İTÜ’nün tarihi Maçka ve Gümüşsuyu binaları satılıyor mu? |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
İTÜ’nün tarihi Maçka ve Gümüşsuyu binaları satılıyor mu?
Share 23 Mayıs 2019

İTÜ’nün mühendislik eğitimi verilen iki kampüsünün yer aldığı tarihi Gümüşsuyu ve Maçka binalarının satışı için Rektörlük tarafından Anıtlar Kurulu’na başvuruda bulunulduğu öne sürüldü.

 

 

 

İTÜ’nün mühendislik eğitimi veren iki kampüsünün bulunduğu tarihi binalardan Gümüşsuyu Kışlası da Maçka gibi Balyan kardeşlerin eseri / Fotoğraf: nenerede.com

İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) ait Gümüşsuyu ve Maçka binalarının satışı için Rektörlük tarafından Anıtlar Kurulu’na başvuruda bulunulduğu öne sürüldü.

 

 

İstanbul Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı bu iddiayı sosyal medya hesabından “SOS” başlığıyla duyurdu. İddiayı Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Sekreteri Ali Hacıalioğlu da doğruladı.

 

 

Mücella Yapıcı / Fotoğraf: İHA

Mimar Yapıcı Twitter hesabından “S.O.S… Değerli meslektaşlarım, okuldaşlarım ve hocalarım…İTÜ Rektörlüğü tarafından kültür varlığımız Maçka ve Gümüşsuyu binalarının fonksiyonunun değiştirilerek satışı için Anıtlar Kurulu’na başvuru yapıldığına dair bir bilgi aldım…Acilen Kamuoyunun bilgilendirilmesi…” paylaşımında bulundu.

 

 

 

 

 

 

150 yıllık iki bina da Balyan kardeşler tarafından inşa edildi

 

 

İTÜ Gümüşsuyu Kampüsü (Kışlası): 1850’li yıllarda yapımına başlanan bina Abdülaziz zamanında 1862’de tamamlandı. “Muzıka-i Hümayun Kışlası” olarak da bilinen kışla, farklı zamanlarda geçirdiği onarımlarla ve ek binalarla günümüze hayli farklılaşarak ulaştı. Mimar Sarkis Balyan’ın eseri olan bina, 1920’deİstanbul Teknik Üniversitesi’nin Halıcıoğlu’ndaki binası İngilizler tarafından işgal edilince okula tahsis edildi, kurtuluştan sonra okul tamamen Gümüşsuyu Kışlası’na taşındı. Bina halen makine fakültesi olarak hizmet veriyor.

 

 

 

İTÜ Gümüşsuyu binası / Fotoğraf: degisti.com

 

 

 

İTÜ Maçka Kampüsü’nde yer alan İşletme Fakültesi binası ise, Maçka Silahhanesi’nin eklentilerinden biri. 1862’de Simon ve Sarkis Balyan tarafından tamamlanan yapı Cumhuriyet’ten sonra sırasıyla, Nakliye, Topçu, İstihkam ve Jandarma Okulu olarak kullanıldı. 1956’da Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilen yapı daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nin kullanımına bırakılmıştır.

 

 

 

 

 

Kaynak : www.independentturkish.com

1 Yorum
  1. Okul olmasın da ne olursa, mesela otel diye bakan anlayışı hatırlıyorum. Dalan Taşkışlaya göz dikmişti önceleri.

    Kamile Uzun | 23 Mayıs 2019


Yorum yazmak için


  Christo 84 yaşında vefat etti Editör: JONATHAN HILBURG   Rahmetli eşi Jeanne-Claude Denat de Guillebon ile tamamladığı muazzam kamu tesisleri için ün kazandıran Bulgar doğumlu sanatçı Christo Vladimirov Javacheff, 31 Mayıs 2020’de dün 84 yaşında doğal nedenlerle öldü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org