MİMARLIK FAKÜLTESİ DEKANLARI VİZYONLARI… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
MİMARLIK FAKÜLTESİ DEKANLARI VİZYONLARI…
Share 27 Ağustos 2019

Ülkenin mimarlık fakülteleri dekanları vizyonlarını, rol modellerini ve maskotlarını sorular üzerine açıklıyor…
Editör: Aaron Smithson

 

 

 

Meejin Yoon (William Staffeld / Cornell AAP)

 

 

 

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok mimarlık ve tasarım okulu için, 2019 kurumsal liderlikte bir kaymaya işaret ediyor. Charlotte’dan Berkeley’e kadar yeni dekanlar, ülkenin en zorlu ve heyecan verici programlarının sorumluluğunu üstlenecek.

 
Dekanlar, tasarım pedagojisini ve uygulamalarını önemli biçimde şekillendirme fırsatına sahip olacak, potansiyel olarak akademik kurumların yıllarca inşa edilmiş çevre ile ilgili sorunları nasıl öğretecekleri ve çözecekleri konusunda rehberlik edecekler. Fakat işbirlikçi öğrenme ve topluluk katılımı döneminde, dekanlık neye benziyor? AN, sekiz ülkenin yeni dekanlarının okullarının geleceği konusundaki planlarını ve disiplinini sordu.

 
İşte söyledikleri:

 
(Katılımcıların cevapları bazı durumlarda düzenlenmiş ve özetlenmiştir.)

 
Vishaan Chakrabarti
Kalifornia Üniversitesi, Berkeley Çevre Tasarımı Fakültesi

 

 

 

Vishaan Chakrabarti (Aaron Richter)

 

 

 

SHoP Architects’in eski bir müdürü olan Vishaan Chakrabarti, Columbia Üniversitesi Mimarlık, Planlama ve Koruma Enstitüsü’nde profesör ve New York merkezli Mimarlık ve Şehircilik Uygulamasının kurucusudur.

 

 

Architect’s Newspaper: Okulun ilerlemesine yönelik vizyonunuz nedir?

 
Üç varoluşsal zorluğumuzun mekansal doğası göz önüne alındığında – iklim değişikliği, sosyal eşitsizlik ve teknolojik yer değiştirme – mimarlık okullarının bugün hukuk okullarının medeni ve eşit haklar döneminde olduğu kadar alakalı olduğuna inanıyorum. Öğrencilerin, çalışanların ve fakültelerle, birçok öğrencinin dünyamızı radikal bir şekilde ve derhal değiştirmek için anlaşılabilir bir sabırsızlıkla sabırsızlıkla karşı karşıya kalmaları – onlarla başarılı bir şekilde on yıllar süren – uzlaştırılması konusundaki soruları keşfetmeye meraklıyım. yaşadıkları çevresel, kesişen, ekonomik ve politik krizler.

 

 

 

Architect’s Newspaper :Yeni okulunuzun önceki kurumunuzdan Columbia Üniversitesi’nden farkı nedir?

 
[Berkeley] halka açık olduğundan, orantısız bir şekilde çok sayıda birinci nesil üniversite öğrencisine, Pell Grant alıcılarına ve çoğu özel kuruma göre diğer çeşitli gruplara hizmet eder. Daha geniş bir ifadeyle Berkeley, Pasifik Kıyılarının bir parçasıdır ve bu nedenle hala birçok tasarım okuluna hâkim olan Avrupa merkezli çerçevesinden sağlıklı bir mesafede bulunmaktadır.

 


Harriet Harriss
Pratt Enstitüsü Mimarlık Okulu

 

 

Harriet Harriss (Morley Von Sternberg)

 

 


Pratt’daki rolünü üstlenmeden önce, Harriet Harriss Londra’daki Kraliyet Sanat Koleji’nde mimarlık ve iç mimarlık yüksek lisans programının başındaydı ve burada birçok kurumda var olan cinsiyet dengesizliklerini ele alan yeni tasarım eğitimi modellerini araştırdı.

 

 
Architect’s Newspaper : Okulun ilerlemesi için vizyonunuz nedir?

 
Mimari vizyonerlerde paraşütle atlama geleneği, bir mimarlık okulu içinde yerleşik uzmanlığa pek az bakılmaksızın, şüphesiz bir fakülte üzerine gündemlerini ve estetiğini üst üste koymaya hazırdır. Sahip olduğum vizyon, Pratt Institute School of Architecture’da yetenekli ve kendini adamış eğitimciler, öğrenciler ve idarecilerle birlikte tasarlamaya niyetli olduğumdur… yetenekli öğrencilerin ve eğitimcilerin çalışmalarını sağlamak, hak ettiği saygınlığı ve açıklamayı kazanır ve işin genişleyen bir mesleki uygulamalar ve kamu bağlamında gerçekleştirilmesini sağlamak için çalışacak olanı alır.

