Şantiye alanında eğitime isyan |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Şantiye alanında eğitime isyan
Share 5 Ekim 2019

İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik ile Biyoloji bölümünün öğrencileri, eğitim gördükleri binadaki iskeleler nedeniyle can güvenliklerinden endişeli. Öğrenciler, 5 yıldır tamamlanmasını bekledikleri binanın Diş Hekimliği Fakültesi’ne verilmesine ise tepkili.

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi adeta inşaat alanına döndü. İnşaat alanı moleküler biyoloji ve genetik ile biyoloji bölümlerinde eğitim gören öğrencileri tedirgin ediyor. Öğrenciler, 5 yıldır tamamlanmasını bekledikleri binanın Diş Hekimliği Fakültesine verilmesini de protesto etti. Dört yıl önce biyoloji bölümünün binası, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltıldı ve bina yıkıldı. Ardından bölüme ait derslik ve laboratuvarlar, Fen Edebiyat Fakültesi’nin içindeki başka kısımlara dağıtıldı. Taşınma sırasında birçok cihaz bozulurken, bazıları da yeni binada çalışmadı. Devamında da dersliklerde de kapasitenin üzerinde öğrenciyle dersler yapılmaya başlandı. Söz konusu bölümlerin eğitim gördüğü bir başka yer olan Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi, İstanbul Müftülüğü’ne devredildi. Ülkenin en eski botanik bahçelerinden biri olan Botanik Bahçesi ise Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun binasına taşındı. Biyoloji bölümüne tahsis edeceği söylenen bina ise geçen günlerde yaşanan 5,8’lik depremin ardından tahliyesine karar verilen Çapa Diş Hekimliği Fakültesi’ne verildi.

 

 

Binalarının Çapa Diş Hekimliği’ne tahsis edilmesine tepki gösteren öğrenciler, aynı zamanda tedirginlik yaşıyor. Biyoloji ve moleküler biyoloji bölümü öğrencilerinin aktardığına göre; derse girmek için önünden geçmek zorunda kaldıkları iskeleler onları endişelendiriyor. Öğrenciler, geçen hafta iskeleden düşen demirin bir kişinin kolunun kırıldığına hatırlatarak, can güvenliklerinin olmadığını söylüyor. Bu durum Edebiyat Fakültesi için de geçerli… Burada da kurulan iskeleler öğrenciler için tehlike yaratırken, öğrencinin kolunun kırılmasının ardından iskelenin etrafına şerit çekilmesi dikkat çekti.

 

 

ÖĞRENCİLER PROTESTO ETTİ

 

 

Yaşananlara ilişkin dün bir basın açıklaması yapan biyoloji bölümü öğrencileri, derslere girmeyeceklerini duyurdu: “Binanın, Diş Hekimliği Fakültesi’ne Rektörlük tarafından tahsis edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bu durum, diş hekimliği fakültesinin mağduriyetini çözmek yerine bizi mağdur ederek, bölümümüze ait binaya geçmek yerine depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle boşaltılmış binalarda ders görmeye mecbur etmektedir. Rektörlüğe soruyoruz: Sorunun alternatif çözümleri bulunurken neden Moleküler Biyoloji ve Genetik/Biyoloji öğrencileri defalarca mağdur edilmektedir?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Birgün


Yorum yazmak için


İsmail ŞAHİN   Daha önce TOKİ’nin 3 kez “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” yöntemiyle ihaleye çıktığı bina için bu defa Merkez Bankası “anahtar teslim” yöntemiyle “sır” bir ihale gerçekleştirdi. SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, ihale ilanı yapılmaksızın davet edilen isteklilerin teklif verebildiği ihalede en düşük yapım bedeli Limak’tan geldi.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org