Üretken ve İkonik Mimar I.M. Pei 102 yaşında öldü… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Üretken ve İkonik Mimar I.M. Pei 102 yaşında öldü…
Share 18 Mayıs 2019

Norman Foster, Santiago Calatrava, Daniel Libeskind ve diğerleri, Pei’nin çalışmalarının kendi etkilerini etkilediği çok sayıda yolu tartışıyor

 

Editör: Nick Mafi

 

 

Paris’te bir meydanda duran adam
M.Ö. Pei, Paris’teki ikonik Louvre Piramidinin önünde duruyordu.
Fotoğraf: Alamy Stok

 
Ieoh Ming (I.M.) 1917’de Çin’in Guangzhou’da doğan ve dün New York’ta ölen Pei, dünyanın dört bir yanında modern mimari biçiminde silinmez bir çalışma grubu bıraktı. Belki de en iyi tartışmalı 1989 Paris’teki Louvre girişindeki bir cam piramit tasarımıyla tanınan Pei, mimaride mimarlık konusunda üretken bir kariyer geçirdi.

 
Elbette, binalarının her biri bulundukları herhangi bir topluluğu yeniden tanımladı. New York Syracuse’daki Everson Sanat Müzesi’nde olduğu gibi, Pas Kemeri’ndeki şehirlere isim tanıma eklendi. “Pei, modern mimariyi klasik ve zamansız gösterme kabiliyetinde neredeyse tekildi” diyor Michael A. Syracuse Üniversitesi Mimarlık Fakültesi profesörü ve dekanı konuşuyor. ”Görünüşe göre, bunu Everson’dan yazıyorum. Bu sabah müze ve bu klasik modernizm hissi binanın her metrekaresine yayılıyor. Bu sabah burada olmak oldukça manevi bir deneyimdi. ”Diğer zamanlarda Pei, yeni bir sanat müzesi oymasında kullanılan materyalleri düşünmemize meydan okudu. Washington’daki Ulusal Sanat Galerisi’nin yeni ve modern bir kanadını kurması için yaptığı 1978 komisyonunda, Pei, Amerikalı mimar John Russell Pope’un 1941’deki orijinal Ulusal Galeri Binası ile aynı Tennessee mermeri kullanması konusunda kararlıydı.

 

Fakat onu en iyi tanıyanlar için, Pei’nin bir mimar olarak yapabileceği yetenek, sıcaklığı, etkinliği ve insanlığı ile karşılaştırıldı. New York’taki Dünya Ticaret Merkezi ulaşım merkezinin mimarı Santiago Calatrava, “Onu her zaman gülen, mütevazı bir adam olarak tanıyordum” diyor. “Yumuşak bir karakter ama keskin ve net bir zihne sahip.”

 

 

Açık bir günde bir binanın dış cephe
I. Pe.m, New York Syracuse’deki Everson Müzesi’ni tasarladı.

Apple’ın en yeni kampüsünün mimarı Norman Foster “Pei’nin meslekte ayakta durduğunu garanti ediyor – var olan her büyük ödülü kazandı” diyor. 1983’te Pritzker Ödülü’nü ve 1992’de Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası’nı kazanan Pei, güçlü mimari eserleri tasarlamaya giden temel değerleri asla gözden geçirmedi. Mimar Daniel Libeskind, “Yıllar önce Berlin’de onunla birlikte çizim yapmaya olan ortak tutkumuzu paylaştığımız bir akşam yemeğinde oturdum” diyor. “Parlak binalarında mimarinin bin yıllık geleneğinin ustalığını görebilirsiniz.”

 

 
Neredeyse büyük mimarların şiddetle rekabet edebilmesi için bir ön şart haline geldi. Pei, yüzeydeki kısma uymazken (yumuşak konuşma, mütevazi, kibar, komik) derinlerde, onun çağdaşlarını şok eden komisyonları kazanmak için ateşe veren bir ateş yakma vardı. Belki de Pei’nin mimar olarak en büyük özelliği, emme yeteneğiydi.
Katar’da bulunan İslam Sanatı Müzesi’ni tasarlaması için görevlendirildiğinde Pei, işi yapması gerekip gerekmediğinden emin değildi. Batı sanatının bir koleksiyoncusu olan Pei, İslam sanatı hakkında çok az şey bildiğini kabul etti. Ancak bunu, hem bir mimar hem de bir insan olarak, büyüme fırsatı olarak gördü. Peygamber Muhammed’in biyografisini okuduktan ve dünya çapında bir İslam mimarisi turu yaptıktan sonra Pei, 2008’de Doha’daki İslam Sanatı Müzesi’ni tamamladı.
Fakat Pei’yi kalıbı kırmaya iten sadece din ve kültür değildi; o da müzikti. Rock & Roll of Fame Hall tasarımı tasarlandıktan sonra Pei başlangıçta huzursuz hissediyordu – mimar bu müzik tarzının hayranı değildi. Yine de meraklı ruh Pei, ikiye katladı ve Rolling Stone’un kurucusu ve yayıncısı Jann Wenner ile birkaç rock konseri gezisine başladı. Pei, Cleveland’ın ikonik Rock & Roll Hall of Fame’i 1995’te tamamladı.
 

Alacakaranlıkta bir binanın dış su ile
Cleveland Rock & Roll Onur Listesi, 1995 yılında I.M. Pei tarafından tamamlandı.
Fotoğraf: Getty Images

 
Çin doğumlu mimar, Paris’in Louvre piramidi ve Colorado Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi gibi yüksek profilli binalarının birçoğuyla bir şişede yıldırım yakaladığını biliyordu. İfade ettiği hisler, bir nesilden fazla mimarı etkiledi. Amerikalı mimar Steven Holl, “Washington Üniversitesi’nde bir öğrenci olarak, I.M. Pei’nin 1967’deki şaşırtıcı Boulder Atmosferik Araştırma Binası’ndan etkilenmiştim” diyor. “Pei’nin sonradan söylediklerini sevdim, üç veya dört şaheserin 50 veya 60 binadan daha önemli olduğunu” gördüm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: A D

 

2 Yorum
  1. Luvr’daki Piramit ile dünyanın unutulmazlarına girdi. Müthiş bir iz bıraktı.

    edip uçgan | 18 Mayıs 2019

  2. Evet çok mühim bir mimarlık şahsiyetini kaybetmiş bulunuyoruz.

    Serap İçöz | 19 Mayıs 2019


Yorum yazmak için


Editör: MATT HICKMAN   İngiliz mimarlık firması Grimshaw’un Los Angeles ofisi, 30.000’den fazla öğrencisi olan genç bir kolej olan Santa Monica College’da (SMC) 21.000 metrekarelik bir sanat kompleksi için planlar yaptı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org