Bir kentin geleceğini planlamak: TORONTO MASTER PLAN |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Bir kentin geleceğini planlamak: TORONTO MASTER PLAN
Share 29 Temmuz 2019

Sidewalk Labs Toronto mahalle için masterplan ortaya koymaktadır.

Editör: Eleanor Gibson

 

 

 

 

 

 

 

Alfabe anlamında Sidewalk Lab yani Kaldırım Laboratuarları, kentin deniz kıyısının bir bölümünü “geleceğin mahallesi” haline getirmek için Toronto Tomorrow ana planını belirledi.

 
Google’ın ana şirketi olan Sidewalk Labs, Yenilik ve Geliştirme Master Planı’ndaki (MIDP) Sidewalk Toronto’nun güncellenmiş teklifini açıkladı.

 
Takımın ilk kez Toronto’nun liman bölgesinde yüksek teknoloji ürünü bir “gelecek kenti” geliştirmeyi planladığını açıklamasından 18 ay sonra yapılan teklif, Sidewalk Labs’in geçtiğimiz bir buçuk yıl boyunca açıkladığı bir dizi tasarım detayını birleştiriyor.

 
Şirket, doğu kıyısının tamamını elden geçirmek için ilk hedefine odaklandı.  Bunun yerine şimdi şehirde iki mahalle oluşturmaya odaklanıyor – Quayside ve daha büyük göl kenarındaki alanın sadece yüzde 7’sini oluşturan Villiers Adası’nın batı kısmı.

 

 

 

 

 

 

Kaldırım Laboratuarları tarafından hazırlanan Toronto Yarınının planı, Keating Kanalı dahil, dış mekan kullanımını teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

 
İki site, ekibin proje için ortaya koyduğu bir takım fikirleri yönlendirmek için kullanılacak. Amaç, bunları, doğu sahilinin üçte birini kapsayacak olan Yenilikçi Kalkınma ve Ekonomik Hızlandırma (IDEA) Bölgesi olarak bilinen daha geniş bir alana ölçeklendirmektir.

 
Sidewalk Labs CEO’su Dan Doctoroff “Bu teklif, Toronto’nun doğu sahilinde olağanüstü bir şey yapmayı hedefliyor: Geleceğin mahallesini doğru şekilde, merkezindeki insanlarla ve dünyadaki iddialı gelişmelere ulaşmak için en son teknolojiyi ve ileri görüşlü kentsel tasarımı birleştirerek oluşturuyor. ” dedi.

 

 

 

Quayside da dahil olmak üzere mahalleler masif ahşaptan inşa edilecek…

 

 

 

Toronto Tomorrow’un önerisi “tamamen keresteden inşa edilen ilk mahalle” ile ekonomik ve sürdürülebilir bir yapı ortamı örneği sunmayı planlıyor. Masif ahşap gelişimi, Ontario’daki 80 milyon dolarlık (62.940 £) yüksekliğindeki bir kereste fabrikası kullanılarak inşa edilecek.

 
Thomas Heatherwick’in bu yılın başlarında projeye katılan İngiliz tasarım stüdyosu, mahalleler için bir grup ahşap yapı tasarladı.

 
Snøhetta, daha önce bu bölgeye geliştirmelerde kullanılmak üzere için teklifler tasarladı. Dezeen, mimarlık firmasının hala projede yer alıp almadığını görmek için  Sidewalk Lab (Kaldırım Laboratuarları) ile irtibata geçti.

 

 

 

 

 

 

Kamusal alanı iyileştirmek için tasarlanan diğer özellikler arasında kaldırımsız sokak tasarımı, daha geniş kaldırımlar, yön bulma işaretleri ve ısıtmalı döşemeler sayılabilir.

 
Binalar, kamuya açık alanların kullanımını teşvik eden daha geniş bir stratejinin bir parçası olarak, çeşitli hava koşullarına uyum sağlayacak şekilde tasarlanacaktır. Bunlar arasında sert havalarda döşemelere koruma sağlayan bina yağmurlukları ve iç kısımları dışarıya açmak için yukarı katlanan cam kapılar olan Fanshells bulunmaktadır.

