Kelebekler Vadisi için tehlike çanları çalıyor… ‘Artık korunamaz’ |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Kelebekler Vadisi için tehlike çanları çalıyor… ‘Artık korunamaz’
Share 9 Ağustos 2019

Fethiye’nin eşsiz turizm bölgesi Kelebekler Vadisi, SİT statüsünün düşürülmesi sonucu yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya. Mimarlar Odası Şube Başkanı Doç. Dr. Öncü Başoğlan Kelebekler Vadisi’nin artık korunamayacağını belirtti.

 

 

 

 

 

 

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli doğal alanlarından olan Muğla’nın Fethiye ilçesindeki Kelebekler Vadisi’nin statüsü değiştirilmesine tepkiler büyüyor. TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şube Başkanı Doç. Dr. Öncü Başoğlan Avşar, Muğla’nın her yerinin yıllardır kaçak yapılarla turizme açıldığını, şimdi de sıranın Kelebekler Vadisi’ne geldiğini söyledi.

 

 

Birgün’den Berkay Sağol’un haberine göre; Avşar, “Öncelikle 1. derece, 2. derece ve 3. derece şeklindeki tanımlar ‘Kesin Korunacak Hassas Alanlar’, ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanları’ ve ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları’ olarak değişti. Kelebekler Vadisi de dahil olmak üzere Muğla’da birçok alan ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanları’ statüsüne düşürüldü. Uzun yıllardır yakın çevresinde süre giden yoğun turizm etkisinden Kelebekler Vadisini koruyan 1. Derece Doğal Sit statüsüne sahip bir korunan alan olmasıdır. Statünün bu şekilde değiştirilmesiyle Kelebekler Vadisi artık korunamayacak” dedi.

 

Yönetmelikte geçen tanımın çok muğlak olduğunu söyleyen Doç. Avşar, şöyle konuştu: Bungalov ve çadır deniyor. Nasıl bungalov yapacaksınız, bunların türü ne olacak başka hiçbir detay yok. Muğla’nın bütün koylarını bu şekilde yapılaşmaya açtılar. Yıllarca yapılan bütün kaçak yapılara imar affı çıkardılar ve doğal dengeyi bozdular. Kelebekler Vadisi’nde de aynı şey yaşanacak. Çünkü insanın gittiği yere bir sürü şey gider. Modern insanın konforunu sağlamak gerektiği için orayı yapılaşmaya açtığınız anda oraya yol gider, elektrik gider. Doğal dengeyi bozar. Bırakalım Kelebekler Vadisi de bu şekilde kalsın

 

 

“TALAN PROJESİNİN SON ADIMI”

 

 

AKP’nin doğal alanları yağmalama projelerinin bir başka örneği olduğunu belirten CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban da, şöyle konuştu: “AKP’nin özellikle belediye yönetimini alamadığı kıyı kentlerimizi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle birtakım uygulamalar yaparak yandaş şirketlere peşkeş çekmeye çalışan siyasi iktidarın, keyfi uygulamalarının önüne geçilmelidir. Kelebekler Vadisi’nin 1. derece doğal sit statüsünün düşürülmesi, adım adım bölgenin yağmalanma habercisiydi. Bu bölgenin yapılaşmaya açılması ise bu talan projesinin son adımıdır. Kaz dağlarından, Kelebekler Vadisi’ne kadar ülkenin bütün doğal güzelliklerini, yaşam alanlarını, nefes borularını kesmeye çalışan siyasi iktidara karşı her platformda mücadele edeceğiz. Yağma ve talana geçit vermeyeceğiz.” Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, “Kelebekler Vadisi’nin imara açılmaması ve rant alanına dönüşmemesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak : Cumhuriyet


Yorum yazmak için


  Christo 84 yaşında vefat etti Editör: JONATHAN HILBURG   Rahmetli eşi Jeanne-Claude Denat de Guillebon ile tamamladığı muazzam kamu tesisleri için ün kazandıran Bulgar doğumlu sanatçı Christo Vladimirov Javacheff, 31 Mayıs 2020’de dün 84 yaşında doğal nedenlerle öldü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org