EV YAPMA PROGRAMLARI: TASARIM ve İNŞAAT PAZARLAMASI… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
EV YAPMA PROGRAMLARI: TASARIM ve İNŞAAT PAZARLAMASI…
Share 31 Temmuz 2019

HGTV’nin Oluşumu ve Körü Körüne Bir Endüstrinin Nasıl Gerçekleştiğine Bir İç Değerlendirme
Endüstri uzmanlarına göre, ev geliştirme ağı çoktan çökmüş olmalıydı. Oysa yirmi beş yıl sonra, Amerika’nın ev tasarımı kültürünün vazgeçilmez bir parçası
Editör: Dante A. Ciampaglia

 

 

Wes Johnson tarafından İllüstrasyon.

TV setleri: subjug / Getty Images. Yukarıdan saat yönünde: Michael Loccisano / Getty Images; Getty Images aracılığıyla Cyrus McCrimmon / The Denver Post; HGTV için Jason Davis / Getty Images; Desiree Navarro / WireImage / Getty Images; Getty Images ile Anne Cusack / Los Angeles Times.

Dişhekimi muayenehaneleri arasında güvenilir bir öngörülebilirlik vardır: Endüstriyel mukavemetli diş macununun asitli kokusu. Muzak’la rekabet eden bir tatbikatın soluk sesi. Thomas Kinkade Americana manzaraları. Vurgulamalar iyi başlı sorunları. Molar şeklindeki ekiciler. Ve eğer bir televizyon varsa, Property Brothers veya House Hunters sizi sabit kanalınızdan uzaklaştıracaktır.

HGTV programlama anlayışı mükemmel bir arka plan dolgusu sunar: zararsız, ama zorlayıcı. Ancak avlanan, çevrilen, sabitlenen ve dönüştürülen evlerin zaferlerini (ve trajedilerini) kronikleştiren sanatçılığı da ilkeldir – büyük ölçüde izlenebilir. 2018’de, HGTV’nin ortalamada Fox News’in, ESPN’in ve MSNBC’nin dördüncü senesinde ortalama 1.3 milyon izleyici olduğunu gösteriyor.  Bir ev geliştirme programının kablo başlangıcı olarak başlayan şey, bir Amerikan kurumunu, evden nasıl bahsettiğimizi ve evlerimizden ne beklediğimizi yükselten bir multimedya imparatorluğunun 25. Yılını  kutlamaktadır.  Granit mutfak tezgahı ve paslanmaz çelik aletler artık okul bölgeleri ve emlak vergileri kadar emlak hesabının da bir parçası haline gelmiştir. Hafta sonu savaşçıları şimdi tamamen karmaşık bir şekilde çalışıyorlar ya da projeler üretiyorlar. Bir odayı birbirine bağlamak için doğru aksan halıyı bulmak, sadece Büyük Lebowski rolünden daha fazlasıdır artık.

 

 

 

Kenneth Lowe (sağda), Frank Gardner (solda) ile birlikte 1994 yılında HGTV’yi başlattı.
Fotoğraf:HGTV

 

 

 

Kenneth Lowe 1990’ların başında HGTV’yi tasarladığında, yaşadığımız yerle ilgili ulusal konuşma çok farklıydı – eğer varsa. “Ev tasarımı [ve] 20 yıl önce bu ev tasarımı dedikleri derin, karanlık gizemli birşeydi.” İnsanlar henüz anlamıyorlardı ve HGTV’nin yaptığı şey halkı eğitmekti” diyor Lowe. “Eskiden bir sığınaktı olarak bir eve ihtiyacınız vardı. Şimdi daha çok, “Yaşam tarzım nedir, ailemin yaşam tarzı nedir ve evimle en iyi şekilde nasıl uyuşup onu nasıl tasarlayabilirim?” noktasına gelindi.

 
Lowe, 1980’de E.W. Scripps Şirketi’ne radyo istasyonlarının genel müdürü olarak katıldı. (Scripps en iyi ulusal gazete imparatorluğu ile tanınırdı.) Kablolu yayın henüz doğmakta olan yeni bir büyük yıkıcı güç olarak ortaya çıkmaya başladı: ESPN 1979’da başlatıldı, 1980’de CNN ve 1981’de MTV başladı. Böylece  üzerinde çalışmaktan ve ev inşa etmekten hoşlanan hobi ve endüstri deneyimiyle bu yeni ortaya çıkan televizyon biçimi yapımcılar tarafından evlendirildiler.

 

 

Eve tahsis edilen bir niş ağın işe yarayabileceği duygusu, radyodaki zamanından, gazete bayilerinden yayınlarından, bir evi kimin inşa ettiğini, tasarladığını ve düzenlemesini tartışırken arkadaşlarının ilgisini artırdığı yönünde bilgilendirildi. Lowe, “Boomer nesli, 80’li yılların sonlarında, 90’lı yılların başında, eve odaklanmaya bağlı olarak geliyordu ve bu inanılmaz bir hızla başladı” diye hatırlıyor.

