2019’da İzlenecek 25 Genç Mimar |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
2019’da İzlenecek 25 Genç Mimar
Share 25 Kasım 2019

Bu yaratıcı yetenekler yeni başlamalarına rağmen zaten kariyer ödüllerini aldılar

 

 

 

 

 

 

 

Editör: Paul Keskeys

 

 


A + Awards, mimarlık ve inşaat ürünlerini ödüllendiren dünyanın en büyük ödül programıdır.

 


Geçen haftaki Pritzker Laureate seçim sürecindeki kritik bakış açısı, sosyal medyadaki görüşleri kutuplaştırdı, ancak asıl meselesi geçerli bir konu olmaya devam ediyor: Pritzker Ödülü, geleceğin tasarımcılarını kucaklamak yerine geçmişin mimarisini kutluyor. Onur, 40 yaşın altındaki herhangi bir mimar için erişilebilir değildir ve çağdaş tasarımın durumu hakkında yeni bir şey göstermez. Bu nedenle alaka düzeyi sınırlıdır – ancak iz bırakan mimarların hak ettikleri tanımalarını elde etmeleri için birçok başka yol vardır.

 


Şimdi, yedinci yılında, Architizer’in A + Ödülleri, güçlü bir nedenden ötürü ortaya çıkan mimari yetenekler için önde gelen bir yarışma oldu – demokratik doğası, kazananların yaş, konum veya firma statüsüne bakmaksızın çalışmalarının esasıyla seçildiği anlamına geliyor. Halka açık oylama süreci en iyi yeni projelerin ödüllendirilmesini sağlar – ve bunların çoğu şaşırtıcı derecede genç mimarlar ve tasarımcılar tarafından ustalıkla yönetilir.

 

 

Bu gerçeğin kutlanmasında, Architizer önümüzdeki yıl izlemek için en iyi 25 genç mimar seçti. Bu yetenekli bireylerin her biri, tasarım ve inovasyondan savunuculuk ve liderliğe kadar her şey için ödüller aldı (veya kazanan takımların bir parçasıydı) – ve daha yeni başlıyorlar. Bu yılki A + Ödülleri yarışması için hangi projelerinizden birini teslim edeceğinizi düşündüğünüzde, mimaride ortaya çıkan yetenekli koleksiyonumuzdan ilham alın:

 

 

Solda: 2016 A + Awards Gala’sında Chris ve Fei Precht; sağ taraf: Tel Aviv apartmanı


 

 

Chris ve Fei Precht

 

 

Penda, hem çevrimiçi hem de gerçek anlamda dünyanın her yerinde görülebilen benzersiz bir tasarım dili sayesinde Architizer’in 2016’da A + Awards Gala’nda Yılın En Yükselen Firması ödülüne layık görüldü. Chris ve Fei Precht şimdi çift için yeni ve heyecan verici bir bölüme işaret eden yeni bir isimsiz firma kurdu. Yerel malzemeleri kullanan yeni yapım tekniklerine öncülük etmenin yanı sıra, Chris Precht genç mimarlar için iyi bilinen bir düşünce lideridir, Instagram ile binlerce insanla iletişim kurar ve dünyadaki çok sayıda konuşma etkinliği ile iletişim kurar.

 

 

Sol: Genç Mimar ARE’ye Kılavuzlar; hakkı: Michael Riscica, Genç Mimar aracılığıyla

 

 
Mike Riscica

 

 

Michael Riscica bir mimar ve çok daha fazlası – ödüllü web sitesinin kurucusu olan YoungArchitect.com, Mimar Tescil Sınavını geçmek ve pratikte başarılı olmak isteyen adaylara tavsiyelerde bulunuyor. Ayrıca, ARE Facebook Grubunu yönetiyor ve vicdani ve çalışkan profesyoneller olmak isteyen genç mimarlara daha fazla destek vermesini savunuyor. Sanki yetmediyse, şimdi bu yıl Ağustos ayında başlayacak olan açılıştaki Genç Mimar Konferansı’nı planlıyor!

 

 

Sol: Pascal Sablan, AIA ile görüntü; sol: FXCollaborative Architects, Riyad, Suudi Arabistan’ın Yapılı Çevre Müzesi; görüntü nezaket FXCollaborative Architects.

