Blagoveshchensk Teleferiği |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Blagoveshchensk Teleferiği
Share 21 Kasım 2019

Tasarım: UNStudio
Göteborg ve Amsterdam şehirleri için teleferik tasarımlarının tamamlanmasının ardından, UNStudio geçtiğimiz günlerde Amur Nehri boyunca Rusya ve Çin’i birbirine bağlamak üzere yolcu taşıyan ilk sınır ötesi teleferik yarışmasında kazanan olarak seçildi.

 

 

 

 

 

 

 
Strelka KB tarafından yönetilen davetli yarışmaya 12 uygulama içeren bir vizyon turu sonrasında, UNStudio ve Coop Himmelb (l) au, Rusya’daki Blagoveshchensk Terminal İstasyonu için ikinci aşama için tasarım önerileri sunmak üzere seçildi. Strelka KB, Teleferik Terminali’nin ekonomik ve işlevsel modelinden de sorumluydu.

 

 

Yeni teleferik hattı, birkaç dakika içinde Çin’deki Heihe ve Rusya’daki Blagoveshchensk şehirlerini birbirine bağlayacak. Her biri 60 yolcu kapasiteli ve bagaj için ekstra alana sahip 2 hat ve 4 kabinden oluşan yolculuk, yolculuk süresi yaklaşık 7:30 dakika, gerçek yolculuk süresi 3:30 dakika olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Ben van Berkel: “Teleferik sistemleri, sürdürülebilir, son derece hızlı, güvenilir ve verimli yeni bir toplu taşıma yöntemi sunuyor. Öncelikle pragmatik bir çözüm olmasına rağmen, teleferikler şehirlerimizi yepyeni bir şekilde görmemizi ve deneyimlememizi sağladıkları için seyahat etmenin çok uygun bir yolu. ”

 

 

Terminal tasarımı

 

 

Ben van Berkel: “Amur Nehri’nin doğal sınırını geçerken, Blagoveshchensk – Heihe teleferiği, iki ülke ve kültüre katılan ilk teleferik sistemi olacak. Bu bağlam, Blagoveshchensk terminal istasyonuna, sadece şehirdeki bulunduğu yere cevap vermekle kalmayıp aynı zamanda kültürel kimliğin bir ifadesi ve kültürlerin iç içe geçmesi için bir podyum haline gelen zengin bir ilham kaynağı oldu.

 

 

Blagoveshchensk Teleferik Terminali, iki Blagoveshchensk kenti ile Heihe arasındaki tarihi bağlantının bir ifadesi olarak tasarlanmıştır. 19. yüzyılın ortalarından bu yana Amur Nehri, Rusya ve Çin arasındaki doğal sınırı tanımlamıştır. Bununla birlikte, kalın buzla donduğunda, nehir kelimenin tam anlamıyla ticaret, ticaret, sosyal bağlantı ve iki şehir arasında büyüyen bir ilişkiyi desteklemektedir.
Bu donmuş nehir, UNStudio’nun kazanan Teleferik Terminali tasarımı için önemli bir referans noktası oldu. Bina bu tarihi bağlantıyı, programların organizasyonu, materyalizasyon, mekansal kalite ve her iki şehrin küratörlüğüne bakış açıları için bir ilham kaynağı olarak alıyor. Nehirdeki buz gibi, bina iki kültür arasında sosyal bağlantılar oluşturmak için bir motor ve iki ulus arasında ortak bir müreffeh gelecek için bir işarete dönüşüyor

 

 

Manzarayı çerçeveleme
Terminalin konumu, Blagoveshchensk ve Heihe arasındaki görsel ilişkiyi ortaya koyuyor. Birincisi Amur üzerinden Heihe’ye doğru yükseltilmiş bir görüntüleme platformu oluşturarak, ikincisi ise teleferiğin varış platformundan Blagoveshchensk şehrine doğru görüntüyü çerçeveleyerek.

 

 

Terminali nehir boyunca mevcut bulvardan uzaklaştırarak Heihe’den gelen ziyaretçiler için sıcak bir alan yaratılmış ve altın milin yeni doğal başlangıç ​​noktası – nehir boyunca uzun bir altın kum şeridi – ve yeşil plato arasında bağlantılar kuruluyor Terminalin

 

 

Urban Tribune: Yeni bir kültürel bağlantı
Doğrudan Altın Mile inebilecek bir teleferik sistemi oluşturmak için platform yüksekliğinin yükseltilmesi gerekiyordu. Blagoveshchensk Terminali’nin attığı adım, Kentsel Tribünü oluşturmak için mükemmel bir fırsat sunuyor: terminali, klanın diğer tarafındaki mevcut Blagoveshchensk Kültür Merkezi’ne bağlayan yeni bir ortak kentsel alan.

 

 

Bu yeni önerilen meydan, Blagoveschensk için kenti nehre bağlayan ve kenti etkinlikler ve performanslar için yeni bir alanla yükselten kültürel bir odak noktası oluşturur. Eşzamanlı olarak, içinden geçen yaya bağlantısı, kültürel meydanı nehrin yanında bulunan Altın Mile ile birleştirir.

 

 

Doğal dolaşım
Terminal binası açık ve misafirperver bir jest olarak şekillendirilmiş olup, ziyaretçilerin bağlı bir hareketle ticari alanların tadını çıkarmalarını ve kalkış platformlarına doğru net bir yön bulmalarını sağlar.
Varışta, benzer bir doğal yol ortaya çıkmakta ve Heihe’den gelen ziyaretçilere ticari, gastronomik ve kültür alanları boyunca rehberlik etmektedir. Binanın iç tirajı dış kısmına yansır, böylece kültürel ve ticari programlarını Blagoveshchensk şehrinin halka açık alanlarına doğru açar.

 

 

 

 

 

 

Bir dizi yeşil plato

Binanın şekli, parkın terminalin çatısına doğru kaldırılmasını da sağlar. Gelen yolcuları selamlamak ya da ayrılanlara veda etmek için bir alan yaratmanın ötesinde, teraslar ve yeşil platolar yüksek bir şehir parkı gibi hareket eder, kent sanatları ve heykeller için yeşil alan yaratır ve tüm Golden Mile nehri perdesi üzerinde noktaları görür. .
Binanın üzerindeki yeşil, terminal ile nehir arasındaki alan için önerilen parkın yanı sıra park etmiş arabaları şehir manzaralarından ve bulvarlardan büyük ölçüde gizleyen yeşil bir eksene sahip bitişik park alanı ile doğal olarak karışır.

 

 

 

 

 

 

 

 
Proje Bilgisi:

 
Proje: Blagoveshchensk Teleferiği
Mimarlar: UNStudio. Arjan Dingsté ve Juergen Heinzel ile Ben van Berkel, Wael Batal, Daniel Cely, Milou van Min, Evan Shaner, Dario Castellari
Danışmanlar: Rekabet Yönetimi, formülasyon ekonomik ve fonksiyonel modeli – Strelka KB Görselleştirme; PYXID

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com 

1 Yorum
  1. Doğanın bir kovuğuna yerleşme, çıkıntı olmadan tasarım yapma isteği alkışa değer.

    berhan deniz | 21 Kasım 2019


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org