Oaxaca’nın Tarihi Arşiv Binası |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Oaxaca’nın Tarihi Arşiv Binası
Share 31 Ekim 2019

Tasarım: Mendaro Arquitectos

 

 

 

 

 

 

Birinci kat Planı

 

 

 
Oaxaca’nın halkının bildiği “Las Canteras” Park, hiç şüphesiz ki,  Kent Arşivini inşaa etmek için ideal bir yer. Son derece sembolik bir bölge, çünkü İspanyol egemenliği altındaki Oaxaca kenti olarak bilinen ve şehre Verde veya Yeşil Antequera adını veren kenti Antequera kentini inşa etmek için kullanılan yeşil taşların çoğu bu kentten geldi.  Bu gerçek, alanı zenginleştirmekte ve mimari zorluğu daha aşkın hale getirmektedir. Parkın ortasında yükselen bina, tamamını (12 hektar) değiştirme ve Oaxaca Şehri eteklerinde bulunan alanı kaplama dürtüsünü yaratıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İç mekan

Kentsel çevre projesi, Park’ın mükemmel konumundan, erişilebilir ulaşım araçlarından ve kentsel hizmetlerden ve bu yeni vizyona anlam kazandıracak iki ana özellikten faydalanır: nüfusun yoğun olarak kullandığı geniş ekolojik potansiyeli olan ve dinlenme alanları olan yeşil ve gölsel alanlar .

 

 

 

 

 

 

 

 

Kesit 1

 

Kesit 2

 

 

 

Arşiv binasının temel işlevi, belgesel koleksiyonunu korumak ve korumaktır; bu nedenle güvenli dosya saklama işlemi mimari tasarımını bir şekilde işaretleyecek ve yönlendirecektir. Herhangi bir belge, karmaşık bir kontrolün ardından depolara ulaşır. Tadilattan sonra analiz edilmeli, seçilmeli, organize edilmeli ve kataloglanmalıdır.

 

 

Bütün bu özel görevler ve bununla ilgili ihtiyaçlar bina tarafından barındırılmalıdır. Ancak proje, bu koleksiyonları araştıracak öğrenciler için de bir alan içermelidir; Onları onurlandırmak için özel bir araştırmacı salonu tasarlanmalıydı.

 

 

 

Prensip Kesit

 

 

İç mekanda prensibin gerçekleşmesi

 

 

Yerin topografyası farklı yüksekliklere ihtiyaç duyuyor, bu yüzden alanlar dört seviyede dağılıyor. İlk seviye kamu etkinlikleri için ve belgesel koleksiyonlarına erişim sağlamak için tasarlandı; daha yüksek seviyeler arşive uygun özel faaliyetlere yönlendirildi. Binanın en iç kısmında, belge depoları en büyük alanı kaplar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avludan…

 

 

Arşivi kullananlar, ziyaretçiler doğal güzelliği, binaların içinde uyumlu bir şekilde bir araya gelmelidir. Bu nedenle, oditoryuma, dersliklere, kütüphanelere, sergi salonlarına ve kafeteryaya giden kamu yolları, dosya toplama, düzenleme ve restorasyon görevlerinin iş dünyasına müdahale etmeden binanın içinde iç içe geçmiş olmalıdır.

 

 

 

 

 

Binaları oluşturan hacimler, mevcut ağaçlara göre dağılmış, avlu ve iç koridorlarla birbirine bağlanmış bir dizi bina üretilmiştir. Projenin içine giren iç teraslar, çapraz havalandırmaya izin vermenin yanı sıra, önemli miktarda yağmur suyu yakalar ve su şebekesini Parktaki mevcut havuzları yenileyerek besler. Dört metre topografik bir sıçrama ile binanın iki girişi, yaya yolunun başlangıcı ve bitişidir. Bu iki erişim seviyesinin amacı, binanın Park ile yakından bağlantılı olması ve zaten Park boyunca dolanan birçok yaya yolundan bir tanesi daha fiili hale gelebilmesidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje eskizleri

 

 

Binalar, harman halinde boyanmış, Mixteca Bölgesi topraklarının rengini yansıtan, pürüzsüz beton bitmiş duvarlardan inşa edilmiştir. Oaxaca Mimarlık bize duvarların ve ışık ve gölge chiaroscuro oyununun mimari hacimlerde ve avlu sırasındaki önemini öğretiyor. Hava ve iklimi güneş ve bitki örtüsü ile birleştiren, nefes kesici asetatların canlanmasını sağlayan akıllıca bir mimaridir ve bu dikkat çekici çağdaş mimari eserde ustaca görülmektedir.

 

 

Proje Bilgileri:

 
Mimari:  Mendaro Arquitectos
Yer: La Ciudad de las Canteras Bölgesi, Tacubaya Mártires, Agencia Belediyesi Sta Maria Ixcotel, 71229 Santa Lucía del Camino, Oax., Meksika
Kategori : Kültür Merkezi
Organizatör:  Fundación Alfredo Arp Helú Oaxaca, Oaxaca Gobierno del estado de
Alan:  11815.0 m2
Proje Yılı:  2016
Fotoğraflar: Élena Marini Silvestri
Üreticiler:  Schindler, CEMEX, EUN Group

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

 

1 Yorum
  1. Şapka çıkarılacak bir mimari yaklaşım. Projenin uygulama detayları da ayrıca alkışlanmalı.

    Metehan Yıldırım | 11 Kasım 2019


Yorum yazmak için


Tasarım: Kashef Chowdhury Kashef Chowdhury – URBANA tarafından tasarlanan bu camiye tahsis edilen kentsel arsa nispeten küçüktü, ancak araştırma caminin büyük bir cemaatin barındırılması gerektiğini önerdi.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org