 


Rol modeli dekanı kim ve neden düşünürsün?

 
Mimarlığın, bir bireyin bir kolektife olan katkısına odaklanma alışkanlığı, mimari uygulamanın veya eğitimin gerçekliğini yansıtmaz. Bunun yerine, kolektiflerin en başarılı mekansal sonuçları şekillendirmedeki başarılarını tanımalı ve gelecekteki zorluklara etkili bir şekilde cevap verebilmek için işbirliğimizi arttırmalıyız.

 
Okulunun maskotunu ne yaparsın?

 
Maskotlara ihtiyacımız var mı? Veya anlamlı etkiye yol açan eylemler mi olmalı?

 


Branko Kolarevic
New Jersey Teknoloji Enstitüsü Hillier Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

 

 

 

Branko Kolarevic (Branko Kolarevic)

 

 
Daha önce Calgary Üniversitesi Mimarlık, Planlama ve Peyzaj Fakültesi’nde profesör ve yönetici olan Branko Kolarevic, Kuzey Amerika ve Asya’daki birçok üniversitede tecrübesi olan bir tasarımcı ve eğitimcidir.

 

 
Architect’s Newspaper : Yeni okulunuzun önceki kurumunuz olan Calgary Üniversitesi’nden farkı nedir?

 

 
Kentsel doku ve [Newark and Calgary] ‘nin demografisi, yerel ekonomiler ve politikalar gibi çok farklıdır. Calgary’deki okul lisans ve yüksek lisans eğitimine dayanıyordu, ancak Hillier College çoğunlukla hem lisans hem de lisans derecelerine odaklanmamıza rağmen, hem profesyonel hem de profesyonel yüksek lisans derecelerine sahip olmamıza rağmen (ve aynı zamanda doktora programında)… Hem NJIT hem de benzerlikler var ve Calgary Üniversitesi araştırmaya büyük önem veriyor; Her ikisi de araştırma açısından en üst sırada.

 

 
Rol modeli dekanı kim ve neden düşünürsün?

 
Rol modelim geç kaldı, Harvard GSD’de doktora öğrencisiyken benim akıl hocam olan MIT’deki eski dekan Bill Mitchell ve akademik kariyerim boyunca sürekli destek verenlerdi. Ayrıca iki büyük dekanın liderliğini öğrenmek için erken bir ayrıcalığım vardı: 1990’lı yılların başlarında Cal Poly Pomona Çevresel Tasarım Koleji’nden dekan olan Marvin Malecha ve orada bulunduğumda 1990’lı yılların başlarında bulunan Roger Schluntz ve Miami Üniversitesi eski dekanı Roger Schluntz Mimarlık Fakültesi Her ikisi de bulaşıcı ve harika beyinler olan pozitif enerjiyi yayar ve etraflarındaki insanları derinden umursayan şefkatli liderler.

 

 
Okulunun maskotunu ne yaparsın?

 
Bu zor bir şey. New Jersey’nin “Bahçe Devleti” olarak bilinirse, devlet kuşumuzu (Amerikan sakası) ya da böceği (bal arısı) maskot olarak seçerdim. Hem saka kuşları hem de arılar yuva tasarımcıları ve yapımcıları, bu yüzden benim görüşüme göre bir tasarım okuluna uygun maskotlar.

 

 


Lesley Lokko
New York Şehir Koleji’ndeki Bernard ve Anne Spitzer Mimarlık Okulu

 

 

 

Lesley Lokko (Debra Hurford-Brown)

 

 

 

Bir mimar olarak eğitiminin ve Johannesburg Üniversitesi, Mimarlık Enstitüsü’nde okul müdürlüğünün görev süresinin ötesinde Lesley Lokko, en çok satan 12 romanın yer aldığı İskoç doğumlu, Ganalı bir yazardır.

 

 

 

Architect’s Newspaper : Yeni okulunuzun önceki kurumunuz olan Johannesburg Üniversitesi’nden farkı nedir?

