Mimdap
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Frederick C. Robie Evi Restorasyonu
Share 17 Ağustos 2019

Tasarım: Harboe Architecture

 
Frank Lloyd Wright’ın Chicago’nun Hyde Park semtindeki Robie Evi, 1910’da bisiklet üreticisi Frederick Robie ve ailesi için tamamlandığında, bir binanın hayatı – Amerikan Mimarlar Enstitüsü tarafından düşünüldüğü zaman bile – bir güç olarak kabul edildi. 20. yüzyılın en önemli 10 yapısından biriydi ve süreç içinde sorunlar yaşamaya başladı. Neyse ki, yakın zamanda yerel koruma mimarı T. Gunia Harboe (FAIA) liderliğindeki iç yenileme çalışmaları, Wright’ın tasarımını bir yüzyılda göründüğünden daha net bir şekilde sergiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ev sadece 16 yıllığına tek aile konutu olarak hizmet vermiştir ve binaya sahip olan ve 1926 ile 1958 arasında bir yurt olarak kullanılmıştı. Beyan edilen ilk yapıydı. (1963’de) yalnızca mimari esasına dayanarak isimlendirilen ilk Ulusal Tarihi Simgesel Yapı olan bir Chicago Landmark’ı (1957’de) ve UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak adlandırılan ilk Modern mimari örneklerinden biri (bu yıl, diğer yedi Wright tasarımı ile birlikte) olarak kabul edilmişti.

 

 

 

Bu en son restorasyon için yapılan çalışmaların kapsamı, önceki projeler üzerine inşa edildi ve en düşük iki katın ana alanlarıyla sınırlı kaldı: giriş, bilardo odası, zemin seviyesindeki çocuk oyun odası ve ikinci odadaki oturma odası ve yemek odası katı.

 
Wright’ın özgün tasarımına göre, sanat camlı yeni bir ön kapı üretildi. Zemin seviyesindeki zengin kırmızı manyezit zeminler orijinal malzemelere dayanarak restore edildi – büyütülmüş bir görünüm, cilalı minik ahşap yongaların varlığını ortaya çıkardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yenilenen bir inglenook – kaldırıldığından beri – oturma odasının mekânsal konseptini Wright’ın orijinal planına geri döndürür. Dinlenme koltuğu olmadan, merkezi şöminenin kompozisyonu neredeyse klasik görünüyordu, evin ortasında simetrik olarak oturuyordu ve oturma odasını yemek odasından ayırıyordu. Şöminenin önündeki alan şimdi daha nüanslı bir kompozisyonun ayrı fakat ayrılmaz bir parçası haline geliyor: bir tanesi ocağa bitişik asimetrik bir oturma alanı sağlarken, ilerlemesini ayarlayan merdivenin tepesindeki küçük alanı daha iyi tanımlarken alt katta oturma odasına girişi meydana getiriyor.

 

 

Ancak en önemli değişiklik, evin ilk ve ikinci katları boyunca restore edilen sıva ve boya bitirmeleridir. Harboe, alçı sıvaların karmaşıklığını ortaya çıkaran pahalı küçük bir el mikroskobu taşır, burada açıkta kalan kum agregası, yüzeye derinlik veren koyu renklerin hafif bir uygulamasını taşır. Harboe, “Büyünün kayıp olduğu yer burası” diyor. “Derinlik, incelik ve çeşitlilik bulunmaktadır. Işığın çarpma şekline bağlı olarak, ona her baktığınızda değişir. ” diye devam ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wright’ın pencerelerinin karmaşık geometrileri, iç yüzeylerinde karmaşık gölgeler oluşturuyor. Ancak bu yüzeylerin tümü, Wright’ın dehasını doğanın kendi karmaşıklığını yansıtan soyutlanmış bir süs şeması oluştururken görebileceğimiz orijinal zenginlik ve derinliklerine tam olarak restore edilmiştir. Akıl hocası Louis Sullivan, geleneksel yüzey süslemesinin ayrıntılı kavrayışları ile benzer etkileri başardığında, Wright bunu, mimarinin şahsen tecrübe etmesini gerektiren estetik bir şekilde gerçekleştirildiği, ancak en sofistike resimsel portreyi bile geçtiği için başka bir seviyeye götürür. Robie Evi her zaman en iyi başarıların bir eseri olarak anlaşıldı, ancak sadece şimdi tam olarak görülebiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wright’ın çeşitli projelerdeki çalışmaları ile yakından çalışmak Harboe’nun takdirini yalnızca derinleştirdi: “Adam söylediği her şeydi” diyor. “Bunu abartabileceğini sanmıyorum: O yaratıcı bir dahiydi.” diye devam etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 

 

Proje: Frederick C. Robie Evi Restorasyonu, Şikago
Müşteri: Frank Lloyd Wright Güven • Karen Sweeney, AIA (proje yöneticisi)
Mimar: Harboe Architecture, Şikago • T. Gunny Harboe, FAIA (müdür); Robert Score, AIA (proje mimarı); Mark Kasprzyk, AIA (mimar)
Müteahhit: Bulley ve Andrews
Malzeme Konservatörü: Bina Koruma Ortakları
Vitray Danışmanı: Julie L. Sloan S
ize: 9,063 ayak kare (toplam), 3,700 ayak kare (proje alanı)
Maliyet: 2.6 milyon dolar

 

 

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

 

1 Yorum
  1. Modern dönem ustalarının yapıtları da artık restore edilebiliyor. Onlar da eskiyor yani.

    Canan Okur | 28 Ağustos 2019


Yorum yazmak için


Yazan Belén Maiztegui | Çeviri Maggie Johnson   Sadece 2 ay önce, Çin’in Wuhan şehri, Coronavirus salgınıyla mücadele etmek için 1000 yatak, 30 ICU ve şehrin tıbbi repertuarına yeni yataklar ekleyerek Wuhan Huoshenshan Hastanesi’nin yapımını  dünyaya duyurdu. Bina, 10 gün içinde 7.000 inşaat işçisinden oluşan bir ekip tarafından tamamlandı. Birçok ülke, karşı karşıya kaldığı salgını […]

Copyright © 2020 Mimdap.org