Meksika Müziği Sarayı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Meksika Müziği Sarayı
Share 30 Ekim 2019

Tasarım: Alejandro Medina Arquitectura, Muñoz arquitectos, Quesnel arquitectos, Reyes Ríos + Larraín arquitectos

 

Alejandro Medina Arquitectura, Muñoz arquitectos, Quesnel arquitectos, Reyes Ríos + Larraín arquitectos tarafından tasarlanan, Meksika müziği sarayının mimari tasarımı, büyük tarihsel değeri olan fiziksel içeriğine duyarlı modern bir bina olarak tanımlanabilir. Sadece şehir içindeki konumu nedeniyle değil, programın niteliği halka olduğu için, bulunduğu şehir merkezini yeniden canlandırma ve yenileme potansiyeli ile tasarlandı.

 

 

 

 

 

 

Meksika müziği binası için saray, devlet tarafından finanse edilen kamu mimari projeleri için bir referans noktası haline geldi. Tasarımı, çevredeki mimari miras bağlamını tanıyarak, kamusal alan için bir katalizör olarak kavramsallaştırılmıştır. Bunu başarmak için, bina bir verandaya, bir menteşeye ve bir terasa hizmet eder, eskiden bilinen “Kongre Alleyway” ini Hidalgo Plaza ile birlikte ifade eder ve aynı zamanda odaya odaklanır. bitişik taş duvar ve 17. Yüzyılda inşa edilmiş olan üçüncü derece tapınağın kubbesi. Son olarak, çatı katı, Katedral ve Üçüncü Sipariç Tapınağı gibi çevresindeki miras binalarının ihtişamını ve ölçeğini ortaya çıkaran yeşil bir teras gibi çalışır.

 

 

 

 

 

Bina, amaçlanan üç kullanım amacına göre ayrılmış 4 katlı (1 yeraltı ve 3 yukarıda) oluşmaktadır. Meksika müziği için etkileşimli müze yeraltında, altı odadan oluşan ve her biri belirli bir temaya sahip 1200 metrekarelik sergi alanı, Meksika halk müziğinin kökenlerinden günümüze gelişimini ve gelişimini ana türlerini vurgulayarak anlatıyor. Müzeyi tamamlayan bu seviye, bir dükkan, depolama alanları ve hizmet odaları içerir. Sokak düzeyinde, bina çoğunlukla yayaların geçebileceği bir açık plan yerleşimidir.

 

 

 

 

 

 

Ek olarak, bu seviye müze, Konser Salonu ve Mexico City dışındaki Ulusal Kayıt ve Müzik Kütüphanesi’nden (Fonoteca Nacional) kullanıcıların dijital olarak da erişebileceği en büyük kayıt koleksiyonunun arşivine girişi içeriyor. Kütüphane, yıllar boyunca toplanan orijinal radyo ve video kayıtlarının depolanması ve fiziksel arşivi için 650 m2 alana sahiptir. Girişten ayrı olarak, cadde seviyesinde, 400 kişi kapasiteli, halka açık ve caddeye açık bir müzik performans alanı olarak adlandırılan “Dizelerin Avlusu” adında merkezi bir avlu vardır. Bu avlu, ayrı konser salonlarının ana Konser Salonu ile aynı anda çalışmasına izin vererek, iç ve dış mekanlarda maksimum performans alanı sağlar. Ana Konser Salonu 450 kişilik oturma kapasitesine sahip ve farklı müzik tarzlarına uyacak şekilde yüksek performanslı akustik ayarlanabilir paneller içeriyor. Ayrıca sahne arkası ve profesyonel bir kayıt stüdyosu dahil, engelliler için tüm olanaklara sahiptir.

 

 

 

 

Son olarak, çatı, Katedral, Üçüncü Sıra Tapınak gibi tüm yerlere bakacak şekilde bahçeleri olan bir teras olarak tasarlanmıştır, bu nedenle projeyi çevreleyen miras alanlarının kentsel bir perspektiften ve bir binadaki beşinci cepheden yeni bir hatırası yaratır Merida şehir merkezinde dururken.

 
Kompozisyon, mimari ve kentsel ilişki gibi iç ve dış mekânların mekânsal kalitesi, Meksika Müziği Sarayı’nın tasarımında vazgeçilmez bir öneme sahip.

 
Bu konulara yönelik olarak, proje, halka açık bir bina için çevresindeki kentsel alanın yeniden canlandırılmasına katkıda bulunan, yayaların serbest dolaşımını kolaylaştıran ve şehir bağlantılarının iyileştirilmesine katkıda bulunan yeni bir emsal oluşturmayı, böylece insanların kalp için yer algısını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Kentin ve Meksika Müziği Müzik Sarayı ile.

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi:

 
Mimarlar: Alejandro Medina Arquitectura, Muñoz arquitectos, Quesnel arquitectos, Reyes Ríos + Larraín arquitectos Yer: Calle 59 & Calle 58, Centro, 97000 Merida, Yuc., Meksika
Yapıcı: Yapıcı PROSER S.A de C.V. Yapısal Hesaplama ESSSA Ingeniería Estructural, Ing. Mario Gomez Mejía, Danstek S.A.
Tasarım Ekibi: Mariana R. C., Natalia Ávila O., Carlos Fleischer, Manolo Rejón, Jonathan Álvarez Müzecilik Sergisi Exhibiscopio S.A. de C.V
Alan: 8840.0 m2
Proje Yılı: 2018
Fotoğraf: Onnis Luque, Cielito Uçağı, Pim Schalkwijk
Üreticiler: Kone, Trane, Mayabtún, Danstek, Ventor
Proje Adı: Meksika Müziği Sarayı

 

 

 

 

Kaynak: www.arch2o.com

1 Yorum
  1. müthiş, yaratıcılığın mimariye dönmüş hali.

    serap coşkun | 6 Kasım 2019


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu