Araklı’da çevre katliamı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Araklı’da çevre katliamı
Share 6 Kasım 2019

Trabzon Araklı’da Katı Atık ve Bertaraf Tesisi Projesi kapsamında yapımına başlanan çöp tesisi çevre katliamına neden oldu.

 

 

Tesisin yakınından geçen Yanbolu Deresi kirlendi ve balık ölümleri yaşandı. Tesisi inşa eden şirketin mağaraları betonla doldurma çalışmaları nedeniyle yeraltı sularına karışan zararlı maddeler Yanbolu Deresi’ne taşındı.

 

 

 

 

 

Derede balık ölümleri yaşanmaya başlandı. Dereye karışan kimyasal beton malzemeleri buradan da Karadeniz’e aktı. Tesisin yapıldığı alanda geçen hafta sonu heyelan meydana geldi. Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunda karartılan ve “yokmuş gibi” gösterilen iki ev ile yurttaşların arazileri zarar gördü. Yurttaşlar çöp tesisi inşaatının durdurulması ve zararlarının tazmini için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Araklı Kaymakamlığı’na şikayet dilekçeleri verdi.

 

 

TMMOB ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin iki farklı raporunda da heyelan riski bulunduğu belirtildi. İddiaya göre şirket, zemini güçlendirmek amacıyla tarihi karstik mağaralarını betonla doldurdu.

 

 

Yurttaşlar “Milyonlarca yılda oluşan sarkıt ve dikitlerin yok edildiğini” söyledi. İbrahim Hakkı Çebi “Yönetmeliğe göre tesise en yakın evin 250 metre uzaklıkta olması gerekiyor. Düzmece ÇED raporuyla bu şart ihlal edildi” dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kadıköy Söğütlüçeşme’deki Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) arazisini yapılaşmaya açarak yapacağı 193 milyon 794 bin TL’lik “AVM Gar” projesinin imar planlarının yürütmesi durduruldu. İstanbul 13. İdare Mahkemesi, imar planlarını şehircilik ilkelerine ve hukuka uygun bulmadı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org