GÖKDELENDE KİLİSE… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
GÖKDELENDE KİLİSE…
Share 11 Kasım 2019

Rocco Design Architects, Hong Kong’da gökdelen kilisesi yaratıyor
Editör: Tom Ravenscroft |

 


Wesleyan House Metodist Uluslararası Kilise, şehir ve liman manzaralı Sky Chapel ile tepesinde bulunan 21 katlı, yüksek katlı bir kilisedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kentin yoğun bir bölgesinde yer alan bina, Hong Kong merkezli Rocco Design Architects tarafından “dikey bir gökdelen kilisesi” olarak tanımlanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

11.000 metrekarelik kilise, Hong Kong Jokey Kulübü Happy Valley Hipodromu yakınındaki iki ana yolun köşesinde 800 metrekarelik bir arsa üzerinde yer alıyor..

Sahanın küçük olmasından dolayı, kutsal alan, şapeller, ibadethaneler ve bürolar dahil kilisenin tüm işlevleri kulede dikey olarak istiflenir ve binanın tepesinde bir şapel ile üst üste gelir.

 
Rocco Design Architects’in kurucusu Rocco Yim’e göre, bir kilisenin yüksek katlı bir binada olduğu ilk kez görülüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Bu kilise işlevleri için ilk gökdelen değil, dini toplanmaların hem yere yakın, hem de en üst katlarda gerçekleştiği ilk yer.” dedi Yim.

 
“Wesleyan Evi, yüksek katlı bir dini kurumdur. Kentsel olarak, kentin kompakt bağlamına cevap verir. Mekansal olarak cemaatin, mimarlığın” akan “ve” kucaklayan “hareketi tarafından savunulan gayrı resmi ve liberal bir maneviyat arzusuna hitap eder.” diye devam etti.

 

 

 

 

 

Kilisenin halka açık fonksiyonlarının çoğu, caddeye açılan bir giriş lobisinin üzerinde birinci katta bulunan ana oditoryumla, kulenin alt katlarında yer almaktadır. Bunun altında bodrum katında ek bir ibadet salonu bulunmaktadır.

 
Oditoryumun üst katlarında çocuk odası, etkinlik odası, koro uygulama odası ve sekiz kat ofis alanı bulunmaktadır. Binanın tepesinde, üst kattaki gökyüzü şapeli ile üç kat personel konutu bulunmaktadır.Daha fazla gösterDaha az göster

 

 

 

 

 

Yim, “Genel bir ilke olarak, büyük gruplara hitap eden alanlar zemine yakın ve bodrum katında konumlandırılmış. Din adamları karargahları da dahil olmak üzere daha fazla özel fonksiyonlar en üste yakın yerleştirilmiş” dedi.

 
“Bunun istisnası, manzara ve ambiyansın tadını çıkarmak ve cenaze törenleri ve düğünler gibi daha özel fonksiyonlara hizmet etmek için en üstte bulunan gökyüzü şapeli.” diye devam etti.

 

 

 

 

 

 

Bina bir gökdelen olmasına rağmen, Rocco Design Architects, bir kilise hissini korumaya çalıştı.

 

 

Yim, “Dini ortam, kulenin genel kesimleri boyunca, malzeme paletinin tutarlı bir kullanımı ve mekânsal bir“ akış ”ve“ kucaklanma ”temasıyla korunuyor” dedi.

 

 
Bu yılın başlarında, Seoinn Design Group, Güney Kore’nin Seul şehrinde, dairesel bir halk meydanının arkasında duran on üç katlı bir kilise tasarlarken, Inuce, Çin’in Fuzhou kentinde pembe bir çakıl taşı kilise salonunu tamamladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
________________________________________

 
Proje takımı:

 
Mimar: Rocco Tasarım Mimarları
Müşteri: Metodist Kilisesi, Hong Kong
Tasarım ekibi: Rocco Yim, CM Chan, Rebecca Chung, Freddie Hai, Charles Kung, Chu Yim Kwan, Adrian Kwan, Elaine Chow, Chan Pak Chuen.

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu