Salisbury Treescape: Kamusal Gölgelik… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Salisbury Treescape: Kamusal Gölgelik…
Share 13 Temmuz 2019

“Salisbury Ağaçları”

 

 

 


Hong Kong’un en sıcak turistik yerlerinden biri olan Tsim Sha Tsui’deki koşuşturma ve Salisbury Yolu boyunca yer alan Salisbury Treescape, limandaki kentsel doğaya saygı gösteren ağaçlara benzerlik gösteren gölgelik serisidir. Tsim Sha Tsui’nin doğu MTR istasyonunun J2 çıkışından Victoria Dockside’deki otobüs duraklarına kadar uzanan Salisbury Treescape, doğanın içine dalmış büyüleyici bir sokak manzarası oluşturmak için Salisbury Yolu üzerindeki ağaç kanopisini bir anlamda tekrarlayarak genişletiyor.

 

 

 

 

 

Yürüyen merdivenlerden gelen dinamik bir manzarayı çerçevelemek için çeşitli yüksekliklerle inşa edilen J2 çıkışının dışındaki orman benzeri yapı, sırlı temperli cam kapak ve ahşap yüzgeçli ekranla kapatılmış altıgen iç içe geçme kümelerini içerir. Çelik dallar, kanopiyi desteklemek için dikkatlice hesaplanmış ve Hong Kong’daki tayfun mevsimine dayanacak şekilde inşa edilmiştir.
Altıgen gölgelik, Salisbury Yolu üzerindeki örümcek ağaçları ile yankılanırken, kullanıcıları şiddetli yağmurdan, güneş ışığından ve güneş ışığından, yaz sıcağından korur. Kademeli tavan ayrıca yaz aylarında aşırı yağmur suyunu da boşaltır.

 

 

 

 

 

İnsanlar yürüyen merdivenleri tırmanırken, gölgelikte parlayan yumuşak ışık ve gölge bölgelerle karşılanırlar. Geceleri loş sokak lambaları, romantik bir altın sarısı geçidi oluşturmak için gölgelik üzerinde yansıtılır.

 

 

Çoğu zaman, dünyanın en yoğun şehirlerinden biri olarak bilinen kent doğası, Hong Kong’da çok değerli bir hazinedir. Mimariyi doğa ile dikkatlice birleştiren Salisbury Treescape, kamu altyapısının geleceğine alternatif bir hayal gücü sunuyor.

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

1 Yorum
  1. Muhteşem bir düşünce. Bizim güney illeri Adana, Antalya için de ideal.

    Saliha Babaoğlu | 14 Temmuz 2019


Yorum yazmak için


Editör: MATT HICKMAN   İngiliz mimarlık firması Grimshaw’un Los Angeles ofisi, 30.000’den fazla öğrencisi olan genç bir kolej olan Santa Monica College’da (SMC) 21.000 metrekarelik bir sanat kompleksi için planlar yaptı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org