 

 
Pascale Sablan

 
Şimdi S9 Mimarlık’ta kıdemli bir ortak olan Pascale Sablan daha önce FXFOWLE Architects’te ortaktı (yakın zamanda FXCollaborative Architects olarak yeniden markalandı). Sürdürülebilir tasarım için örnek bir LEED Platinum ofis binası olan 888 Boylston Street’in gerçekleştirilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Pascale, dürüst, yansıtıcı olarak farklı ortamları savunmak için toplumu mimarlık yoluyla meşgul etmeye odaklanan bir kuruluş olan Yapılı Çevrenin Ötesinde Kurucu ve İcra Direktörüdür. Sablan, 2015 yılında yılın Ulusal Azınlık Mimarları Teşkilatı (NOMA) üyesi olarak da dahil olmak üzere birçok ödülü kazandı. AIA Young Architects ödülü 2018’de ödül aldı. SAY IT LOUD sergileri, AIANY Mimarlık Merkezi’nde, kadınların ve çeşitli tasarımcıların katkılarını artırmaya odaklanmış. SAY IT LOUD, Birleşmiş Milletler Ziyaretçi Merkezi, A’18, NOMA Unbounded ve SXSW’de sergilendi.

 

 

Solda: Las Vegas Medical District, SmithGroup aracılığıyla görüntü; sağ: Michelle Acosta, AIA ile görüntü

 

 

Michelle Acosta

 
Michelle Acosta, mimarlıkta uzmanlaşmanın değeri için bir vitrin. Halen Phoenix, Arizona’daki SmithGroup için bir sağlık proje yöneticisi olarak çalışmakta ve büyük tıbbi kompleksler için daha iyi ortamlar yaratmaya yardımcı olacak benzersiz uzmanlık sağlamaktadır. Acosta, çok sayıda yerel AIA bölümünü beslemede önemli bir rol oynayan ve oldukça teknik bir sektörde genç bir kadın mimar olarak taze bir bakış açısı sunan 2018 Genç Mimar Ödülü’nü aldı.

 

 

 

Solda: Raffaello Rosselli, Sürdürülebilir Bina Ödülleri ödülü; sağ: Arı Kovanı Luigi Rosselli + Raffaello Rosselli, Surry Tepeleri, Avustralya

 

 
Raffaello Rosselli

 
Raffaello Rosselli, ihmal edilen ve atık maddeleri yeniden tanımlayan ve yeniden şekillendiren bir süreçle mimari oluşturur. Luigi Rosselli Architects ile işbirliği yapan Raffaello, kendi adını taşıyan çalışmasını yürütmekte ve kurtarılmış terakota çatı kiremitlerinin çarpıcı, delikli bir cephesi olan üçlü A + Ödüllü bir ofis olan The Beehive’in baş mimarı olmuştur. Raffaello daha önce Vietnam Hanoi’deki Vo Trong Nghia Architects’te çalışmış ve burada Vietnam Pavyonu’nu Milan World Expo’da teslim etmesine yardımcı olmuştur.

 

 

 

Solda: TROPICAL SPACE’ten Terra Cotta Studio; sağ: Trần Thị Ngụ Ngôn ve Nguyễn Hải Long, görüntü

 

 

Trún Thị Ngụ Ngôn ve Nguyễn Hải Long

 
Trịn Th. Ngụ Ngôn ve Nguyễn Hải Long, inanılmaz kısa sürede tuğla kullanımıyla ilgili birkaç kısa sürede onlarca ödül kazanan bir Vietnam firması olan TROPICAL SPACE’in kurucusudur. Terra Cotta Studio tasarımı, çarpıcı Termitary House gibi yaratıcı, yerel projelerin izlerini takip eden delikli tuğla kaplamasıyla, Mimarlık + Çalışma Alanı kategorisinde bir çift 2017 A + Ödülü aldı.

 

 

Koray Duman

 

 
Büro Koray Duman, 2017 A + Ödülleri’nde, mesleği çevreleyen damgaları bozma arzusuyla birlikte, mimarın rolü konusundaki ileri görüşlü vizyonu ile Yılın Yükselen Firması seçildi. Duman, hem Türkiye’de hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde derece kazanmış mimari ve kentsel tasarım konusunda farklı bir perspektife sahiptir. Mimar, dinler arası bir arada yaşama ve kültürel alışverişi teşvik etmeyi amaçlayan New York’taki son derece şeffaf İslami Kültür Merkezi gibi kreasyonlarla sosyal ve politik sözleşmelere sürekli meydan okuyor.

 

 

Sol: Capela de Nossa Senhora de Fátima; sağ: Helena Lucas Vieira ve Pedro Miguel Ferreira, Plano Humano Arquitectos ile çekilen görüntüler

 

 
Helena Lucas Vieira ve Pedro Miguel Ferreira
 

Helena Lucas Vieira ve Pedro Miguel Ferreira, Capela de Nossa Senhora de Fátima’yı düşünen Lizbon merkezli yaratıcı bir mimarlık firması olan Plano Humano Arquitectos’u yönetmektedir. Bu çarpıcı şapel, Mimari + Ahşap ve Dini Yapılar ve Anıtlar kategorilerinde toplamda üç adet 2018 A + Ödülü, jüriyi ve halkı büyüleyen şık, eğimli çatı kanopisi kazandı.

