Catalinas Rio |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Catalinas Rio
Share 22 Ekim 2019

Tasarım: Skidmore, Owings & Merrill

 

Bugün, Consultatio Real Estate ve Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM), Buenos Aires’in Catalinas Norte ticaret bölgesinin genişlemesinde faaliyet merkezi olmak üzere tasarlanan su kenarında bir ofis binası olan Catalinas Rio’nun tasarımlarını yayınladı. Perakende, kamusal yeşil alan ve iki adet iç içe geçmiş trapez kulenin, gökyüzü köprülerinin ve yeşil terasların bir araya gelmesiyle oluşan tasarım, bölge ve şehir silüeti için yeni, canlı bir kimlik yaratacak.

 

 

 

 

 

 

Consultatio Real Estate Başkanı Eduardo F. Costantini, “Şehrin finans bölgesi daha önce görülmemiş bir genişleme sürecinden geçiyor” dedi. Devamla, “Consultatio tarafından satın alınan yeni arsalar birlikte yaşama ve kentsel bağlantı için yeni yollar yaratıyor. Böylece, Catalinas Rio stratejik bir proje olarak, yeşil alanlarla ve kültürel, turist, hükümet ve tarihi alanlarla birlikte ticari faaliyetlere yönelik alanlar arasında önemli bir temas ve geçiş noktası olarak doğdu. Buenos Aires’in ufuk çizgisi manzarasını nehirden değiştirecek yeni bir simge. ” diye ekledi.

 

 

 

 

 

Catalinas Rio, Buenos Aires’teki yeni Catalinas Norte II ana planının önemli bir kısmını kapsıyor ve kentin ticaret bölgesini genişletmek için Rio de la Plata boyunca kullanılmayan demiryollarını dönüştürmek için büyük bir çaba. Eski demiryolları inşa ederek ve sınıfın altındaki otoyolları hareket ettirerek gelişme, şehri su kenarına yaklaştıracak ve yeni bir yer açacaktır. Catalinas Rio bu yeni kamusal alanı geliştirmek için tasarlanmıştır. Proje, Catalinas Norte II’nin en büyük yerinde olacak – ilçe genişlemesinin üç tanesinin üçü, sahildeki yatay bir sıraya yerleştirilecek.

 

 

“Sonuç,” dedi SOM Tasarım Ortağı Gary Haney, “Buenos Aires ofis tasarımında emsal teşkil etmeyi amaçlayan, sağlık, açık alan ve yeni bir kentsel kimliğe odaklanan öncelikli bir çözüm.” Dedi.

 

 

 

 

 

Bu yeni şehir kimliği, Buenos Aires’in tarihi dokusunu karakterize eden açık alanlardan ilham alan açık bir kentsel alan olan Catalinas Rio’nun kamusal alanı ile başlar. Projenin halk kalbi olarak, meydan sokağa, sahile ve binanın her yerine bağlanır. Binanın iki kule formu ve lobisinin arasında yer alır ve burada her iki taraftaki iç mekan perakende ve ortak olanaklarının canlı bir faaliyet kümesi oluşturacak şekilde tasarlandığı görülür. Retiro tren ve otobüs terminaline yürüme mesafesinde ve çok sayıda mevcut halka açık park yerlerine yakın olan meydanda toplu taşıma araçlarına ve yakındaki olanaklara kolayca erişilebilir. SOM’un sahaya yönelik vizyonu aynı zamanda binayı halka açık nehir kıyısına, yakındaki bir feribot terminaline ve canlandırılmış bir karışım olan Puerto Madero’ya bağlamak için demiryolu hatlarına, otoyollara ve Rio de la Plata’ya uzanan bir yaya köprüsü de içeriyor. Catalinas Norte II genelinde mahalle kullanın.

 

 

 

 

 

 

SOM Müdürü Kim Van Holsbeke “Binanın kendisi dikey bir kampüs olarak algılanıyor” dedi. “Kentsel meydanın canlılığını ofis katlarına kadar sürdüren tek bir yapı.”

 

 

Projenin biri 29 kata, diğeri 22 kata yayılan iki kulesi, köprü görevi gören büyük, çok katlı, trapez taban plakaları ve binanın temel sağlık özelliklerinden biri ile birbirine bağlanıyor. Birlikte, kuleler ve köprüler zeminler kentsel bir pencere oluşturur ve ofis deneyiminin aktif kalbini oluşturur. Büyük, peyzajlı teraslar, her iki köprü çatısını da geçerler ve hem rıhtım hem de şehir manzarasının panoramik manzarasını sağlamak için kule katlarındaki gömme balkonlarla tamamlanmaktadır. Teras konfigürasyonu, her mevsim ve hava koşullarında dış mekan sağlamak için stratejik olarak tasarlanmıştır – çatı güverteleri açık günlerde güneş ışığı alırken, sıcaklık ve yağmurda gölge sağlayan kule balkonları. Toplamda, teraslar 10.000 metrekare geçirgen dış mekan sunmaktadır.

 

 

 

 

 

İç kısımda, sürdürülebilirlik ve sağlıklı yaşam, gelişmiş bir iç çalışma alanı yaratmaya başlar. Yüksek performanslı bir cam bina, ısı kazanımını azaltmak için güneş kırma filtresi sağlayacaktır. Dikey kanatlar, yatay gölgeler ve hafif raflar, doğal günışığını içeride derinleştirmek için gün boyunca optimize edilecektir. Gelişmiş bir taze hava filtreleme sistemi ve binadaki su çeşmelerine erişim günışığını tamamlayacak ve ofis kullanıcılarına sağlıklı bir iç mekan çalışma ortamı sağlayacaktır. Bina LEED® Gold Sertifikasyonunu hedefliyor ve inşaatın 2022 yılında tamamlanması bekleniyor.

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com


Yorum yazmak için


Tasarım: Atelier FCJZ Editör: Ian Volner Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önemli bir 2014 konuşmasında kınadığı sözde “tuhaf” binalardan uzaklaşmayı örnekleyen Pekin merkezli Atelier FCJZ’den Jishou Sanat Müzesi, alçakgönüllülük ve özgünlük modelidir – yerel bir havaya sahip çağdaş bir bina.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org