 
O zamanlar, ev odaklı tek TV programı PBS’nin popüler yenileme programı This Old House’du. Ancak Lowe, evden bağımsız bir kablo ağının izleyicilerle bağlanacağı konusunda ikna edildi. Scripps’den ayrılıp fikrini araştırmaya hazırdı, ama CEO’su fikri destekledi. Lowe’un Scripp’in yönetim kuruluna verdiği özenli adım, niş barınaklarıyla dolu dergi rafları içeriyordu. Basılı yayından çok insanlara televizyonda ev kategorisini anlatmanın kazandıracağı para o dönemde gösterildi. Ve bu durum işe yaradı. 1993 yılında, Lowe’ya Ev ve Bahçe Televizyonu için 25 milyon dolar verildi. Aralık 1994’te HGTV yayına girdi.

 
HGTV ortaya çıktığında, Patlamış Mısır Ağı ve At Binme Kanalı dahil olmak üzere 102 başka kablo kanalı içeren bir altın yayıncılık bütününün parçasıydı. Lowe, “Dürüst olmak gerekirse, düşük beklentiler vardı” diyor. “ Benim yüzümden kablo operatörleri tarafından çarpılan çok sayıda kapı oldu,“ Bu çok küçük bir fikir, kimse gerçekten bunu izlemeyecek, onu göremeyiz dediler.”

 

 

 

ADVERTISEMENT

 

 

Matt Fox ve Shari Hiller – 2002’de HGTV’nin ilk odadan Odaya ev sahipliği yapıyor.
Fotoğraf : HGTV

 

 

 

Ancak HGTV, sektördeki eğilimi artırdı. İlk yılları homojenlikleriyle dikkat çekiciydi: Odadan Odaya, Rüya Yapıcıları, Bahçeden Bahçecilik ve Kitty Bartholomew’un Evinde Olduğunuz gibi duvardan duvara nasıl yapılır şeklinde gösterimlerdi. Ve izleyiciler bunları sevdi. İzleyici geribildirimlerini toplamak üzere kurulan bir çağrı merkezi kuruldu.  Ünlüler hayranlardı, ilk aile gibi (Lowe, Başkan Bill Clinton’un West Wing’e kabloyu taktığını söyledi, böylece Hillary HGTV’yi izleyebildi)mesela… “Aniden bu durum bir kültürel unsura büründü. Bu bomba patlayıcı dalgasıyna, ev ile ilgilenmeye başladık. Sadece yeterince alamadılar. ” diyor Lowe.

 
Gerçekten de, HGTV’nin zamanlaması mükemmeldi, popülaritesi yükselen ulusal ev onarım ve yenileme pazarını yansıtıyordu. 1994 yılında, Home Depot 12.47 milyon $ net satış bildirdi; 2018’de bu rakam 108.2 milyar dolardı. Lowe’nin Ev Geliştirme’si, 1994’te 6.1 milyon dolar olan net satışların 2018’de 71.3 milyar dolara yükseldiğini gördü. İç tasarıma ilgi yoğunlaştı ve sayısız profesyonel ve amatör tasarımcı Etsy gibi blogları ve web sitelerini kullandı ve popülerleştirdi. Lowe, HGTV’nin kesinlikle Amerikan ekonomisinin yönünü bükmediğini, ancak “toplumda neler olup bittiğinin dalgasını sürecek ve yansıtıcı olacak kadar akıllı olduğunun” altını çizdi…

 

 

 

HGTV şovları ve ana bilgisayarları kendilerine marka haline gelir. Mülkiyet Brothers, Drew Scott (solda) ve Jonathan Scott (sağda) alın.
Fotoğraf: Jason Davis / Getty Images HGTV

 

 

 

Ağın ve momentin bu buluşması, genellikle derin beceri ve zekası gerektiren işlerde, bir insta-uzmanı, DIY kültürü geliştirdi. Newhouse School’un Bleier Televizyon ve Popüler Kültür Merkezi Syracuse Üniversitesi’nin müdürü Robert Thompson, “Bir süre izledikten sonra kelimeleri öğreniyorsunuz” diyor. “Bazı ampul türlerini ve tezgahlar arasındaki farkı öğrenmeye başlarsınız.” diye devam ediyor.

 
Bu kişisel eğitime, hayranlarının HGTV Dergisi’nde, markalı kitapların bir kolu ve sayısız web sitesinde okuyanlar yardımcı oldu. Lowe, inşaatçıların bazen HGTV izleyicileri tarafından kendi fikirleriyle yosunlu olduklarından dolayı çıldırdıklarından şikâyet edeceklerini söylüyor. Thompson, emlakçıların HGTV’den “kesinlikle nefret ettiğini” duymuştur. New York İç Tasarım Okulu’ndan bir yazar ve profesör olan Judith Gura, HGTV’nin ethoslarının tasarım topluluğunu endişelendiğini ileri sürüyor. “Bir odayı planlamak için çok düşünmek gerekir. İyi bir tavsiyeye ihtiyacın var. Gura, insanlar mutlaka kendileri yapamazlar ”diyor. “Ancak HGTV’nin büyümesi, evle daha fazla insanın ilgilenmesine yardımcı oldu ve bunun genel  planda,  iç tasarım için iyi olduğunu düşünüyorum.” diye devam ediyor.