 
Resimler ayrıca üç ana dış mekanı (Parlamento Plaza, Parlamento Slip, Silo Park) ve kaldırımsız cadde tasarımı, daha geniş kaldırımlar, yön bulma fenerleri, ısıtmalı kaldırımlar ve ulaşılabilir araçlar gibi kamusal alanı iyileştirmek için bir dizi özellik göstermektedir. Tüm binalara bisikletle de ulaşılabilir.

 

 

Yeni bir tür “canlı çalışma topluluğu” olarak faturalandırılan Quayside, ticari alanlardan daha fazla konut içerecektir. Bu arada Villers West, doğu sahiline uzanan daha küçük bir parseli işgal edecek ve daha yüksek oranda ticari ve çalışma alanına sahip olacaktır.

 
Bu sitenin temel unsurlarından biri, (139,354 metrekarelik) kentsel inovasyon kampüsü olan ve Google’ın Kanada’nın merkezini, kentsel inovasyon araştırma enstitüsünü ve Kanada’da yeni başlayanlar için bir inkübatörü oluşturması planlanmıştır.

 

 

 

 

 

Parlamento Plaza, planda belirtilen üç ana ortak alandan biridir.

 
Toplamda, 1.3 milyar dolarlık gelişmenin, yerel vergi kazancında 44.000 iş ve 4.3 milyar dolar sağlayarak ve tahmin ederek yerel ekonomiyi desteklediği tahmin edilmektedir.

 
Kaldırım Laboratuarlarının geliştirilmesi, yüzde 40’ının piyasa fiyatlarının altında yüzde 40’ı ve yüzde 20’sinin geleneksel uygun fiyatlı konut tanımlarını karşılamasıyla birlikte uygun fiyatlı konut birimleri sunması için düzenlenmiştir.

 
Kaldırım Laboratuarları, “dünyanın herhangi bir yerindeki kentsel veriler için en güçlü yönetişim rejimi” ile kentte veri toplama konusundaki tartışmalı önerisini de geliştirdi.
Amaç, mahallenin tasarımı için kullanılacak bilgilerin toplanmasını denetlemek için bağımsız, devlet tarafından onaylanmış bir Kentsel Veri Güveninin oluşturulmasıdır. Veriler, reklamcılık için kullanılmaması veya Alfabe şirketleri ile paylaşılmaması için tasarım prensiplerine göre belirlenecek ve gizliliğe uyulacaktır.

 

 

 
Villers West mahallesi, doğu sahiline uzanan daha küçük bir parseli işgal edecektir.

 

 

Toronto Yarını: Kapsayıcı Büyüme İçin Yeni Bir Yaklaşım, mahallenin, kişi başına yüzde 89 daha az miktarda sera gazı emisyonu üretmesini, Toronto şehir merkezinden tam ölçekte oluşturmanın bir yolunu da ortaya koyuyor. Sürdürülebilir materyallerin yanı sıra, plan geri dönüşüm, yağmur suyu yönetimi ve ısıtma ve soğutma için “temiz” bir termal ızgara için akıllı bir elden çıkarma zinciri için bir teklif içermektedir.

 

 

Kaldırım Laboratuarları, kentin Downtown bölgesinde, 800 dönümlük (324 hektarlık) bir alanın doğusundaki 800 dönümlük bir alanın yeniden canlandırılmasına katkıda bulunmak için bir ortak arayan Waterfront Toronto’dan yapılan açık çağrıya cevap verdikten sonra, 2017’deki geliştirme projesine layık görüldü.

 

 

Kaldırım Laboratuarları, MIDP’yi hazırlarken 21.000’den fazla Torontonlunun katılımından faydalandı.
Teklif şimdi Waterfront Toronto ve Toronto Şehri tarafından değerlendirilecek ve ardından projenin daha geniş bir alanı kapsayacak şekilde ölçeklendirilip ölçeklendirilmeyeceğine karar verilecektir.

 

 

 
Kaynak: Dezeen

1 Yorum
  1. Çok boyutlu ve katılım mekanizmaları açık planlama deneyleri.

    Osman Aktürk | 12 Ağustos 2019


Yorum yazmak için


Kadim yerleşimlere ‘Şehir’ derim.. Planla yapılanlara ‘Kent’..

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu