“Yerleşimden Tapınağa: Son Bulguların Işığında Göbekli Tepe Fenomeni; Yapı Geleneği ve Örnekleri” Ali Umut Türkcan |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
“Yerleşimden Tapınağa: Son Bulguların Işığında Göbekli Tepe Fenomeni; Yapı Geleneği ve Örnekleri” Ali Umut Türkcan
Share 11 Ekim 2019

“Yerleşimden Tapınağa: Son Bulguların Işığında Göbekli Tepe Fenomeni; Yapı Geleneği ve Örnekleri”

15 Ekim 2019 

Saat 19:30 

 

 

 

 

 

ETKİNLİK HAKKINDA

 

Son yıllarda Dünya Kültür Mirasına geç de olsa giren ve ülkenin küresel bir markasına dönüşen Göbekli Tepe, artık 21. yüzyılda dünyanın konuştuğu bir fenomen halinde. Göbekli Tepe bize yerleşikliğin ve üretim ekonomisinin başladığı ve dolayısıyla ilk barınakların oluşturduğu köylerin ortaya çıktığı bir dönemin şafağında beklenmedik anıtsal mimari örneklerin veya tapınakların da yapıldığını gösterdi. Özellikle daha çok en eski tabakasında yekpare dikmelerin oluşturduğu bu yapılar veya unsurlar, kendi bağlamında ne içindi? Bir sonraki dönemde ise yere gömük hücresel yapılara dönüş ne içindi? Günümüze kadar nasıl  bu kadar sağlam gelebildi? Yaklaşık 5000 sene daha örneklerini göremediğimiz bu kabartma ve yontular yapıların işlevi hakkında neler söylemektedir?

 

Bütün bu sorular ışığında sunum, birçok açıdan Sanat Tarihi ve Mimarlık Tarihi içinde bir başlangıç noktası sayılacak olan bu yerleşmeye ait soruları, eldeki verilerin temelinde cevap verebilmek ve başkentteki seçkin bir topluluk ile tartışmayı amaçlamaktadır.

 

ALİ UMUT TÜRKCAN HAKKINDA

 

Doç. Dr. Ali Umut Türkcan Ankara doğumlu olup, İlkokul ve Ortaokulu Ankara’da okuyup, Üniversite Eğitimini yine Ankara’da Bilkent Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nde 1990-1995 yıllarında tamamlamıştır. Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimini Hacettepe Üniversitesi, Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Anabilim Dalında Prof. Dr. Armağan Erkanal ve Prof. Dr. Tuba Ökse danışmanlığında tamamlamıştır. Kendisi 1998 yılından beri Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde Doç. Dr. olarak çalışmakta ve Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi Anabilim Dalı başkanlığını yürütmektedir. 

 

1992 yılından itibaren çeşitli Ulusal ve Uluslararası  kazı ve yüzey araştırmalarında çalışmıştır (Sagalassos (Burdur / Catholic University of Leuven, Belçika), 1993 Kyme (İzmir) Kazısı (Universita di Catania, İtalya), Menemen Ovası Güney Aiolia (İzmir) Yüzey Araştırması (Hacettepe Üniversitesi, Ankara), Eskişehir Çavlum Mezarlık Alanı Kazısı (Anadolu Üniversitesi). Bunların yanı sıra 1993 yılında ilk yılında başladığı Çatal Höyük (Konya) Kazı ve Araştırma Projesi’nde (University of Cambridge, Birleşik Krallık) belli aralıklarla 2010 yılına kadar 14 sene çalışmıştır. Bir yandan kariyerini belirleyen bu araştırmada yüksek lisans tez konusu olan Damga Mühürler üzerinde uzmanlaşmış, dört sene figürinler üzerinde uzman olarak çalışmanın yanı sıra 2003 e kadar bilfiil çeşitli alanlarda kazı çalışmalarında bulunmuştur. 1998 de Çatalhöyük Kazı Projesi kapsamında Cambridge Üniversitesi McDonald Arkeoloji Enstitüsünde damga mühür malzeme üzerine bir ay ziyaretçi araştırmacı, 2003 yılında Avrupa Birliği EuroMed projesi TEMPER kapsamında Oxford Brookes Üniversitesinde Kültürel Miras Alan Yönetimi üzerine Çalıştay, 2003-2004 TÜBA Bütünleştirilmiş Doktora Programı kapsamında Londra UCL Üniversitesi, Arkeoloji Enstitüsünde Doktora çalışmasının bir senesinde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuştur.

 

Kendisi Eskişehir bölgesinde 2006-2007 Sivrihisar Balkayası, 2008-2009 yıllarında İnönü Kanlıtaş ve Civarı Yüzey Araştırmalarını gerçekleştirmiştir. Kendisi halen Eskişehir bölgesindeki çalışmalarını, İnönü ilçesinde 2013 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararlı Kalkolitik Dönem Kanlıtaş Höyük Kazı Çalışmalarının başkanlığında yürütmektedir (Bkz: www.kanlitas.com).

 

Yayınları ve Özgeçmiş profili web sayfası: https://aliumutturkcan.academia.edu/

 


Yorum yazmak için


  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sancaktepe ve Yeşilköy salgın hastanelerinin Rönesans Grubu tarafından yapıldığını belirterek, “Rönesans Grubu’nu, mimarı, işçisini tebrik ediyorum. Rönesans firmasına ayrıca şükranlarımı bildireceğim. Her iki hastaneyi bu firma yaptı. Bir tane hastane için bizden herhangi bir bedel istemediler.” dedi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni inşa eden firma olarak bilinen Rönesans Holding, aynı […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org