UNESCO’dan İtalya’ya yaptırım uyarısı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
UNESCO’dan İtalya’ya yaptırım uyarısı
Share 25 Kasım 2019

UNESCO, İtalya’da yükselen su seviyesi ile birlikte zarar görmeye başlayan Tarihi San Marco Bazalikası’nın zarar görmesi durumunda Bazalikayı Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılabileceğini bildirdi.

 

 

 

 

 

 

İtalya’nın Venedik kenti bir süredir yaşansel felaketiyle mücadele ediyor. alinan önlemler unesco’yu tatmin etmedi. Venedik’te su seviyesi son 53 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Kentin sokakları ve ünlü San Marco Meydanı su altında kaldı.

 

 

Tarihi San Marco Bazalikası’nın mermer mozaikleri tuzlu suya maruz kaldığı için bir milyar Avro  hasar oluştu. UNESCO yöneticileri gerekli önlemlerin alınması için İtalya’yı uyararak San Marco Bazalikası Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılabileceği belirtti.  UNESCO Dünya Mirası Direktörü, su baskınlarına karşı Venedik’i korumak için gerekli önlemlerin alınmaması halinde yaptırım uygulanacağını açıkladı. UNESCO yetkilisi, kentin sık sık su baskını sorunu yaşadığına dikkat çekti.

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


Editör: MATT HICKMAN   İngiliz mimarlık firması Grimshaw’un Los Angeles ofisi, 30.000’den fazla öğrencisi olan genç bir kolej olan Santa Monica College’da (SMC) 21.000 metrekarelik bir sanat kompleksi için planlar yaptı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org