Keely Colcleugh ile Mimari Görselleştirme… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Keely Colcleugh ile Mimari Görselleştirme…
Share 3 Temmuz 2019

Keely Colcleugh : Yapılı Çevrenin Geleceğini İletişim Kurmakta ilgili “Biz bir Olasılık Şirketiyiz”

 
Söyleşiyi yapan: Eric Baldwin

 

 

Viper Odası – Morphosis.

Mimarlık, hikâyelerle tanımlanır. Yeni ortamlar inşa ettiğimiz fikirlerin görselleştirilmesi ve iletilmesi yoluyla gerçekleşir. Mimar olarak eğitilmiş Keely Colcleugh, mimarlık, grafik tasarım, film ve görselleştirme alanlarında çeşitli deneyimlere sahip bir tasarımcıdır. 2009 yılında öncü görselleştirme tekniklerini animasyon, interaktif tasarım, grafik ve marka ile birleştirme isteği ile Kilograph’ı kurdu.

 

 

Şimdi Keely, Los Angeles ve İspanya’da ofisleri olan büyüyen bir yaratıcı ajansın CEO’su.

 
ArchDaily ile yaptığı özel röportajda Keely, iletişim tasarımına geçişi, Los Angeles’a olan sevgisini ve görselleştirme sanatının nasıl gelişmeye devam ettiğini anlatıyor.

 

 

 

Keely Colcleugh

 

 

 

Eric Baldwin: Bize Kilograph’ın nasıl ortaya çıktığını söyleyebilir misiniz?

 

 
Keely Colcleugh: İşe 2009’da sadece mimari tasarımlar yaparak başladık. O zamanlar gerçekten burada bunu yapan başka kimse yoktu. Bu yüzden biraz kapalı bir pazar vardı. Ve teknoloji ilerledikçe ve pazar büyüdükçe, en iyi yaptığımız şeye ve zevk aldığımız şeye odaklanmaya başladık. Bir projenin tüm iletişim döngüsü üzerinde çalışıyoruz, ister kamu altyapısı projesi isterse mimari rekabet olsun, hangi binaların nasıl görüneceğine dair hikayeleri en ilgi çekici şekilde anlatmak için.

 

 
Kısa bir süre önce şirketi ve misyon beyanımızı yeniden markalandırma sürecinden geçtik. Yapılı çevrenin geleceği hakkında çok iyimser bir görüşümüz olduğu gerçekten belli oldu. Los Angeles’ta bu eşsiz bir şey. Görsel efektler topluluğunda, Los Angeles’in geleceğinin tüm görüşleri çok distopik olma eğilimindedir. Ve mimari görselleştirme sanatçıları arasında bile, geleceği nasıl temsil edeceğimize karar verildiğinde, distopyaya gidiyorlar. Biz her zaman mavi gökyüzüyüz.

 

 

 

LA Futbol Kulübü – Giriş – Gensler Los Angeles.

 

 

 

Eric Baldwin: İşinize özel bir yaklaşımınız var mı?

 

 

Keely Colcleugh: Verimlilik adına bile şablonlar ve bir çerez kesici yaklaşımı kullanmak konusunda gerçekten olumsuz hissediyoruz. Araştırma ve geliştirmede yeni fikirler üretebilecek bir şey olduğuna inanıyoruz. Ve böylece sürekli yeni şeyler deniyoruz. Belirli bir alandaki ustalar olmadığımız anlamına gelebilir, ama kesinlikle bir şeyler deneyen ilk kişileriz. Bu bizi gerçekten bir olasılık şirketi yapar ve şimdi kendimiz diyoruz.

