İnşaattaki kriz, 700 bin kişinin işine mal oldu |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
İnşaattaki kriz, 700 bin kişinin işine mal oldu
Share 17 Mayıs 2019

Konutta mart ayında görülen kısmi toparlanma yerini yine karamsarlığa bıraktı. TÜİK’in açıkladığı konut satış istatistiklerine göre konut satışı Türkiye genelinde 2019 Nisan ayında yıllık yüzde 18,1 oranında azalarak 84 bine düştü. Öte yandan banka kredileriyle alınan konut satışlarında ise göstergeler dip seviyelerinde gerçekleşiyor.

 

 

 

 

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,3 oranında azalış göstererek 10 bin 793 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 2 bin 040 konut satışı ve yüzde 18,9 pay ile ilk sırayı aldı.

 

 

DOLAR ARTINCA FAİZ ARTIYOR, FAİZ ARTINCA SATIŞ AZALIYOR

 

 

Dolar kurundaki yukarı yönlü seyir devam ettikçe faiz oranları da mecburen artıyor. Çünkü Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında değer kazanması için insanların lira alması, lira alması için de liranın yüksek getirili olması gerekiyor. Bu sebeple Merkez Bankası Türk Lirası’na değer kazandırabilmek adına faizleri arttırmak zorunda kalıyor. Ancak faizlerdeki artış konut sektörüne darbe vuruyor. Tasarruf sahipleri faizler düşükken tasarruflarını konut alarak değerlendirirken şimdi yüksek faiz avantajlarından ya da döviz, altın gibi finansal araçlardan faydalanmayı tercih ediyorlar. Hal böyle olunca konut sektöründe kriz dinmiyor.

 

 

EN DÜŞÜK FAİZLE BİLE KONUT KREDİSİ PAHALI

 

 

Konut sektörünü canlandırmak için kamu bankaları eliyle görev zararı pahasına düşük konut kredileri dağıtılsa da bu krediler sektörün içinde bulunduğu karamsar tabloya umut ışığı olamadı. Ziraat Bankası aylık yüzde 1,65 ile konut kredisinde en ucuz krediyi veren banka. Ancak buna rağmen alım gücü düşen yurttaşın tercihi konut kredisi kullanmaktan çok uzak.

 

 

Bu koşullar altında alınan konutun 10 yıl sonra bu değere geleceği şaibeli iken, yurttaşlar kredi kullanmak yerine diğer finansal araçları satın almayı tercih ediyor.

 

 

2017 yılının Nisan ayında satılan 100 konutun 30’u ipotekli konut satışından gerçekleşirken, 2019 yılının nisan ayında bu sayı 13’e geriledi.

 

 

EVİNİ SATMAK İSTEYENLERİN SAYISI ARTIYOR

 

 

Bu koşullar altında evini satıp nakde dönüştürerek diğer finansal araçlarda faydalanmak isteyenlerin sayısı da arttı. Nisan ayında 33,4 bin konutun ilk satışı gerçekleşirken 51 bin konutun ikinci el satışı gerçekleşti. Konutunu satmak isteyen yurttaşlar ise elde ettikleri nakit ile dolar, avro, altın, mevduat gibi nakde dönüşümü daha hızlı ve daha getirili olan araçlara yöneldi. Kiralar her ne kadar yoksul yurttaşların belini bükse de tasarrufların kira getirisi ile değerlenmesi pek cazip değil.

 

 

Hal böyle olunca konut sahipleri kira avantajından vazgeçerek konutlarını satışa çıkarıyor. Arz ve talep dengesi bozulan konut sektöründe ise konut fiyatları böylece reel olarak azalıyor.

 

 

PLANSIZCA BÜYÜYEN İNŞAAT SEKTÖRÜ İŞSİZLİĞİ KÖRÜKLEDİ

 

 

İnşaat sektöründeki bu karamsar tablo işsizliğin artmasında da önemli rol oynadı. 2017 nisan ayında istihdam edilen her 100 kişiden 7,7’si inşaat sektöründe çalışıyordu. 2019 yılı nisan ayında Türkiye’de istihdam edilen her 100 kişiden 5,4 ‘e düştü. İşte son yıllarda inşaat sektöründe istihdam edilen kişi sayıları;

 

 

Böylece 2 yıl içinde plansızca büyütülen inşaat sektöründe 700 bin kişi işini değiştirdi veya işsiz kaldı.

 

 

• 300 bin TL tutarındaki parayla vadeli mevduat hesabı açtırıldığında aylık faiz getirisi: 3 bin 750 ile 5 bin 5700 lira arasında getiri elde edilebilir.

 

 

• 300 bin TL tutarındaki bir konut satın alındığında aylık kira getirisi: bin 500 ile 2 bin 500 lira arasında getiri elde edilebilir.

 

 

 

 

LİRA DEĞER KAYBEDİNCE YABANCI İLGİSİ ARTTI

 

 

Konut satışlarında yurtiçine satışlar azalırken, kur avantajıyla yabancıya satılan konutlarda artış görülüyor. Dolar kurunun yükselmesiyle yabancılar için Türkiye’deki konutlar ucuzladı. 2014’te yabancılar Türkiye’de ortalama bir konuta 248 bin dolar öderken 2018’de bu tutar 150 bin dolara geriledi. Nisan ayında 3 bin 720 konut yabancıya satıldı. Konut alanların uyruğuna göre en çok konutu Iraklılar alırken, Iraklıları İranlılar ve Suudiler takip etti.

 

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

2 Yorum
  1. İnşaatlar yapılınca her yer beton oldu deniliyor.
    İnşaat yapılmayınca çok sayıda çalışan işsiz kaldı deniliyor.
    Ne yapmalı?

    Anonim | 20 Mayıs 2019

  2. Bunu beton ekonomisi diye algı yapan, fakat simdi insaattaki durgunluktan dolayi issiz kalan binlerce gerizekalı mimar veya insaat mühendisi arkadaşlarımıza sormalısın bence!

    Mimar | 4 Haziran 2019


Yorum yazmak için


Söğütlüçeşme’ye 193 milyonluk AVM için hukuk garabeti: ‘AVM sevdası’ yargı kararını iptal ettirdi 13. İdare Mahkemesi, 8 Mayıs’ta megakentin en kıymetli bölgelerinden biri olan Söğütlüçeşme’yi gar görünümlü AVM’ye çevirecek imar planlarının yürütmesini durdurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın karara itirazı üzerine ‘jet hızıyla’ 193 milyonluk proje için verilen yürütmeyi durdurma kararı iptal edildi.   Uğur ŞAHİN […]

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org