Kengo Kuma’nın Odunpazarı Müzesi… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Kengo Kuma’nın Odunpazarı Müzesi…
Share 11 Eylül 2019

Tasarım: Kengo Kuma ve Associates

Editör: Tom Ravenscroft

 

Kengo Kuma ve Associates tarafından tasarlanan Odunpazarı Modern Müzesi kapılarını Türkiye’nin önemli büyük şehirlerinden Eskişehir’de açıldı.

 

 

 

 

Kengo Kuma’nın istiflenmiş kereste Odunpazarı Modern Müzesi Türkiye’de açıldı

 

 
Eskişehir’in Odunpazarı semtindeki müze, istiflenmiş, birbirine geçen ahşap kirişlerden yapılmış bir kutu kümeden oluşan müzede Türk müteahhit Polimeks’in mimar ve başkanı Erol Tabanca’nın modern sanat koleksiyonu sergileniyor .

 

 

 

 

Türkiye’de yakacak odun piyasası anlamına gelen Odunpazari, kereste ticaretinde bir merkezdi ve Kengo Kuma ve Ortakları bu tarihi tasarımın temeli olarak aldı.
Kengo Kuma ve Ortakları’nda projenin lideri olan Yuki Ikeguchi, “Kereste kentin mirası için gerçekten önemliydi” dedi.

 

 
“Binanın, tarihi ve hafızasına konuştuğundan emin olmak her zaman zihnimizde ilk yeri aldı ve merkezi oldu. Her zaman bizim uygulama alanımıza rahatlık ve sıcaklık veren ve çevreye karşı uyum sağlayan olan ahşap ile inşa etmek çok önemli oldu ”

 

 

 

 

Bina, üst üste istiflenmiş lamine ahşap kirişlerle çevrili bir grup kare bloktan oluşmaktadır. Bunlar çevredeki Osmanlı evlerinin sokak manzarasının bozulmadan devam etmesi için düzenlenmiştir.

 

 
Ikeguchi, “Konsollar ve dönüş, sokak manzarasını ve izlenecek deneyimi çok özel ve beklenmedik hale getiriyor” dedi.

 

 

 

 

 

“Sergi ve etkinliklere çeşitli ölçeklerde ev sahipliği yapma imkanı sunan kutuları istifleyerek ve döndürerek yerleşime bitişik olan Osmanlı evlerinin eşsiz karakteriyle bağlantı kurma niyetimdi” dedi.

 

 
“Sadece biçimsel anlamda değil, aynı zamanda sokak manzarasına devam etmek ve müzenin içini ziyaret etmenin doğrusal olmayan yolculuğunu yeniden yaratmak.” önemliydi diye devam etti.

 

 

 

 

 

Müze geçici sergilerin yanı sıra, Tabanca’nın 1000 parça modern ve çağdaş sanat koleksiyonundan eserleri de sergileyecek.

 

Bina, alt katlarda daha küçük, daha samimi alanlar olacak ve üst katlardaki etkinlikler ve sergiler için daha büyük, açık galerilere sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda bir kafe ve bir dükkan içermektedir.

 

 

 

 

 

Binanın ortasında, yığılmış blokların dördünün birleştiği yerde, üç katlı binanın tam yüksekliğini uzatan bir skylit atriyumu vardır.

 

 
Bu ahşap çizgili kare çatı penceresi binadan yükselirken hafifçe kıvrılımaktadır.

 

 

 

 

 

Müze, eski bir konut alanını yeni bir gelişme ile birleştiren, bina boyunca uzanan basamaklarla geniş bir plazaya açılıyor.

 

 
Ikeguchi, “OMM’nin fikri, insanlar ve sanat arasında bir bağlantı oluşturmak için mimariyi kullanmaktı,” dedi.

 

 
“Odunpazarı’nın tarihinden, kültüründen, insanlarından ve sokak görünümünden derinden ilham aldık ve binanın birçok düzeyde rezonansa geçmesini istedik. Müzenin Eskişehir’e yeni bir soluk getireceğini ve kent için merkezi ve davetkar bir buluşma noktası olacağını umuyoruz ,” diye devam etti.

 

 
“Umarım ziyaretçiler heyecanlı ve rahat hissedecek ve müzenin sanattan zevk alacağı bir yerden daha fazlası olacağına inanıyorum. İnşallah tarihle ve geleceğe bağlanan yerin hafızası ile bağlantılarını hissedeceklerdir.”

 

 

 

 

 

Kuma, 1990 yılında Tokyo ve Paris’te ofisi bulunan Kengo Kuma ve Associates’i kurdu. Stüdyo, dünyadaki sayısız kültürel projeyi tamamladı; en son Dundee’deki V & A yi yaptı.

 
Kuma şu anda Danimarka’daki Hans Christian Andersen Müzesi’ni ve Porto’daki eski bir mezbahada bulunan bir kültür merkezini tasarlıyor.

 

 

 

 

 
Fotoğraf :NAARO

Kaynak: Dezeen

2 Yorum
  1. Farklı bir yaklaşım ve bağlam. Kengo mühim bir mimar. Ülkemiz mimarları bu kütleyi pek beğenmemiş, ölçeksiz bulmuş görünüyor. Sonra ahşap dizisi falan. Bizden bir mimar yapsaydı ne olurdu acaba?

    Sezgin Altıntaş | 11 Eylül 2019

  2. Büyük ustadan bir eser, Eskişehir’e ve yenilikçi yaklaşımlarına denk düşmüş.

    rukiye yılmaz | 13 Eylül 2019


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org