 
Hizmetlerimiz giderek daha fazla gerçek zamanlı görüntülemeye odaklanmaktadır. Her şey VR / AR’ye doğru evrimleşiyor, çünkü şu anda alandan daha büyük bir seviyede potansiyel ve iletişim potansiyelini iletebiliyorlar. Her müşteri farklı olduğu için, film, animasyon, fotoğraf, sürükleyici ya da gerçekten belirli bir izleyici için en anlamlı olanı ifade edebilir. Tüm bu unsurların entegrasyonunun, bir mülkün marka / pazarlaması için hızlı bir projenin yapabileceğinden daha fazla olduğuna inanıyoruz.

 

 
EB: Ve sadece mimarlarla değil, çeşitli müşterilerle çalışıyorsunuz?

 
KC: Evet! Yeni enerji teknolojilerinin görselleştirilmesi, mobilite ve emlak geliştirme gibi alanlarda yetkinlikleri sergilemekten heyecan duyuyoruz. Ama aynı zamanda mimarlığa odaklanmaya devam ediyoruz. Kalmak için ilginç bir yer olduğunu düşünüyorum. Daha fazla büyüme görmemizin nedenlerinden biri 3D’nin daha fazla sektöre genişlemesi. VR, AR ve diğer tür görselleştirme istekleri tek bir sektörle sınırlı değildir, bu yüzden şirketler her şeyi başarabilecek yaratıcı bir firma aradıklarında bizi bulurlar. Özellikle LA gibi büyük bir şehirde bir firma ararken.

 

 

El Paso Çocuk Müzesi – Koning Eizenberg.

 

 

EB: Şu anda üzerinde çalıştığınız benzersiz bir proje var mı?

 
KC: Şu anda Michael Graves’in ofisi ile birlikte çalışıyoruz ve ofisteki hiç inşa edilmeyen projeler için yaptığı suluboya çizimleri hayata geçirmek için çalışıyoruz. Dünyaları yaratmak için jest temelli bir hareket gibi duyusal girdiler kullanmaya ve akıcı bir suluboya efekti elde etmek için farklı gölgelendiricilerden kullanmaya çalışıyoruz. Bu tamamen sürükleyici, deneysel tasarımlarla oynamamız için eğlenceli bir bölge.

 

 
Buradaki zorluk insanları kulaklıktan almak. Bu nedenle, bu deneyimleri müşterileriyle paylaşmaya mecbur bırakma yöntemlerini incelemeliyiz.

 

 
EB: Sanal gerçeklikle, müşterilere veya topluma sunum yaparken farklı bir yaklaşım benimsiyor musunuz?

 
KC: Mimarlar için, tüm paydaşları aynı sayfada elde etmek ve sorunları çözmekle ilgili. Tasarım vizyonunu iletmek, sorunları çözmek, hızlı karar vermek. Halka bir deneyim sunarken, ses ipuçları gibi başka teknikler kullanmanız ya da bir deneyime yönlendirilmeniz gerekir. Sizi çekmek ve bir şeyleri işaret etmek için bir ev sahibi oluşturmak gibi şeyler yapıyoruz. Çünkü eğer bir şey hakkında konuşuyorsanız ve insanlar buna bakmıyorsa, bir anda kafa karıştırıcı olabilir.

 

 
Gerçekten zorlamaya çalıştığımız şeylerden biri, o sanal alanda iletişim. Kullanıcı deneyiminin çoğu, mimari görselleştirme şirketlerinin düşüneceği son şey. Oysa ilk düşündüğümüz şey bu. Ve böylece burada UX tasarımı yapan birkaç insan var. Marka vizyonuyla başladığımızda her zaman daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

 

 

 

California Pazar Merkezi

 

 

EB: Alanınızda teknolojiden yararlanan engeller hakkında biraz daha konuşabilir misiniz?

 
KC: Sanal gerçeklik ve cihazın kendisiyle çoğu insan için teknolojiyi korkutma faktörü olduğunu düşünüyorum. Yani giriş için en düşük engeli yapmakla ilgili. Ve bu, telefonlarına getiren iyi bir Karton deneyimi veya sohbeti yavaş yavaş geliştiren başka bir şey olabilir. Ayrıca, bunun yapılması gereken stratejinin netliği veya iletişimin netliği olduğunu ve marka ekibinin geldiği yer olduğunu düşünüyorum. Bu hedefleri alıp çevrelerinde erişilebilir bir deneyim yaratıyoruz.

 

 
EB: Çok çeşitli projeler yapıyorsunuz ama yine de fotogerçekçi çalışmalar yapıyorsunuz, değil mi?

 
KC: Kesinlikle. Şu an Whiskey Hotel adlı bir proje yapıyoruz. Her oda içinde viski olacak ve inşa edilecek. Kelimenin tam anlamıyla varışta bir atış olsun.

 
EB: Benim tür otelim gibi geliyor! Biraz geriye adım attığımda, neden ilk önce mimarlıkla ilgilenmek istediğinizi merak ediyorum.

 
KC: Bu iyi bir soru. Sanat ve fiziğin ilginç bir karışımı olduğunu düşünüyorum. Fiziği çocukken çok sevmiştim ve lisede bu benim en önemli konuydu. Küçük yılım o bölümde çok çalıştım ve sonra fiziğe girmeyeceğimi farkettim. Gerçekten görebildiğim bir yol yoktu. Yani mimari anlamlı görünüyordu. Ben de çizim yapmayı sevdim, bu onun bir parçasıydı.

 

 

 

Kilograf Stüdyosu

 

 

 

EB: Demek McGill’de çalışmaya gittiniz. Gerçekten sana yapışmış o tecrübeye özgü bir şey var mıydı?

 

 
KC: Bu yıl 20 yıllık deneyime vardık. Bütün sınıf arkadaşlarımla tanıştım ve hepimiz inanılmaz derecede benzeriz. Mezun olduğumuzda çok farklı görünüyorduk, ama çoğumuz mimaride kaldık. Ben ayrılan birkaç kişiden biriydim. Fakat o anla ilgili kesinlikle bir şeyler vardı, çünkü dijital araçlar yoktu. Fakat yaptığınız her şeyde agresif bir temsil yaklaşımı vardı. Bunun hepimizin temsili ve bir projenin arkasındaki fikirleri düşündürdüğünü düşünüyorum.

 

 

 

Hollywood’un evi.

EB: OMA, AMO, Bruce Mau ve SOM gibi ofislerde çalıştınız. Birçok farklı rol üstlendin ve bu deneyimlerin sana neler verdiğini ve bir şeyden diğerine nasıl sıçradığını merak ediyorum.

 
KC: Okulun ilk gününden itibaren ilgim sunumdu. Hatta sunumlarında diğer insanlarla çalışacaktım. İyi bir mimar olup olmadığımı bilmiyorum, ama sunumlarım hep aynıydı. OMA’ya gittiğimde, her şeyin sunulduğu bu dünyadaydım. Her şeyin Rem’e çok net ve özlü bir şekilde sunulması gerekiyordu, çünkü çok zaman geçirdi. Bir sorunuz varsa, istediği şeyin yüz sayfasını, fikrinizi ve ikinci fikrinizi almak zorundaydınız. Onunla oturmak ve içinden geçmek zorundaydın. Fikrinizi hızlı bir şekilde ifade etmek için elinizden geleni yaptınız.

 
Bir süre sonra Bruce Mau ile çalışma şansım oldu. Sonunda, meşru bir şekilde iletişim tasarımında olmaya çalışmam gerektiğine çok açık bir şekilde karar verdim, çünkü her şeyin olduğu gibi görünüyordu. Hayatın boyunca yapacağını düşündüğün bir şeyi bırakmak çok zor. Ama denedim ve kesinlikle sevdim.

 

 

 

LA Futbol Kulübü – Giriş – Gensler Los Angeles

EB: Peki, görselleştirmeye nasıl geçtiniz?

 

 
KC: Sanırım teknoloji geliştikçe geldi ve yeni olasılık alemlerini açan yeni programları denedim. Toronto’da mimari modelleme yazılımı ve ileri teknoloji film yapımlarında kullanılan teknikleri kullanan bir mimar şirketi hakkında bir makale okuduğumu hatırlıyorum. Ön görselleştirme olarak adlandırıldı ve Azınlık Raporu yeni çıktı. Filmi izledim ve harikaydı. Ağa ulaştım ve beni yapan birkaç adamla temasa geçtiler. Los Angeles’a uçtum ve ona gerçekten aşık oldum. Bu yüzden hemen daldım ve görsel efektlerde çalışmaktan ve yazılımı öğrenmekten gerçekten zevk aldım.

 

 
EB: Los Angeles’ta olmak işinizi nasıl şekillendiriyor?

 

 
KC: Los Angeles son sınır. Gerçekten, Batı mimarisi için, kültür için. Olayların tarihsel olarak gerçekleştiği ve devam edeceğini düşündüğüm yer. Yeni teknolojilere gerçek bir odaklanma ve gerçek bir iyimserlik görmeye başlıyoruz. İlerlemek istediğinizde, bir firmanın olması için daha iyi bir şehir düşünemiyorum. Şu anda LA’daki çoğu büyük projede temel olarak çalıştığımız için çok şanslıyız, bu yüzden birçok şekilde insanların şehirdeki değişiklikleri görme şeklini şekillendirmeye yardımcı oluyoruz. Bu yüzden sürekli olarak LA’nın işimizde ne olacağına karar veriyoruz.

 

 

 

Michael Graves VR Film şeridi

EB: Bugün bile, el çizimi ve dijital temsil hakkında hala bir tartışma var. İkisi arasında bir çizgi olduğunu mu yoksa çizginin uzağa gittiğini mi düşünüyorsun?

 

 
KC: Tamamen bittiğini düşünüyorum. Sanırım bilgisayarları sanatsal araçlar olarak kullanabileceğimiz bir noktaya geldiğimizde farketmez. Bu bir sadakat tartışması değil, teknoloji tartışması değil, fikir tartışması. Bir pozisyon tartışması. Artık bunun bir sorun olduğunu sanmıyorum; bu sadece ifade.

 

 
EB: Burada üzerinde çalıştığınız şeylerin kapsamını genişletebilir misiniz? Gerçekten zevk aldığınız veya daha fazlasını keşfetmek istediğiniz belirli bir iş var mı?

 

 

 

KC: Sanal gerçeklik çalışmasına gerçekten ilgi duyuyorum. Ve yine muhtemelen okula gittiğimde tarihin o zamanının bir ürünü. En başından beri, mekanın yaratılmasıyla ilgiliydi. Ve böylece mimarinin neden önemli olduğu konusundaki bu temel fikre geri dönüyoruz gibi hissediyor. Bunu gerçekten canlandırıcı ve heyecan verici buluyorum. Oradaki potansiyel sadece büyüktür.

 

 

 

Hollywood Evi

 

 
EB: Ofis yapınızdan bahseder misiniz? İspanya’da bir ekibin olduğunu söylediğini biliyorum. Takımlar nasıl kurulur?

 

 
KC: İspanya’daki ekibimiz gerçekten ekibimizin bir uzantısı. Orada büyüdükçe, fikir kendi projelerini alacakları. Gerçekten silolarda çalışmıyoruz. Herkes biraz bir generaldir ve üzerinde çalıştığımız projeye bağlı olarak yetenekleri yukarı ve aşağı yönde hareket ettiririz. Bu yüzden çok organik bir ofis yapısı.  Belki de Kanadalı olduğumuz ve çok demokratik olmaya çalıştığımız içindir.

 

 
EB: Bir noktada SCI-Arc’ta okula geri döndün. Bu nasıl oldu?

 

 
KC: Okuldan ayrılıp OMA’ya katılmak için okulu bıraktım. İlk iş deneyimimden hemen sonra Rice’teki yüksek okula başladım. Bir arkadaşım beni ilk dönemimin ortasında aradı ve Rotterdam’da bazı insanlara ihtiyaç duyduklarını söyledi. Onunla şahsen buluşmak istersen, Rem’in gelecek hafta San Francisco’da olacağını söyledi. Ve tam anlamıyla yaptım! Bu kafeye girdiğimi hatırlıyorum ve onunla kahvaltı yaptım. Portfolyomu gösterdim ve “yani Rotterdam’da çalışmak ister misin?” dedi. Hala okulda olduğumu söyledim ve “hala okulda olduğun gerçeği bana çok çekici geliyor” dedi.

 

 
Bu yüzden bıraktım! Tamamen dışarı çıktım ve bir süre çalıştıktan sonra, okula geri dönmek istediğimi ve masada bıraktığım şeyler olduğunu hissettim. SCI-Arc’ın harika bir programı vardı, ben de başvurdum ve oraya gittim.

 

 

 

Süspansiyon Evi – Gazete Tabanlı Navigasyon

 

 
EB: Demek Los Angeles’i eve aramak için geldiniz. Favori bir mahallen var mı?

 
KC: Culver City’den hep keyif aldım. Ziyaret ettiğim ilk andan itibaren alanlar arasındaki alanları düşündürdü. Bu, Sony’nin mirası, bölgenin tarihi ve oradaki petrol tuğlası ile ilginç bir karışımı. Los Angeles’ın tuhaflığıyla ilgili sevdiğim bir şey var ve onu Culver City’de bulabilirsin.

 

 

 

EB: Aldığınız her şeyle birlikte, Kilograph’ı benzersiz yapan nedir?

 

 
KC: Fikirler. İnsanlar bize yaratıcılık için geliyorlar, çünkü daha önce görmedikleri bir şey önereceğiz veya mülklerini alıp, medyadaki belirli bir kitle için onu şekillendirmelerine yardımcı olacağız. Bunu başarmak için farklı insan türleri işe alıyoruz, bu nedenle çalışanlarımız yalnızca mimarlar ve 3D sanatçılar değil aynı zamanda eski oyun geliştiricileri, görsel efekt sanatçıları, illüstratörler, VR geliştiricileri ve daha fazlasıyız. Bu gerçek bir eritme potası ve bizde her şeyin mümkün olduğunu söylememizin nedeni bu.

 

 

 

 

 

Kaynak: Arch Daily

4 Yorum
 1. Nasıl günümüzün mimarlığının konusu haline geldi bu görselleştirme değil mi? Adeta tasarım otağı artık görselleştirmecilik.

  Derya Tokluoğlu | 3 Temmuz 2019

 2. Nasıl bir mimarlık sunum aşamasına geldik diyorum. Fikirden daha önemlisi onun sunumu olmaya başladı. Başka bir şey bu.

  Semra Güneştekin | 6 Temmuz 2019

 3. Farklı bir şeyi daha öğrendim resmen. İmaj bir araç olmaktan başka bir şeye dönüyor. Görsellikler çağına uygun olarak tasarımın esas dili olmaya doğru ilerliyor.

  selim deveci | 11 Temmuz 2019

 4. Maketten imaj dünyasına geçiş diyebilirim bir yandan. Diğer taraftan inşaat pazarlaması ve ticareti tamamen imaj üstünden gittiği için bu alan bütün dünyada patladı. Ancak tasarımcı ile birlikte çalışmak daha yeni ve farklı bir şey bana göre.

  ceyhun ünal | 15 Temmuz 2019


Yorum yazmak için


İstanbul’un hafızasını yüz yılı aşkın bir süredir muhafaza eden Büyükada Rum Yetimhanesi için restorasyon hazırlıkları başladı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org