KURBAĞALIDEREDEKİ İNŞAAT / Arif ATILGAN |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
KURBAĞALIDEREDEKİ İNŞAAT / Arif ATILGAN
Share 6 Ağustos 2019

Kurbağalıderede sıra dışı bir inşaat fark ediliyor. Öyküsüne bakalım.

 

 

                                                                   Sıradışı İnşaat.

 

Kurbağalıdere kenarındaki denize yakın son ev. Altınordu Kulübüne kullandırılmış. Tek katlı yığma kâgir bina.

Muhtemelen tescilli eser.

                                                     Dere Kenarında Denize En Yakın Ev.

 

2000’li yılların başında karı-koca yaşlı bir çift oturuyormuş. Onlar yaşamını yitirince ev boş kalmış. 

 

2005-2010 yılları arasında, o evin yerine tek katlı yeni bir bina yapılmış. Daha sonra bina tabanda büyütülmüş ve üzerine bir kat çıkılmış.

 

2011 yılında Kadıköy Belediyesi binaya tutanak tutmuş, mühürlemiş..  Yeni mülk sahibinin Of-Hayrat Kültür Eğitim Vakfı olduğu anlaşılıyor.

 

Bu tarihten sonraki olaylar oldukça ilginç.

 

2013 yılında Parsele Özel Plan Tadilatı yapılıyor. Afete karşı yerleşime ‘Uygun Olmayan Alan’, ‘Uygun Alan’ haline geliyor.. Kaçak bina sahipleri isterlerse bu binaya iskân alabilecekler, isterlerse yıkıp 3-4 katlı yeni inşaat yapabileceklerdir.

 

Günümüzde kaba inşaat bitmek üzeredir.

 

Konuyla ilgili Kadıköy’ün Kent Konseyi ve Mimarlar Odası Başkanı özet olarak ‘Kent Konseyinin, Mimarlar Odasının, Şerdil Başkanın haberi var. Bölge için yanlış bir uygulama maalesef.. Ruhsatlı, belgeleri doğru, yasal bir inşaat.. Semt sakinleri dava açmalı.’ Diyor. Kadıköy Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü de yönetmeliklere uygun olduğu şeklinde benzer açıklamalarda bulunuyor. Hâlbuki Plan Tadilatlı parsellerin öğrenilebildiği, bunlara özel dikkat edilmesi gerektiği bilinmektedir. Nasıl atlanmıştır?

 

Kadıköy Kent Dayanışmasının kuruluş sebebi kentteki sorunlu plan-projeleri engellemek, engellemeye çalışmaktır. Onlar nasıl atlamışlardır bu konuyu?

 

Denebilir ki aynı görüşte bir STK gözetilmiş.. Of-Hayrat Kültür Eğitim Vakfının, Kadıköy Belediyesinin partisiyle aynı görüşte olmadığı da anlaşılmaktadır.

 

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı 2019 Temmuz ayı Yüksek Divan Kurulunda “…. Dereağzı Tesisleri yetersiz. Oranın yakınına bir bina yapılıyor. 3-4 ay içerisinde modern, günün şartlarına uyan bir binamız olacak…..’ demiş. Bu bina burası olabilir mi?  

 

Bütün partiler seçimlerde ‘Parsel ölçeğinde Plan Tadilatı yapılmayacaktır’ sözü verirler. Ama yine her dönemde bu işlemler yapılır.. Kent Mücadelesi yaptığı düşünülenlerin de bazen yapmayacağı tutar..

 

Vatandaş ne yapsın?…

5 Yorum
 1. orada öyle bir tuhaflık var ki, şantiyenin kapıları gizli, bekçileri tetikte. nerden izin koparmışlarsa derenin dibine betonu çakmışlar. yeni belediye başkanı, kendini göstermelisin.

  meltem doğanay | 6 Ağustos 2019

 2. İmtiyaz, kayırma bizde olduğu kadar adına demokrasi denilen hiç bir ülkede bu denli yoğun olamaz. Güya burası Kadıköy, aydın insanların yurdu. Hani ses var mı? Arif bey yazıyor, peki bunu dinleyen, bakan, soruşturma açan var mı?

  Mete Ünüsan | 7 Ağustos 2019

 3. Konunun daha detayalı açıklaması da bu LİNKte:
  KURBAĞALIDEREDEKİ İNŞAATA BAKIŞ
  http://arifatilgan.wixsite.com/arifatilgan/single-post/2019/08/02/KURBA%C4%9EALIDEREDEK%C4%B0-%C4%B0N%C5%9EAATIN-G%C4%B0ZEMLER%C4%B0

  Arif Atılgan | 8 Ağustos 2019

 4. Bu ülkenin gariplikler ülkesi olması değimi yerine hukuksuzluklar rejiminim hız kesmediğini söylemek daha doğru. Hukuk yok, imar düzeni saçma, koruma yok, doğaya saygı yok.

  neslihan demirbağ | 12 Ağustos 2019

 5. Bu bence kaçak inşaat. Yani bir ruhsatı var belki ama belediye bunu gündeme getirmeli ve iptal etmeli. Kim aracı olmuşsa ortaya çıkarılmalı.

  Cenap Keskinoğlu | 16 Ağustos 2019


Yorum yazmak için


Söğütlüçeşme’ye 193 milyonluk AVM için hukuk garabeti: ‘AVM sevdası’ yargı kararını iptal ettirdi 13. İdare Mahkemesi, 8 Mayıs’ta megakentin en kıymetli bölgelerinden biri olan Söğütlüçeşme’yi gar görünümlü AVM’ye çevirecek imar planlarının yürütmesini durdurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın karara itirazı üzerine ‘jet hızıyla’ 193 milyonluk proje için verilen yürütmeyi durdurma kararı iptal edildi.   Uğur ŞAHİN […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org