 

 

Sol: Satoshi Teshima, AIA ile görüntü; sağ: LA Liman Koleji, Long Beach, Kaliforniya

 

 

HGA’dan Mimarlar, Mimar Dergisi’nden görüntü

 
Satoshi Teshima

 
Los Angeles’taki HGA Mimarlar ve Mühendisler’de yardımcı başkan yardımcısı olan Satoshi Teshima, sürdürülebilir tasarımın bir diğer öncüsüdür. California, Wilmington’daki LEED Platinum Los Angeles Limanı Koleji Bilim Kompleksi’ndeki çalışmaları, USGBC | LA Yılın Projesi Ödülüne yol açtı. Teshima, genç yaşlarına rağmen, diğerlerini ayak izlerinde takip etmeleri için danışmanlık yapıyor – East Los Angeles Koleji, Pasadena Sanat Merkezi ve Santa Monica Koleji’nde düzenli konuk eleştirmen ve öğretim görevlisi.

 

 

Sol: ARE Eskizleri Cilt I; sağ: Lora Teagarden, AIA ile görüntü

 

 
Lora Teagarden

 
Lora Teagarden, mesleğe yaptığı önemli katkılardan dolayı 2017 Genç Mimarlar Ödülü’nü aldı. RATIO Architects’te ve L2 Design’ın Kurucusu Teagarden’de LEED sertifikalı bir proje mimarı da yayınlandı – ARE Sketches serisi, Mimar Kayıt Sınavları için anlayışlı bir görsel rehber oluşturur. Teagarden kısa süre önce hem tasarım hem de düşünce liderliği açısından sektördeki artan etkisini yansıtan AIA Ulusal Genç Mimarlar Forumu Başkanı seçildi.

 

 

Sol: Wang Shuo ve Zhang Jing; sağ: Orman pavyonu aşaması

 

 
Wang Shuo ve Zhang Jing

 
Wang Shuo ve Zhang Jing, Jilin, Çin’deki A + Ödüllü Orman pavyonunun arkasındaki firma olan META-Project’in kurucularıdır. Bu nefes kesici gözlem platformu, içerideki kırmızı sedir kalaslarının sıcaklığını, dış kömürleşmiş sedir zonalarının dış kaplamasıyla karşılaştırarak, zenginliği sayesinde rekabetin zirvesinde ortaya çıktı.

 

 

 

Solda: Yan yana Sanat – Yeni Sanat Merkezi, Minneapolis; sağ: James Garrett Jr., AIA üzerinden görüntüler

 
James Garrett Jr.

 
James Garrett Jr., AIA tarafından şansı denemeyi başardığı için 2019 Genç Mimar Ödülü’ne layık görüldü; AIA’nın belirttiği gibi: “Garrett’in mimar olma yolculuğu kolay olmadı, ama eleştirmenlerden hiç hoşlanmadı – bir lise öğretmeni ve kendisine bir tane olma ihtimalinin olmadığını söyleyen yüksek lisans profesörü de dahil.” Undeterred, Garrett mezun oldu ve kurdu. 2002’de kendi şirketi olan 4RM + ULA Architecture. Minnesota Üniversitesi, Mimarlık Fakültesinde yardımcı profesör olarak tasarım uzmanları adaylığı konusunda danışman olarak görev yapmaktadır.

 

 

Sol: Sanne van der Burgh ve Gijs Rikken, MVRDV ile görüntü; sağ: MVRDV’den Kristal Evler

 
Sanne van der Burgh ve Gijs Rikken

 
Sanne van der Burgh ve Gijs Rikken, 2018’de Architizer’in A + Awards Firması’nın MVRDV’sindeki ortaklarıdır. Rikken, A + Ödülünü kazandıran tasarım ekibine liderlik ederek mimarinin en cesur stüdyolarından birinde yükselen yıldızlardan sadece ikisidir. – Crystal House’ı gerçeğe dönüştürmek. Bu arada Van der Burgh, spor ve eğlence tasarımları kongresinde yükselen The Couch dahil birçok önemli projede kilit rol oynadı.
 

