TMMOB uyardı: Felaket yaşanmadan nükleerden vazgeçin |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
TMMOB uyardı: Felaket yaşanmadan nükleerden vazgeçin
Share 14 Mayıs 2019

İnşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Santralı’nın temelinde tespit edilen beton çatlakları ile ilgili açıklama yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Nükleer sevdası felakete dönüşmeden vazgeçin” çağrısı yaptı.

 

 

 

 

Akkuyu Nükleer Santralı inşaatında reaktörün oturacağı temelde çatlaklar oluştuğu ve bu bölümlerin yeniden yapıldığı tespitinin büyük felaketlerin habercisi olduğu uyarısında bulunan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Nükleer sevdası felakete dönüşmeden iptal edilsin” çağrısı yaptı.

 

 

İnşaatı daha fazla ilerlemeden Akkuyu Nükleer Santralı için yapılan tüm çalışmaların durdurulması gerektiğini kaydeden Koramaz,  yayımladığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kaydetti:

 

 

“Santral temel yapısının bazı bölümlerinde oluşan çatlakların projeyi denetlemekle yükümlü olan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun yetkililerince tespit edildiği basına yansıdı. Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından ciddiyetten uzak açıklama ile zeminde çatlakların oluştuğu dolaylı olarak kabul edildi. Projeye ilişkin hazırladığımız raporlarda, inşaat alanının Akdeniz fay hatlarına çok yakın olduğunu ve bu alanda bir nükleer santral yapılmasının hiçbir biçimde uygun olmadığını defalarca belirttik. Uyarılarımız dikkate alınmadı.”

 

 

ÇALIŞMALAR DURMALIDIR

 

 

Uluslararası nükleer santral yapım kurallarına göre nükleer santral yapım denetimlerinin yetkin bağımsız kuruluşlar tarafından yapılması gerekirken , Türkiye’de bunun dikkate alınmadığına vurgu yapan Koramaz, şunları kaydetti:

 

 

“Temel yapısında meydana gelen çatlakların iki kere tekrarlamasına rağmen, kısa sürede üst yapıya uygun hale getirildiğinin belirtilmesi de, çatlaklar konusunda gerekli analiz ve araştırmaların yapılıp yapılmadığı sorularını akla getirdi. TMMOB olarak, Akkuyu NGS’nin yapımı için hazırlanan ÇED raporunu ayrıntılı olarak incelemiş ve yanlışlarla dolu ÇED raporunun kabul edilmemesini talep etmiştik. Uyarılarımızı dikkate almayan Bakanlık, projeye ÇED Olumlu kararı verdi. Bakanlığın bu kararına karşı, ‘saha çalışmalarının yeterli olmadığı’ ve ‘deprem konusunun göz önünde tutulmadığı’ gibi temel itiraz noktaları ekseninde açtığımız dava süreci devam etmektedir. Bugün gelinen noktada TMMOB olarak uyarılarımızın dikkate alınmamış olmasının yaratabileceği vahim sonuçların belirtileri ortaya çıkmaya başlamıştır. İnşaat daha fazla ilerlemeden Akkuyu Nükleer Santralı için yapılan tüm çalışmalar durdurulmalıdır.”

 

 

 

 

Kaynak : Birgün

 


Yorum yazmak için


Editör: MATT HICKMAN   İngiliz mimarlık firması Grimshaw’un Los Angeles ofisi, 30.000’den fazla öğrencisi olan genç bir kolej olan Santa Monica College’da (SMC) 21.000 metrekarelik bir sanat kompleksi için planlar yaptı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org