 

 

 

HGTV’nin Mülkiyet Bakireleri ve Flipping Bakirelerine ev sahipliği yapan Egypt Sherrod.

Fotoğraf: Michael Kovac / Getty Plus Dünya Pazarı için Getty Images

 

 

 

Fixer Upper, Joanna ve Chip Gaines’e ev sahipliği yapıyor.
Fotoğraf: Desiree Navarro / WireImage / Getty Images

 

 
HGTV’nin başarısının yanı sıra, kaçınılmaz olarak, tartışmalı mahkemelerin açılmasına da yol açtı.  Söylentilere göre, emlak gösterileri aşırı derecede sahneleniyordu – görünüşe göre 2012 blog yazısıyla bir kişinin House Hunters konusundaki deneyimini teyit ediyordu. Yenilemenin evleri daha da kötü bir şekilde gösterdiği iddiaları vardı – Sevdikleri veya Listelenen Evlerini “onarılamayacak derecede zarar verdiğini” iddia eden iki ev sahibinin açtığı 2016 davanın odağı oldu.

 
Ancak böyle kötü bir basın HGTV juggernaut durdurmak için çok az şey yaptı. Ev Avcıları, Mülkiyet Bakireleri, Mülkiyet Kardeşleri ve kendilerine ait markalar olan Fixer Upper gibi gösteriler, ağın içinde yer alıyor. (Ty Pennington gibi bazı sunucular bile tasarım ve ürün etkileyicileri haline geldi.) Herhangi bir günde, belirli özelliklerin değiştiği ancak yayların ve anlatıların çok farklı olduğu programın kesintisiz saatlerini bulabilirsiniz. Bu, ağın fanlarını rahatça tahmin edilebilir bir içerikle doyurmasına izin verirken, yeni izleyicilerin istedikleri zaman programa girmelerini kolaylaştırır.

 
“Dizilişe baktığınızda, kendiniz düşünürsünüz,  bu ne tür bir sahte kablo tv ağı? ”diyor Thompson. “Ama gerçekten çok zekice bir plan. HGTV’yi bir yardımcı program gibi görüyorum. Musluğu açarsın ve su çıkar. HGTV’yi açarsınız ve HGTV çıkar. ” diye devam ediyor…

 

 

 

Christina ve Tarek El Moussa, 2013 yılında HGTV’nin Flip or Flop’unu çekiyor.
Fotoğraf: Anne Cusack / Los Angeles Times / Getty Images

 

 
1993’te açıklanan 103 kablo şebekesinden sadece ikisi bunu başardı: Tarih ve HGTV. Bunlar, sonunda Gıda Ağı ve Seyahat Kanalı’nı içeren Scripps Networks Interactive’in merkezi oldu. Lowe, SNI’yi başkan, başkan ve CEO olarak Discovery Inc.’in 2018’de 12 milyar dolara satın almasına kadar koştu.

 
25 yıl önce bir starttart kablo ağı olarak başlayan şey, çok daha karmaşık bir organizmaya dönüştü.

 

 

Ve HGTV 26. yılına girerken, çalışma daha çok binyıllarını çekerken ve Gen Z’ye hitap eden bir marka oluştururken uzun süredir bebek boomer izleyiciliğini güvence altına alıyor. House Hunters, çok platformlu deneyimlere genişlerken, programlar sosyal medya dostu kliplere bölünürken, Facebook İzle için Bul ve Düzelt gibi yeni kısa form içerikleri oluşturularak daha fazla çevrimde kalması planlandı.

 
Ancak, HGTV gelişmekte olan dağıtım kanalları için yeni tür programlar takip etse bile, uzun vadeli başarısı sonuçta daha basit ve zor bir şeye dayanmaktadır: temel sadeliği, öngörülebilirliği ve özellikle HGTV’yi Amerikan kurumu yapan empatiyi korumak.

 
Lowe, “Bunun duygusal, bağlayıcı tarafı var ve bu yüzden ağı başlattım.  Burada bir iş var mıydı? Evet. Bir işten bir halt oldu mu? Evet. Fakat benim için başarı olacaktı, insanlar buna dokunabilir ve hayatlarını etkileyebilir miydi? Evet.  Ve bu yüzden en vahşi beklentilerimin ötesinde programın başarılı olduğunu söylemek zorunda kalacağım. ” diye devam etti.

 

 

 

 

 

 

Kaynak:  Architectural Digest (A D )

2 Yorum
  1. İlginç sahiden. Bu programlar çok tutuyor. Bir çeşit tiryakiliği var bu programların.

    meltem doğanay | 1 Ağustos 2019

  2. Bu programların çekiciliği her insanın içindeki kendi evi için bir şeyler yapma isteğini gıdıklamış olmasından kaynaklanıyor. Zihni planda ise arkadan yönlendirmeler var tabi.

    soner yılmaz | 6 Ağustos 2019


Yorum yazmak için


İstanbul’un hafızasını yüz yılı aşkın bir süredir muhafaza eden Büyükada Rum Yetimhanesi için restorasyon hazırlıkları başladı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org