NOTRE DAME İÇİN CAM ÇATI… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
NOTRE DAME İÇİN CAM ÇATI…
Share 19 Eylül 2019

Miysis Studio, Notre-Dame’ı yeniden inşa edilmiş  bir çatı mekanı ve cam tavan tasarlıyor
Editör: Tom Ravenscroft

Miysis Studio, Notre-Dame’in kulesinin yeniden inşa edilmesini modern bir camlı çatı ile birleştirerek katedral için “tarih ile gelecek arasındaki doğru dengeyi bulmayı” önerdi.

 

 

 

 

 

Görselleştirme stüdyosu, görüntüleri geçtiğimiz ay yangının harap ettiği katedralin hem geleneksel hem de modern unsurlar kullanarak nasıl yeniden inşa edilebileceği fikri olarak yarattı.

 

 

 

 

19. yüzyılda Eugène Viollet-le-Duc tarafından tasarlanan kulenin kaybedilenin bir kopyası olarak yeniden yapılmasını öneriyor.

 
Spire yeniden inşa edilirken, 13. yüzyıldan kalma orijinal çatı, ahşap ve çelik bir çerçeveden yapılmış modern bir yapı ile değiştirilecektir.

 

 

 

 

Miysis Studio’nun CEO’su Denis Stevens “Yeni bir cam tavan inşa ederken orijinal kulenin yeniden inşa edilmesini öneriyoruz” dedi.

 
Dezeen’e verdiği demeçte, “Tarih ve gelecek arasında doğru dengeyi bulmak için geleneksel ahşap ve yeni malzemeleri bir araya getirmek istedik” dedi.

 

 

 

 

Yeniden yapılanan kulenin yanı sıra, çatı, orijinal çatı yapısının boyutlarına ve hacimlerine uyacak şekilde inşa edilecektir.

 

Orman olarak bilinen ahşap yapının yerini alacak olan cam kaplı çatı alanı ziyaretçiler için bir bahçe olacaktı.

 

 

 

 

Ağaç dikim içeren yataklara mekânın kenarları boyunca düzenlenirken, binanın merkezi boyunca tam boyutlu ağaçlar dikilecektir.

 
“Gerçek bir vejetatif alan aracılığıyla bu yere saygı göstermekten daha doğal ne olabilir?” diye devam etti stüdyo şefi.

 

 

 

 

 

Fransa başbakanı Edouard Philippe’in katedralin kulesinin yerini almak için bir yarışma olacağına dair açıklamasını takiben, birkaç radikal tasarım önerdi.

 

 
Stevens, “Bunun Notre-Dame’ın ihtiyacı olduğu bir proje olduğunu iddia etmiyoruz, bu sadece bu harika katedrali yeniden inşa etmenin potansiyel bir yoludur. ” dedi.

 

 

 

 

 

Ancak tasarımcı doğru çözümün restorasyon ile modern yapı arasında bir denge sağlayacağına inanıyor.

 

Stevens, “Notre-Dame’i ilk durumuna geri getirmek, yangını katedralin tarihinden silmeye çalışacağını düşünüyoruz” diye devam etti.

 
“Gerçek tarihi ahşap çerçeveyi de geri getirmeyi ve kopyalamayı düşünmüyoruz, aynı zamanda hem saygılı hem de biraz yaratıcı olmanın bir yolu olduğunu düşünüyoruz.”

 

 

 

Emmanual Macron, 2024’teki Olimpiyat Oyunları’ndan önce Notre-Dame’ı yeniden inşa etme sözü verdi.

 

 
Bununla birlikte, 1000’den fazla mimarlık uzmanı, muhafazakârların en az on yıl devam edeceğine inandıkları süreci tekrar etmemesini isteyen açık bir mektup yazdılar.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen


Yorum yazmak için


Taksim Meydanı’nda şu anda;       Cumhuriyetin öyküsünü anlatan bir heykel var.     Zamanında bir odası siyasi suikastların tetikçilerine mekân olmuş bir otel var.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu