Filtresiz termik santralların kapatılması için başvuru yapıldı: Havayı kirletip parayı alıyorlar |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Filtresiz termik santralların kapatılması için başvuru yapıldı: Havayı kirletip parayı alıyorlar
Share 6 Kasım 2019

Filtresiz çalıştırılan termik santralların kapatılmasını isteyen yurttaşlar bakanlığa başvurdu. Havaya zehirli gazlar salan bu santrallara ödenen toplam 1 milyar 224 milyon TL’lik teşvik de tepki çekiyor.

 

 

 

 

 

 

Zonguldak, Çanakkale ve Afşin-Elbistan halkı, baca filtresi olmadan çalışan 15 kömürlü termik santralın kapatılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na başvurdu. Söz konusu santralların yarattığı hava kirliliğinden şikâyetçi olan halk, Greenpeace ile birlikte gerçekleştirdiği başvuruda 15 santralın 2019 yılı sonuna kadar gerekli çevre yatırımlarını yapmadığı gerekçesiyle kapatılmasını istedi.

 

 

Zehirli gazları havaya saldılar

 

 

2013 yılında özelleştirilen kömürlü termik santrallara, çevre yatırımlarını tamamlamaları için 2019 yılının sonuna kadar süre tanınmıştı. Bu süre içerisinde santrallar, filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi çevre yatırımlarını yapmadan zehirli gazları altı yıl boyunca doğrudan havaya saldı.

 

 

Verilen sürenin dolmasına iki ay kalmasına karşın gerekli çevre yatırımlarını yapmayan 15 santral halen etrafa zehir saçmaya devam ediyor. Yeni bir kanun teklifiyle bu santrallara çevre yatırımlarını yapmamaları için verilen sürenin 2022 yılına kadar uzatılması da meclis gündeminde. Teklif yasalaşırsa, bu santrallar 2022 yılı sonuna kadar havayı kirletmeye, çevreye zarar vermeye, halk sağlığını tehdit etmeye devam edecek. Daha önce de söz konusu santralların çevre yatırımlarına iki yıl daha erteleme Meclis gündemine gelmiş ancak TBMM’de tüm siyasi partilerin reddetmesiyle geri çekilmişti.

 

 

Hava kirliliği sınırın 3 katı

 

 

Greenpeace Akdeniz, Temmuz ayında söz konusu 15 santraldan ikisinin yer aldığı Kütahya Seyitömer ve Tunçbilek’te yaptığı 24 saatlik hava ölçümü sonucu hava kirliliğinin Dünya Sağlık Örgütü’nün limit değerinin üç katı çıktı olduğunu ortaya çıkarmıştı.

 

 

Greenpeace avukatı Deniz Bayram şöyle konuştu: “Bu termikler, havayı kirletmekle kalmadı aynı zamanda, 2018 yılında bu santralların 10 tanesine toplam 559 milyon Türk Lirası, 2019 yılında 665 milyon Türk Lirası kamu teşviki ödendi. Bu santrallerin 2020 yılında da milyonlarca teşvik ödemesi almasına karar verildi. Kısacası bu santrallar hem cebimize hem sağlığımıza zarar.”

 

 

Yasa hangi santralları kapsıyor?

 

 

>> Çanakkale / ÇAN 18 Mart Termik Santrali
>> Şırnak / Silopi Termik Santrali
>> Kahramanmaraş / Afşin Elbistan A Termik Santrali
>> Karabük / Kardemir Termik Santrali
>> Kütahya / Tunçbilek Termik Santrali
>> Kütahya / Seyitömer Termik Santrali
>> Manisa / Soma A Termik Santrali
>> Manisa / Soma B Termik Santrali
>> Sivas / Kangal Termik Santrali (1. Ve 2. üniteler)
>> Zonguldak / Çatalağzı Termik Santrali
>> Ankara / Çayırhan Termik Santrali
>> Muğla / Yeniköy Termik Santrali
>> Muğla / Kemerköy Termik Santrali
>> Bursa / Orhaneli Termik Santrali
>> Kahramanmaraş / Afşin Elbistan B Termik Santrali

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


Editör: MATT HICKMAN   İngiliz mimarlık firması Grimshaw’un Los Angeles ofisi, 30.000’den fazla öğrencisi olan genç bir kolej olan Santa Monica College’da (SMC) 21.000 metrekarelik bir sanat kompleksi için planlar yaptı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org