Çin’de 2018’in ilk 10 mimarlık projesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Çin’de 2018’in ilk 10 mimarlık projesi
Share 26 Ekim 2019

Editör: Lizzie Crook

 


Parlak pembe bir kiliseden dalgalı bir çatıya sahip olan konukevine kadar uzanan örneklerle Çin, 2018’de mimarlık için en üretken ülkelerden biri olmuştur. Yılın incelemesi için, editör Lizzie Crook en iyi 10 mimarlık ürününü belirledi.

 

 

Huaxiang Kilisesi, Fujian, Tasarım:  Inunce

Bu pembe çakıl taşlı bina, mevcut bir kilisenin kapasitesini arttırıp ek yapıları içeriyor.

 
Bina kısıtlamaları binanın boyutunu belirlediğinden, mimarlık stüdyosu Inunce, onu çevreden ayıracak farklı bir form oluşturmak için heykel katlanmış duvarlar tasarladı.

 

 

 

Veranda Adliye Sarayı, Guangdong,  Tasarım: O-office Architects

 
Bu avlu ev merkezi gölet etrafında düzenlenmiş ve korunaklı bir veranda ile birbirine bağlanmış bir dizi yaşam alanı ve yatak odası ile tanımlanmaktadır.
Tasarımı, yeşil tuğlayı ve feng shui’nin mekansal ilkelerini kullanan bölgesel bir yerel hakkında çağdaş bir yorum sunar.

 

 

Dongziguan uygun fiyatlı konutları, Tasarım: Zhejiang, Gad Line + Studio

 
Bu uygun fiyatlı konut geliştirme, kırsal Çin topluluklarının yaşam standartlarını nasıl iyileştirebileceği için bir model olarak tasarlanmıştır.

 
Proje iki modüler ev tasarımından oluşmaktadır. Mülkler ortak avlulara göre gruplandırılmıştır ve bölgenin mimari geçmişini referans alan düzen ve materyalleri kabul etmektedir.

 

 

AZL Mimarlık’dan LEI Evi, Tasarım: Zhejiang

 
Taş duvarlı bu ev, AZL Architects tarafından sürdürülebilir kırsal kalkınmayı teşvik etmek için tasarlandı. Çağdaş materyallerle zanaat teknikleriyle evlenir.
Yarı saydam bir bahçe pavyonu, 3D-baskılı bloklardan yapılmış hafif bir kontrpuan sağlar.

 

 

Tsingpu Yangzhou Retreat, Tasarım:  Jiangsu, Neri ve Hu

 
Neri & Hu tarafından işletilen bu butik otel, zaten sahipsiz yapılar ve küçük göllerle çevrili bir sitede inşa edilmiştir.
Koyu tuğla duvarlar ve patikalardan oluşan bir ızgara ile tanımlanan Tsingpu Yangzhou Retreat, küme avlusu arasında dağılmış 20 bağlantılı odadan oluşmaktadır.

 

 

 

Morpheus, Guangdong, Tasarım: Zaha Hadid Architects

 
Bu 40 katlı otel, Zaha Hadid Architects tarafından “dünyanın ilk serbest formlu yüksek katlı dış iskeletine” sahip olacak şekilde tasarlandı. İç duvarlara veya sütunlara olan ihtiyacı ortadan kaldıran yapısal bir ızgaraya sahiptir.

 
Bina, iki dolaşım çekirdeği içeren bir sıvı formuyla ayırt edilir. Bunlar, tabandan bir podyum aracılığıyla birbirine bağlanır, sonra çatıda tekrar birleşirler.

 

 

Springingstream, Fujian, Tasarım: WEI Architects

 
Kıvrımlı bir çatı ve geri kazanılmış malzemeler Springingsteam misafirhanesini karakterize ediyor.

 
WEI Architects, terk edilmiş binaların yenilenmesinin aşırı yoksullukla karşı karşıya kalan Çin köylerini nasıl canlandıracağını göstermek için tasarımı kullanmak istedi.

 

Uluslararası Tasarım Müzesi, Zhejiang, Tasarım:Álvaro Siza ve Carlos Castanheira

 

 

Bu 16.000 metrekarelik müze, Çin Sanat Akademisi’nin oldukça büyük sanat koleksiyonunu içeriyor ve genç sanatçılar için çalışma alanı sunuyor.

 

 

Pritzker ödüllü Álvaro Siza ve düzenli işbirlikçi Carlos Castanheira tarafından tasarlanan tesiste, mermer iç kısımları ve minimal iç mekanları ile kontrast oluşturan kırmızı kumtaşının köşeli bir dış görünümü vardır.

 

 

 

Xiangmi Bilim Kütüphanesi, Tasarım:  Guangdong, MLA +

 


Xiangmi Bilim Kütüphanesi, Xiangmi Parkını yenilemek için bir ana planın parçası.

 
Hafif yapı, çevreyi, kullanıcıları doğa ile etkileşime girmeye teşvik eden bir ağaç üstü geçit ile kutluyor. Aynı zamanda yerel yerel başvurulara dayanan konsollu çatılara sahiptir.

 

 

Longfu Yaşam Merkezi, Henan,  Tasarım: LUO Studio

 

 
Çin’in Henan eyaletindeki bu gayrimenkul satış merkezi, kolayca uyarlanması veya sökülmesi için tasarlanmış modüler bir ahşap yapıya sahiptir.

 
Mimarlık firması LUO Studio tarafından tasarlanan modüller, bağımsız olarak uygulanabilecek veya Lego gibi başkaları ile birleştirilebilecek ağaç benzeri sütunlar şeklini alıyor.

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

 

2 Yorum
  1. Fırsatlar ve dev Çin ekonomisinin yatırım hevesi tasarım dünyasını canlandırıyor. Tabi genellikle batılı mimarların önü açık görünüyor.

    ahmet ince | 30 Ekim 2019

  2. Çin bir lokomotif gibi, bütün yayınlara geçecek binalar orada yapılıyor.

    ender demir | 6 Kasım 2019


Yorum yazmak için


1992 senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası için açılan yarışmayı kazanan Semra ve Özcan Uygur’un projelerine başlanması ve bitirilmesi 28 yıl sürdü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu