Klotski |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Klotski
Share 22 Ekim 2019

Tasarım: Graham Baba Architectsuxazyvvavydrfdxb

Klotski, Seattle’ın Ballard semtinde bulunan üç katlı, karma kullanımlı bir dolgu binasıdır. Şehir merkezine yakın olan bölge, ticari, üretim ve konut kullanımının dinamik karışımıyla dikkat çekmektedir. Mahallenin eklektik canlılığını ve cesur doğasını yansıtan 1000 metrekarelik CMU ve çelik çerçeveli binada bir bira salonu, bir ofis, bir yapımcı alanı, bir stüdyo ve küçük bir bakıcı dairesi bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kullanımları ve uçakları değiştirme fikrine dayanan tasarım, görsel ipucunu, nesnenin bulmacayı çözmek için döşemeleri yeniden düzenlemek olduğu, bir klotski olarak da bilinen kayan bir bulmacanın içinden alır. Bulmaca, binanın güneye bakan dış yüzeyinde, 7 x 10’luk delikli metal eleklerin kullanımıyla ifade edilir. Ekranlar, kullanıcıların güneşte gölgeleme ve mahremiyet için ekran pozisyonunu değiştirmelerine ve gün ışığında mevsimsel değişikliklere yanıt vermelerine olanak tanıyarak yukarı ve aşağı kayar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sokak seviyesinde bina, dış mekan yemeklerine yer açmak için mülk hattından birkaç metre uzakta kurulur; ahşap / cam sürgü ve sabit birimlerden oluşan geniş camlar sokağın içindeki etkinliği ortaya koyuyor. Binanın toplu katında stüdyo ve daire için bir dış güverte oluşturmak için en üst katta geri adım. Camlı, ikinci kattaki pencere duvarlarında, kaldırımda uzanan çelik kaplı bir bölme penceresi bulunur. İçeride, beton zeminler ve ahşap zemin kaplaması tamamlayan açık çelik yapı ve destek çerçeveleri ortaya çıkar. Açık bir kat planı ve on yedi ayak yüksekliğindeki tavanlar, içinde bulunan ofis için çatı katı benzeri bir endüstriyel estetik oluşturur. Yapımcı bir uzay stüdyosu olarak tasarlanan, ikinci kat hacmindeki merdivenler ve asansörlerden geçen bağımsız bir asma kat. Bir stüdyo ve bakıcı birimi en üst seviyededir. Cömert çatı terasları ve bir iç avlu, geniş iç-dış mekan olanakları sağlayarak boşlukları sarar. Tesis bünyesinde kapalı otopark, perakende müşteriler ve konut sakinleri için sokaktan erişilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sürdürülebilir özellikler arasında, tüm sahadaki yağmur suyunu toplayan ve geri dönüştüren yağmur suyu sarnıçları, çatıdaki güneş panelleri, enerji verimli radyan ısıtma, binanın kuzey ve güney taraflarında termal olarak verimli, çalıştırılabilir pencereler ve çapraz havalandırmayı teşvik etmek için işletilebilir güneşlikler bulunmaktadır. dış. Partinin mütevazı büyüklüğü – 4.300 fit kare – kullanılabilir / kiralanabilir alanları en üst düzeye çıkarmak için alanın her bir inç karesinin mümkün olduğunca verimli bir şekilde organize edildiği anlamına geliyordu.

 

 

Büyüklükler:

 
Toplam inşaat alanı: 1000 m2
Zemin Kat: 200m2
2. Kat: 335 m2
Asma kat: 160 m2
3. Kat Stüdyo: 200 m2

 

 

Graham Baba Architects tasarım ekibi:
Jim Graham, tasarım sorumlusu
Susan Tillack, proje yöneticisi ve mimar
Andy Brown, mimarlık personeli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje takımı:

 
Sahibi / Geliştirici: David Milesi
Mimar: Graham Baba Mimarlar
Yapısal Mühendis: Harriott Valentine Mühendisleri, Inc
İnşaat Mühendisi: Sitewise Design
Geoteknik Mühendisleri: Geotech Consultants Inc.
Müteahhit: Genel Yükleniciler

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org