 
Yönetsel ve idari olarak, onlar çok farklıdır, ancak personeli ve öğrencileri yönlendiren açlık birbirine çok benzer. Her iki yerde de daha önce söylenmemiş olanı söyleme arzusu var: sınıf, ırk, cinsiyet ve güç konularının marjinal değil mimari üretimin merkezi olduğunu; bu çeşitlilik mimari, peyzaj ve kent kültürünü güçlendirir; bu fark, “farklı” olduğu için değil, söylemi zenginleştirdiği için önemlidir.

 

 
Rol modeli dekanı kim ve neden düşünürsün?

 
Alvin Boyarsky [1971’den 1990’a kadar Mimari Derneği başkanı]. Marjinal ana akım oldu ve değişime karar verdi.

 

 
Okulunun maskotunu ne yaparsın?

 
Bir bukalemun. Şekil değiştiren.

 

 
Brook Muller
Charlotte Sanat Koleji + Mimarlık’taki Kuzey Carolina Üniversitesi (UNC)

 

 

 

Brook Muller (University of Oregon staffer)

 

 

 

Brook Muller, Oregon Üniversitesi (UO) Mimarlık ve Müttefikler Okulu’nun ortak bir dekanıydı ve çalışmaları öncelikle tasarım teorisi ve ekolojik açıdan sorumlu uygulamaya odaklanıyor.

 

 
Architect’s Newspaper : Okulun ilerlemesi için vizyonunuz nedir?

 
Sanat ve Mimarlık Fakültesi için ortak bir vizyon oluşturmaya çalışıyorum, bu yüzden fikir temelden vurduğumda onu şekillendirmek… Önceliklerim şunları içeriyor: (1) [Öğrencileri] geniş kapsamlı meselelere tanıtmak ve aktif olarak kabul etmelerini istemek duruşlar… (2) [Bina] topluluk ortaklığı… sanat ve tasarımda… (3) Disiplinlerarası ve diğer üniversite içi topluluk inşası biçimlerini teşvik etmek; (4) Eşitliği teşvik etmede proaktif bir duruş almak… (5) Sürdürülebilirlik ve ekolojik duyarlılığın sınırlarını zorlamak.

 

 


Rol modeli dekanı kim ve neden düşünürsün?

 


Pratt Enstitüsünde Başkan olan UO’daki eski dekanım Frances Bronet. [Frances Bronet ile bir röportaj tktk sayfasında] Frances, her zaman bir adım önde olan yorulmaz, vizyon sahibi ve hevesliydi. Birçok farklı liderlik modeli gördüm; Etkin işbirlikleri ve güven inşa etme konusunda önceliğe sahipti. Frances UO’dayken işe girmek çok eğlenceliydi.

 
Okulunun maskotunu ne yaparsın?

 
UNC Charlotte’ın şu anki takma adını (49ers) seviyorum. Bu isim, kurumun artan eğitim talebine cevap olarak, II. Dünya Savaşı’ndan sonra 1940’ların sonlarında kuruldu. Şehre odaklanmak ve hak edenler için eğitim olanakları yaratmaya odaklanmak – bu beni güzel bir eşleşme olarak vurguluyor.

 

 

Dan Pitera
Detroit Üniversitesi Mimarlık Fakültesi
Daha fazla gösterDaha az göster

 

 

 

Dan Pitera (Melissa Leeper)

 

 

 

Dan Pitera, Detroit Mercy Üniversitesi’nde bulunan toplum temelli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Detroit Collaborative Design Center’ın genel müdürü olarak görev yaptı. Merkezin web sitesi onu “mimar olarak maskelenen politik ve sosyal bir aktivist” olarak nitelendiriyor.

 

 


Architect’s Newspaper : Okulun ilerlemesi için vizyonunuz nedir?

 
Daha geniş bir yelpazedeki insanı işbirliğine dayalı bir şekilde meşgul etmek için disiplinimizin araçlarından vazgeçmemize gerek yok… Bu şekilde çalışmak genellikle alternatif bir uygulama olarak görülür. Bunun yerine, mimarların uygulama şeklini değiştirmek için çalışıyoruz. Mimarlık okulumuz, mesleğe toplum odaklı uygulamayı anlamlı bir şekilde dahil etmek için yöntemleri sorgulayacak ve zanaat edecektir.

 

 
Okulunun maskotunu ne yaparsın?

 
Detroit Mercy School of Architecture için bir maskot değerlerimizi büyütmek ve kutlamak zorunda kalacaktı. Adaleti temsil eder, kapsayıcı olur, küresel bir bakış açısına sahip olur, cüret eder ve eğlenceli olur.

