden olabileceğini söylediği Kanal İstanbul Projesi için ihale sürecinin başlayacağı açıklandı. Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan Kanal İstanbul hakkında yaptığı açıklamada, “Çevre düzenleme planının kesinleşmesini müteakip ihalesine çıkacağız” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 yılında açıkladığı, Kanal İstanbul Projesi’nin, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecinin tamamlanması amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili kurumların yetkililerinin katılımıyla toplantı düzenledi.

 

 

Sözcü’nün haberine göre; Ulaştırma Bakanı Turhan Kanal İstanbul projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Turhan, “Teknik çalışmaları tamamladık. ÇED çalışmalarında son aşamaya geldik. 1/100.000 ölçekli çevre düzenleme planının kesinleşmesini müteakip ihalesine çıkacağız.” diye konuştu.

 

 

Nereden geçecek?

 
İstanbul’un Avrupa Yakası’nda, Küçükçekmece Gölü’nden başlayıp, Şahintepe Mahallesi’nden geçerek Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam edecek proje, Terkos Gölü’nün doğusundan Karadeniz’e ulaşacak.

 

 

Proje 45 kilometre uzunluğunda

 
Uzunluğu 45 kilometre olacak proje güzergahında yer alan diğer kurum ve kuruluşlara ait mevcut altyapı kavramsal deplase çalışmaları, ilgili kurumlarla mutabık kalınarak hazırlandı. Proje bedeli 75 milyar lira olan Kanal İstanbul’un, kamu özel iş birliği modeliyle hayata geçirilmesi planlanıyor.

 

 

 

Kaynak : www.yesildirenis.com


Yorum yazmak için


Editör: MATT HICKMAN   İngiliz mimarlık firması Grimshaw’un Los Angeles ofisi, 30.000’den fazla öğrencisi olan genç bir kolej olan Santa Monica College’da (SMC) 21.000 metrekarelik bir sanat kompleksi için planlar yaptı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org