Sulwhasoo Amiral Gemisi Mağazası |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Sulwhasoo Amiral Gemisi Mağazası
Share 5 Eylül 2019

Tasarım: Neri&Hu Design and Research Office

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fenerin gerçek ve mitolojik anlamı, Asya tarihi boyunca oldukça önemlidir – sizi karanlıkta yönlendirir, size bir yolculuğun başlangıcını ve sonunu gösterir. Neri & Hu’nun Güney Kore’deki Seul’de bulunan beş katlı bir binanın, önde gelen Asya cilt bakım markası Sulwhasoo’nun büyük bir amiral mağazasına dönüştürülmesi, bu fener kavramlarından ilham alıyor.

 

 

Bina Koreli mimar IROJE tarafından tasarlandı ve 2003 yılında inşa edildi. Markanın köklerini kutlayan Neri & Hu, sonuçta müşterilerin Sulwhasoo ethosunu destekleyen Asya bilgeliğinin zenginliğini keşfetmelerini sağlayan, Asya kültürü ve geleneklerine güçlü bağlantıları olan bir konsept geliştirmek istedi. .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konsept, projenin başlangıcında tanımlanan üç kilit noktadan geliyor – Kimlik, Yolculuk ve Hafıza. Neri & Hu, tüm duyulara hitap eden, müşteriyi binaya yaklaşırken hemen yakalayan, mağazadan geçen hat boyunca ortaya çıkmaya devam eden ve ayrıldıktan çok sonra ziyaretçilerle güçlü bir izlenim bırakan ve deneyim yaratan bir alan yaratmaya çalıştı.  Bu, sürekli pirinç bir yapının elementi oluşturan fener konseptine, tüm mağazayı birbirine bağlayan ve müşterinin alanın tamamını keşfetmelerine rehberlik ettiği yoldaydı.

 

 

Binada bir dizi boşluk ve açıklık oluştururken, ziyaretçiler yapıyı boşlukta ilerledikçe ve farklı programları sararken tamamen deneyimler. Ayna hacimleri görünüşte sonsuz yapıyı yansıtmak ve büyütmek için ahşap bir manzaraya yerleştirilmiştir. Hassas yapı, üzerine bazen Sulwhasoo’nun ürünlerinin kıymetli nesneler olarak sergilendiği masif taş bloklarla ahşap tezgahlar oluşturmak için yükselen geniş ahşap döşeme plakalarının sağlam bir zeminine dayanır. Öncelikle yol gösterici bir mekanizma olmasına rağmen, fener yapısı aynı zamanda bir ışık kaynağıdır – içinde asılı olan, yapıyı sergileyen ürünleri çerçevelemek ve vurgulamak için yapıyı ana özellik haline getiren özel ışık fikstürleridir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beş kattan geçen müşteriler, atmosferdeki değişiklikleri yaşarlar. Koyu tuğla duvarları, toprak grisi taş muamele odaları ve sıcak işlenmiş ahşap zeminleriyle bodrum katında ziyaretçiler için samimiyet ve barınma duygusu vardır. Binayı hareket ettirirken, malzeme paleti daha açık ve açık hale gelir ve ziyaretçileri mekanla etkileşime girmeye davet eder, nihayet çevredeki şehrin geniş manzaralarını çevreleyen serbest akan pirinç yapı kanopisi ile bir çatı terasında sonuçlanır. Yolculuk iki meslektaş arasındaki sürekli bir çelişki: açık, karanlık ve aydınlık, hassas ve büyük arası. Fener konseptine bütünsel yaklaşım – mekan yapımından aydınlatmaya, göstergeden tabelaya – ziyaretçilere sonsuz bir entrika hissi verir ve onları mekan ve ürünleri tutkuyla ve zevkle keşfetmeye teşvik eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgisi:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Proje: Sulwhasoo Amiral Gemisi Mağazası
Mimarlar: Neri & Hu Tasarım ve Araştırma Ofisi. Lyndon Neri ve Rossana Hu (sorumlu müdürler), Anne-Charlotte Wiklander (sorumlu ortak), Sela Lim (tasarımcı), Yinan Li (tasarımcı), Kailun Sun (tasarımcı), Brian Lo (ürün tasarımından sorumlu kıdemli ortak) , Nicolas Fardet (ürün tasarımından sorumlu), Christine Neri (grafik tasarımcıdan sorumlu kıdemli ortak), Haiou Xin (grafik tasarımcı), Litien Poeng (grafik tasarımcı)
Mimari Armatürler ve Ek Parçalar: Vola, Viabizzuno
Dekoratif Aydınlatma, Belirtilen: Flos, Parachilna, Roll & Hill, Serge Mouille, Vitra
Özel Aydınlatma: Viabizzuno
İç Mekan Mobilyaları, Belirtilen: Mobilya Labo ile Özel, Carl Hansen, Arne Jacobsen, Mattiazzi, Dela Espada, Classicon, E15, Fritz Hansen, Yıldız işleri
Dış Mekan Mobilyaları, Belirtilen: Mobilya Labo ile Özel, Gandia Blasco, Stellar Works
İç Aksesuar: Özel Kesson, Özel Viabizzuno
İç Mekan Kumaşları: Kvadrat

 

 

 

 

 

Kaynak: www.architectmagazine.com

 


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org