Notre Dame İçin Geçici İbadet Yeri… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Notre Dame İçin Geçici İbadet Yeri…
Share 2 Ağustos 2019

Gensler, Pavillon Notre-Dame’yi geçici ibadet alanı olarak tasarladı
Uluslararası mimarlık firması Gensler, katedralin çatısını tahrip eden yangının ardından geçici bir ibadet yeri olarak Notre-Dame önüne bir çadır mekan inşa etmeyi önerdi.

 

 

Katedralin önündeki meydanda yer alan Pavyon Notre-Dame, 850 yıllık katedral restore edilirken, sakinler ve ziyaretçiler için kilise hizmetleri ve pazarlarına ev sahipliği yapmak için tasarlandı.
Notre-Dame’ın çatı katındaki ahşap çerçevesi, 15 Nisan 2019’da yangına yakalandı ve alevler çatıyı hızla tahrip etti;

 

 

 

 

 

Gensler, kavramsal öneriyi, yerleşim için geçici bir yapı oluşturma konusunda Notre-Dame’in rektörü Bishop Patrick Chauvet ve Paris’in belediye başkanı tarafından yapılan çağrılara cevap olarak tasarladı.
Pavillon Notre-Dame, katedralin aksının tam boyutlarını tanıdık hissettirecek şekilde çoğaltacaktır.
Çatı, Etilen Tetra Floro Etilen (EFTEC) yastıklarından, hafif bir plastik zardan ve yarı saydam polikarbonat panel duvarlardan yapılacaktır.

 

 

 

 

 

Sembolik bir jest olarak, konstrüksiyon çerçevesi kömürleşmiş keresteden yapılmış olacaktır.
Gensler, “Ahşabı yangından korumak için en eski ve en etkili yöntemlerden biri olan kömürleşmiş kereste, ayrıca Notre-Dame’ın tahrip ettiği şeylerin yalnızca onu daha da güçlendirmek için hizmet edeceğini, böylece yeniden doğuş ve dönüşüm dilini ifade ettiğini sembolize ediyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

Gensler, Notre-Dame’ın restorasyonundan geçerken, topluluğuna dönüşebilecek duruma ve duruma duyarlı “mütevazı” bir alan yaratmak istediklerini söyledi.

 

 

 

 

 

Swinhoe, “Tasarımın katedral için doğru olması, ancak sahneye düşmemesi önemlidir.Toplumu davet eden, ancak kitle kutlandığında yansıtıcı ve manevi bir sığınağa dönüştürülebilen bir yapı arasında bir denge kurmak istedik. Bunun Paris halkına ve dünyaya bir umut ve yeniden doğuş ifadesi sunmasını umuyoruz. ” dedi.

 

 

 

 

Fransa cumhurbaşkanı Emmanual Macron, Paris 2025 Olimpiyat Oyunları zamanında, yani sadece beş yıl içinde Notre-Dame’ı yeniden inşa etme sözü verdi.
Dünyanın dört bir yanından gelen mimarlar ve tasarımcılar, bir cam kulenin ve bir halk serasının da dahil olduğu kaybedilen kulenin potansiyel değiştirmeleri için teklifler oluşturdular.
Amerikalı mimarlar Soltani + LeClercq, bir chrysalis’teki bir kelebek gibi yeniden inşası sırasında katedrali örten saydam bir membran önermiştir.
Gensler, 1965 yılında James Follett ile birlikte Art ve Drue Gensler tarafından kuruldu. 2016’da uygulama, Thames’te yüzebilecek ve geçici olarak İngiltere parlamentosuna ev sahipliği yapabilecek ve ana bina tadilattan geçebilecek bir çelik ve cam kabarcığı inşa etmeyi önerdi.
 

 

 

 

 

Bir deprem Yeni Zelanda’yı vurup Christchurch Katedrali’ni imha ettikten sonra, Japon mimar Shigeru Ban, felaketin yerinden ettiği cemaati barındırmak için kartondan geçici bir değişiklik yaptı.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

1 Yorum
  1. Fikirler fikirler fikirler. Yanan Notre Dame olunca bir şey yapmaya hazır çok mimar oluyor.

    Saliha Babaoğlu | 2 Ağustos 2019


Yorum yazmak için


  Christo 84 yaşında vefat etti Editör: JONATHAN HILBURG   Rahmetli eşi Jeanne-Claude Denat de Guillebon ile tamamladığı muazzam kamu tesisleri için ün kazandıran Bulgar doğumlu sanatçı Christo Vladimirov Javacheff, 31 Mayıs 2020’de dün 84 yaşında doğal nedenlerle öldü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org