Taylandlı mimar Boonserm Premthada’nın beş temel projesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Taylandlı mimar Boonserm Premthada’nın beş temel projesi
Share 22 Mayıs 2019

Editör: Lizzie Crook
Boonserm Premthada kimdir?  Kraliyet Akademisi’nin Dorfman Ödülü’nü (2019) kazanan Bangkok Project Studio’nun kurucusu olan Taylandlı mimardır.

 

Bangkok’ta doğup büyüyen Premthada, önceki yıl Chulalongkorn Üniversitesi’nde mimari çalışmalarını tamamladıktan sonra 2013 yılında mimarlık stüdyosunu kurdu.

 
Bangkok Project Studio, yerel inşaat yöntemlerini kullanması ve yerel zanaatkarlarla işbirliği yapması nedeniyle övgüde bulundu.

 
Premthada, diğer üç finalistin önünde “mimarlığın geleceğini temsil eden uluslararası yeteneği” ödüllendiren ikinci Dorfman Ödülü’nü kazanmak için seçildi.

 
Jüri başkanı Ian Stanton, Premthada’nın çalışmalarının “olağanüstü bir empati, özgünlük ve şiirsel nitelikler” gösterdiğini ifade etti.

 

 
İşte bugüne kadarki en önemli projelerinden beşi:

 

 

 

 

 

 

Kantana Enstitüsü, Nakhon Pathom, Tayland, 2011

 
El yapımı tuğlalar, Kantana Film ve Animasyon Enstitüsü’nün sekiz metre yüksekliğinde, şaşırtıcı duvarlarını oluşturur.

 
Duvarlardaki derin boşluklar, oturma ve rahatlama için kuyular sunarken, aynı zamanda konferans salonları, bir atölye, bir kütüphane ve bir kantin içeren binanın tesislerine temiz hava getirmeye yardımcı olur.

 

 

 

 

 

Kod Evi, Bangkok, Tayland, 2011

 

 
Code House, Premthada’nın ne kadar eski ve yeni mimarinin “uyumlu bir şekilde birleştirilebileceğini” göstermek için tasarladığı Bangkok’un kalbinde bulunan eski bir şehir evinin güçlendirme ve genişletme işlemidir.

 

 
Orijinal yapının elemanları korunur ve kutlanır, oysa yeni bir çelik ve cam panjur cephe doğal ışık getirmeye ve hava dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.

 

 

 

 

 

Fil Dünyası, Surin, Tayland, 2015

 

 
Fil Dünyası insanlar ve filler için bir ev olarak tasarlanmıştır. Tayland’daki küçük Ta-Klang köyünde yer alan proje, insanların dünyanın en büyük kara memelileri ile nasıl uyum içinde yaşayabileceğini gösteriyor.

 

 
Tasarım, hayvanlar için gölge sağlayan büyük bir pavyon ve insanlar için bir gözetleme kulesi olan Fil Stadyumu’nu içeriyor.

 

 

 

 

Ayutthaya Şaraphanesi, Ayutthaya, Tayland, 2017

 

 
Wine Ayutthaya, UNESCO tarafından dünya mirası olarak listelenen antik bir başkent olan Ayutthaya’da turistik bir cazibe merkezidir. Chao Phraya Nehri’nin manzarasını sunan otel, yerel ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olmak için tasarlandı.

 

 
Bina yerel ustalar tarafından inşa edilmiştir. PVC dış derisinin arkasında, kafesli kontrplak duvarlar, çevredeki ağaçlarla harmanlanacak şekilde tasarlanmıştır.

 

 

 

 

 

Şapel, Tayland, 2018

 
Bu kübik pavyon, Premthada tarafından ASA Architect Expo’ya ziyaretçilere huzur hissetmek için tasarlandı.

 

 
Bir tür yerel parke olan kauçuk ağacı ve cam bloklar kullanılarak yapılmıştır. Amaç, “sihirli bir mekansal deneyim yaratarak malzemenin geleneksel önyargısını” zorlamaktı.

 

 

 

 

 

Kaynak: Dezeen

2 Yorum
  1. üç boyutta bir matematik çözüm var burada. değişik bir akıl yürütme mevzubahis, çok başarılı.

    neslihan demirbağ | 24 Mayıs 2019

  2. Şiirselliği mimarlıkla buluşması ve bu dünyanın “imar koşullarından” kurtulma hali ! Yaşasın mimarlık !

    Cenap Keskinoğlu | 27 Mayıs 2019


Yorum yazmak için


1992 senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası için açılan yarışmayı kazanan Semra ve Özcan Uygur’un projelerine başlanması ve bitirilmesi 28 yıl sürdü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu