Haus Gables |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Haus Gables
Share 3 Temmuz 2019

Tasarım: MALL

 

 

 

 

 
Haus Gables hayata, Boston merkezli tasarımcı ve MALL direktörü Jennifer Bonner’in 2014’te Atlanta galerisinde gösterdiği “Yurtiçi Şapkalar” adlı kavramsal bir tasarım ve araştırma projesi olarak başladı. “Çatıdan değil mimari bir projeye başlamanın bir yolunu buldum. Bonner, plan, yükseklik ya da bölüm – mekan ve iç mekan hakkında düşünmenin ilginç bir yolu olabilir ”diyor. Beş yıl sonra, bu ilk keşiflerde yer alan heves, Atlanta’nın tarihi Eski Dördüncü Koğuş mahallesinde, ailesi için 2.200 metrekarelik bir ikamet yeri olan Haus Gables ile yapılı bir şekilde gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

Londra merkezli AKT II yapısal mühendislik firması yöneticisi ve Bonner’e akıl hocası olan Hanif Kara, Haus Gables’in farkına varmasına yardımcı oldu. Bonner, “Amerika’da çelikten evler inşa etmediğimizden” beri, formları çelikle inşa etmek için Kara’nın ilk önerisini reddetti. Alternatif olarak, Kara, bu ülkede konut inşaatı için hala nispeten yeni olan ancak geleneksel ahşap çerçeve yapımında 21. yüzyıldaki bir değişiklik olarak görülebilen çapraz lamine ahşap (CLT) önermiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir CLT yapısal sistemi, FAIA’nın ünlü “karton mimarisi” olarak adlandırdığı Peter Eisenman’ın, bir modeldeki bir sunta veya karton parçasının dayanıklı bir yapı olarak çok boyutlu bir duvar olarak gerçekleştirilebilmesini sağlar. “Masanın üzerinde yapılabilirse, aynı teknikle gerçek yapılabilir” diyor Bonner. “Ama bir yapıştırıcı şerit yerine, 1410 inçlik vidalar; Bunu kolayca birleştiriyor. ”Süre boyunca göz korkutucu olan bu süreçte, Avusturya’ya getirilen ve sonunda birkaç gün içinde Savannah’ya sevk edilen ve imalatçıdan Savannah’ya sevk edilen 87 farklı büyük ölçekli CLT panelinin koordinasyonu da dahil edildi. – sitede. Ancak, sistem topografyayı içeriden gizleyebilecek ilave yapısal desteklere ihtiyaç duyulmadan çok katlı çatıların yapılmasına izin verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

18 feet genişliğinde, Haus Gables mevcut imar zarcını en üst seviyeye çıkarır: Alt seviyedeki garaja rampalı bir sürüşle erişilir; ana katta bir mutfak, merkezde bir çift kişilik yemek odası ve ön tarafta bir ana yatak odası; İkinci katta, ikinci bir yatak odası arkada, merkezinde bir veranda ve önünde bir oturma odası bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Çatı planını iki katlı bir evde formun jeneratörü olarak kullanmakla ilgili bir sorun, oturma odasının neden bir katın beklediğini üst katta olduğunu açıklayan dış tarafından ima edilen dramadan hoşlanan ikinci kat olmasıdır. Ana seviyede, sadece merkezi bir konuma sahip olan yemek odası, akrobatik çatıya açıktır.

 

 

Çatıları en çok çatlak gibi görünen çok yetenekli bir eve yakışan iç mekan, sahte kaplama ve renk kombinasyonlarının cesur uygulamalarıyla eğlenceli bir ev ortamı yaratıyor. Bonner, “Esprili ve komik, şaşırtıcı malzemeler” diyor. Duvar kaplamalarının çoğu, geleneksel wainscoting gibi ama geleneksel olmayan malzemelerde olduğu gibi duvarlarda düşüktür ve CLT panellerinin açıkta kalan yüzeylerine yönlendirilen elektriksel hareketleri kamufle ederler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dış kısım, iki desende, çimentolu beyaz bir sıva kaplamasıyla kaplanmıştır. Kuzey ve batı cepheleri, sahte tuğla sergilerken, güney ve doğu yükseklikleri monolitik yüzeyde sadece birkaç bağlantıya sahiptir. Bonner, tipik olarak yol işaretlerinde kullanılan cam boncukları, ince bir yansıtıcılık sağlamak üzere sıva son katına ekledi.

 

 

Haus Gables, mükemmel bir mimarın evidir, çünkü Bonner, piyasa güçlerinin kısıtlamaları dışındaki resmi çıkarları araştırdı. CLT’nin yeni nesil inşaatlarda sağlam bir yeri olmasına rağmen, Haus Gables’te açıkça görüldüğü gibi, sistemin resmi esnekliğinin ticari uygulamalarda işe yarayacağı görülüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje Bilgileri:

 

 
Proje: Haus Gables, Atlanta
Müşteri: Jennifer Bonner ve Volkan Alkanoglu
Geliştirici: Jennifer Bonner / MALL
Mimari / İç Tasarım: MALL, Boston. Jennifer Bonner (yönetmen); Ben Halpern, Benzi Rodman, Justin Jiang, Dohyun Lee, Daniela Leon (proje ekibi)
Yardımcı Mimar: Olinger Mimarlar
Genel Yüklenici: İlke Yapanlar Grubu
Yapısal Mühendisler: AKT II; Bensonwood; PEC Yapısal Mühendislik; Yangın Kulesi
CLT Üretici: KLH Massivholz
CLT Kurulum Uzmanı: Terry Ducatt
Ahşap Ürünleri Uzmanı: 7 Seas Group USA
İnşaat Mühendisi: Crescent View Engineering
Mekanik Sistemler: Emily McGlohn, AIA
Cephe Araştırması: Alex Timmer
Peyzaj Tasarımı: Carley Rickles
Boyut: 2,200 metrekare
Maliyet: Gizli

 

 

 

 
Kaynak: www.architectmagazine.com

 


Yorum yazmak için


Yetkililer nihayet Berlin’in “tahterevalli” si için yeniden birleşme anıtının zeminini hazırladı…   Editör: MATT HICKMAN   Önemli gecikmelerden ve tartışmalardan sonra, geçtiğimiz ay Berlin’de, 1989’da yeni, birleşik bir Almanya’ya geçilmesini  isteyen protestocuları onurlandıran interaktif bir anıt üzerinde çalışmalara başlandı. Stuttgart ve Berlin’de ofisleri olan bir mimarlık firması olan Milla & Partner tarafından tasarlanan anıt, Almanya’nın […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org