JAPONYA’DA MİNİMALİST EV… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
JAPONYA’DA MİNİMALİST EV…
Share 16 Ekim 2019

Gosize, Japonya’da kendi ev stüdyosunu minimalist bir gölet etrafında tasarlar
Editör: Jon Astbury

 
Japon pratiği Gosize, bir mimarın stüdyosunu, Japonya’nın Hyōgo kentinde basit bir gölet ile küçük bir avlu etrafındaki büyük açıklıkların bulunduğu beton çerçeveli bir evle birleştirdi.
F Residence adı verilen ev ofisi, banliyö bir sokakta bulunan iki ev arasında oturuyor.

 

 

 

 

İşlevlerine göre farklı alanlar üç seviyeye ayrılır.

 

 
Ofis, zemin katında, yukarıda bir yatak odası ve alt kattaki caddeye bakan bir terasa sahip, ikinci katta, geniş bir yaşam alanı, mutfak ve alan bulundurmaktadır.

 

 

 

 

F Residence’ın zemin katı Gosize tarafından, geleneksel Japon mimarisinin bir unsuru olan Gosma tarafından tasarlanmıştır.

 
Burada, doma cilalı taş zemine, çift yükseklikte avluya ve odak noktası olarak gölete sahip.

 

 

 

 

Avlu, iç mekan yaşam alanının açık hava uzantısıdır ve yaşam alanına uzanan kaba taşla döşenmiştir.

 
Siyah çinilerle kaplı, minimalist, dikdörtgen bir gölet, açılı kaldırım taşları ile çevrili tek bir ağaçla dikilmiş avlunun bir tarafını kaplar.

 

 

 

 

Bu avlunun alan sınırını karşıladığı yerlerde, komşuların gözünden kaçmasını önlemek için yüksek bir beton duvar inşa edilmiştir.

 

 
1999’da Go Fujita tarafından kurulan Gosize, “Mekânlar yukarı doğru hareket ettikçe dış dünyaya giderek daha açık hale geliyor, doğa ile senkronize olma ve kendini çevreleyen manzaraya açma şansı sunuyor” dedi.

 

 

 

 

 

Birinci kat seviyesinde, bu iki katlı boşluk F Residence planının batı yarısını kaplar. Büyük bir pencere, aşağıda dikilen ağacın görünümünü çerçeveler.

 
Yatak odasının kendisi tamamen gizli tutularak, arkasını kalın bir beton duvarla avluya çevirdi.

 

 

 

 

İnce bir yarık pencere açılan tek kapıdır, bitişikteki banyoda ise geniş bir çatı penceresi aydınlatılmaktadır.

 
Bu seviyelerde dışardaki tek belirti beton duvarlardaki ve avludaki ince açıklıklardır, ancak üst kat derin, tam yükseklikte bir açıklığa sahiptir.

 

 

 

 

Bu açıklık, oturma alanı tarafından cam duvardan görülebilen bir teras alanı ile kaplıdır.

 
İçte ve dışta, yapının betonunun doku ve kalıp izleri açığa çıkarılmış ve yerleşik beton mobilyalar, ikinci kattaki yaşam alanında oturma alanları sağlamaktadır.

 

 

 

 

Gosize, “Doğal malzemeleri destekleyen ve sadeliği güzelleştiren kendine özgü bir Japon estetiğini yansıtmaya çalışan tasarım, iç mekandaki açıklığı ve boşluğu vurgulamaktadır” dedi.
Bir taş paneller şeridi, uygulamanın “çevreye uyum sağlaması amaçlandığını” söyleyen evin alt seviyesini kapsıyor.

 

 
Tek bir ağacın bulunduğu bir avluya sahip olan Japon ev, Tokyo’da Apollo Architects ve Associates tarafından tasarlanan bir konut olan Umber’dir.

 
Fotoğraf :Akiyoshi Fukuzawa

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org