 

Oswaldo Ortega; AIA üzerinden görüntüler

 

 
Oswaldo Ortega

 
Oswaldo Ortega, Gensler’in Chicago ofisinde, usta planlama çalışmalarına, mimari ve iç mekan projelerine öncülük ettiği bir iştirakçidir. Bununla birlikte, en önemli çalışmalarından bazıları, mimarlıkta başarıya ulaşmak için gençleri farklı geçmişlerden güçlendiriyor. 2003 yılında Syracuse Üniversitesi’nde öğrenim gören çok kültürlü Mimarlar ve Tasarımcılar Derneği’ni kurdu ve topluluklara hizmet eden ve mesleği çeşitlendiren girişimler geliştirmeye devam etti. Topluluk liderliği ve tasarım zekası kombinasyonu ile 2019 AIA Genç Mimarlar Ödülü’nü aldı.

 

 

Sol: Chris-Annmarie Spencer, AIA üzerinden görüntü; hakkı: Inspiration Kitchens uyarlamalı yeniden kullanım projesi, Rudy Bruner Award ile görüntü

 

 


Chris-Annmarie Spencer

 


Wheeler Kearns Architects’in proje mimarı Chris-Annmarie Spencer, kamu yararı tasarımına büyük ilgi duyan yetenekli bir Chicago tasarımcısıdır. Kâr amacı gütmeyen Inspiration Kitchens ile olan çalışması özellikle dikkat çekicidir – mimar Chicago’daki 1906 binasını inşaat işçileri ve genel halk için hem ekonomik hem de uygun fiyatlı yemekler sunan 7.800 metrekarelik 80 kişilik bir restoran oluşturmak üzere dönüştürdü. Bu proje dokuz tasarım ödülü kazandı ve Spencer’ın inanılmaz sosyal etki çalışması, 2017’de AIA Young Architects Ödülü ile kabul edildi.

 

 

 

Sol: Choy Evi; sağ: Devin O’Nill ve Faith Rose. oneneil gül mimarları aracılığıyla görüntü

 

 
Devin O’Nill ve Faith Rose

 
Devin O’Neill ve Faith Rose, Amerika Birleşik Devletleri’nde son derece bağlamsal yapılar tasarlayan, Brooklyn merkezli bir mimarlık firması olan O’Neill Rose Architects’in Ortağıdır. Çift, New York’taki Queens’te üç ayrı konutu tek bir çatı altında zekice birleştiren güzel bir orantılı konut olan Choy House için 2016 A + Ödülünü aldı.

 

 

Solda: Reza Najafian, ReNa Design aracılığıyla görüntü; sağ: Afshari’nin Evi

 

 

Rıza Necefiyen

 
İranlı mimar Reza Najafian, görkemli heykel Afshari’nin Evi için Low Rise Multi-Unit Housing kategorisinde 2016 A + Ödülünü alan ReNa Design’ın müdürü. Ahşap cepheli apartman, Najafian’ın stüdyosundan gelen göz alıcı tasarımlardan sadece bir tanesidir ve tasarımcının yetenekleri mimarinin ötesine uzanmaktadır – ayrıca 70’den fazla ofis ve organizasyon için markalaşma projeleri tamamlamıştır.

 

 

Solda: Ağaç ev; sağ: Haifei Dai ve Yanping Zhang, ArchMarathon üzerinden görüntü

 
Haifei Dai ve Yanping Zhang

 
Haifei Dai ve Yanping Zhang, mikro mimarlık konusunda uzmanlaşmış genç bir firma olan Wee Studio’nun kurucu ortaklarıdır. İlk projelerinden biri, Pekin, Miun’daki Wuling Dağı’nın eteklerinde bir ormandaki küçük A + Ödüllü bir sığınak olan crowdfunded Treehouse’du. Mimarların web sitesi basit ama asil görevlerini belirtiyor: “Binaların çevreye mütevazi bir tavırla müdahale etmelerini istiyoruz ve binaların çevre ile nasıl birleştiği hakkında düşünmek istiyoruz.”

 

 
Kendinizi gelecek yılın listesine alın – bugün 2019 A + Ödüllerine katılın ve çabucak yapın – son başvuru tarihi 10 Mayıs!

 

 

 

 

Kaynak: ArchitizerA+Awards

2 Yorum
  1. Gençlik gibisi var mı, geliyor dalga dalga. Hepsi gelecekte önemli işler yapacaklar bana göre.

    Yılmaz Altaylı | 27 Kasım 2019

  2. çok umutlu durumlar vaad ettikleri aşikar.

    Saliha Babaoğlu | 17 Aralık 2019


Yorum yazmak için


Moulin Rouge projesi ile 6. kez WA Ödülünü kazandık. PROJE AÇIKLAMASI

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org