 

 
Birkaç öğrenciye danıştıktan sonra Kanada kazı ile geldik. Her yıl, iki Kanadalı kaz, mimarlık okulumuzda yıllık cesur yolculuklarında gözle görülür bir çatının üzerinde yuva yapar… Kazlar, ülkelerin, şehirlerin, kurumların veya binaların politik sınırlarının farkında değildir. Bizi evlerine kabul ettiler.

 

 
Sarah Whiting
Harvard Tasarım Enstitüsü (GSD)

 

 

 

Sarah Whiting (Stephanie Mitchell/Harvard staff photographer)

 

 

 

 

Daha önce Rice Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Sarah Whiting, kocası Ron Witte ile kurduğu bir uygulama olan WW Mimarlık’ın kurucu ortağıdır.

 

 
Architect’s Newspaper : Yeni okulunuzun önceki kurumunuz Rice Üniversitesi’nden farkı nedir?

 

 
GSD, Rice’tan neredeyse beş kat daha büyüktür ve Rice, üç bölüme ve çok sayıda programa sahipken, Rice, bir bölümlük bir okuldu. Aynı zamanda, her iki okul da olağanüstü öğretim üyeleri ve öğrencilerle doludur ve her iki okul da tasarımın küresel kültür içindeki önemini ortaya koymaktadır, dolayısıyla gerçekten benzer bir ethos paylaşmaktadırlar.

 

 
Rol modeli dekanı kim ve neden düşünürsün?

 
Rol model olarak hemen akla gelen iki rakam arasında Princeton’da Robert (Bob) Geddes (1965’ten 1982’ye dekan) ve GSD’de Harry Cobb (1980’den 1985’e kadar GSD’de mimarlık koltuğu) var. Her ikisi de, mimarlık eğitimi için olağanüstü anlar sırasında okullarında belirli, ancak öngörülemeyen konuşmalar ile sonuçlanan, farklı ancak kesin seslerin fakültelerinin oluşturulmasında dikkate değer bir iş yaptı.

 

 
Meejin Yoon
Cornell Üniversitesi Mimarlık, Sanat ve Planlama Fakültesi

 

 

 

Meejin Yoon (William Staffeld/Cornell AAP)

 

 

 

Meejinn  Yoon, 2019 yılının başlarında Cornell’deki fakülteğe katılmadan önce MIT’in Mimarlık Okulu + Planlama Bölümü’nde mimarlık bölümünü yönetti. Mimarlık firması Höweler + Yoon’un kurucu ortaklarındandır.

 

 
Architect’s Newspaper : Yeni okulunuzun önceki kurumunuz MIT ile farkı nedir?

 

 
[Cornell ve MIT’lerin] üst üste binmeleri muhtemelen farklılıklarından daha ilginçtir. Özellikle, yaratıcı hayal gücü, burs genişliği ve her iki okuldaki mimari, sanat ve planlama alanlarında araştırma derinliğini belirleyen temel sosyal ve kültürel değerleri düşünüyorum.

 

 
Rol modeli dekanı kim ve neden düşünürsün?

 

 
Dean William Mitchell… Bir stüdyo ödevini yerine getirirken öğrencilerimin binayı yakarken yakaladıklarını duydukları endişeyi paylaşırken Dean Mitchell’in verdiği yanıtı asla unutmayacağım. Kimsenin incinmediğini kabul etti, sigortanın fiziksel hasara dikkat edeceğini garanti etti ve bu deneyimin risk almak anlamına geldiğini ve mimarlık bölümündeki işleri karıştırdığım için mutlu olduğunu söyledi. Sınırlarını zorlayan riskler alma konusundaki cesaretlendirmesi ve desteği derindi ve ben her zaman akademik liderlik için bir rol model olarak ona hayran kaldım.

 

 
Okulunun maskotunu ne yaparsın?

 
Ateş püskürten bir ejderha.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: The Architect’s Newspaper

2 Yorum
  1. benzetmeler ve maskotlar hedefler konusunda zihin haritasını veriyor.

    Baha Üstündağ | 28 Ağustos 2019

  2. “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok mimarlık ve tasarım okulu için, 2019 kurumsal liderlikte bir kaymaya işaret ediyor. Charlotte’dan Berkeley’e kadar yeni dekanlar, ülkenin en zorlu ve heyecan verici programlarının sorumluluğunu üstlenecek.”

    Güzel bir hedef bizde böyle düşünen kaç öğretim üyesi vardır acaba?

    Azmi Açıkdil | 6 Eylül 2019


Yorum yazmak için


Kadim yerleşimlere ‘Şehir’ derim.. Planla yapılanlara ‘Kent’..

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu